REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Standardy kontroli finansowej i Wytyczne do samooceny kontroli finansowej w jednostkach sektora finansów publicznych

Izabela Szczepankiewicz Elżbieta

REKLAMA

REKLAMA

W 2006 r. wskutek nowelizacji ustawy z 30 czerwca 2005 r., o finansach publicznych ogłoszono szereg rozporządzeń i komunikatów związanych z funkcjonowaniem kontroli wewnętrznej i audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych.

Wprowadzenie do praktyki międzynarodowych standardów audytu wewnętrznego oraz nowego podejścia do zadań kontroli wewnętrznej w tych jednostkach wywołało także potrzebę określenia nowych standardów kontroli finansowej.

REKLAMA

Kontrola finansowa to część systemu kontroli wewnętrznej w jednostce, dotycząca procesów związanych z gromadzeniem i rozdysponowaniem środków publicznych oraz gospodarowaniem mieniem.

Standardy kontroli finansowej w jednostkach sektora finansów publicznych zostały określone na podstawie powszechnie uznawanych na świecie standardów kontroli wewnętrznej. Przy ich opracowywaniu uwzględniono szereg europejskich i amerykańskich standardów.

W pierwszej części poradnika wskazano podstawę prawną ogłoszenia Standardów kontroli finansowej oraz definicję kontroli finansowej w jednostkach sektora finansów publicznych.

W drugiej części został omówiony wpływ standardów światowych na kształt Standardów kontroli finansowej w jednostkach sektora finansów publicznych. Następnie określono zakres i cel polskich Standardów kontroli finansowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trzecią część poradnika stanowi komentarz do Standardów kontroli finansowej. Omówiony został zakres standardów w pięciu obszarach: środowisko wewnętrzne, zarządzanie ryzykiem, mechanizmy kontroli, informacja i komunikacja oraz monitorowanie i ocena. Dla każdego obszaru opisano Wytyczne samooceny kontroli finansowej oraz wskazano wybrane aspekty praktyczne pomocne w zakresie:

• kształtowania elementów środowiska wewnętrznego,

• zasad zarządzania ryzykiem, ze szczególnym uwzględnieniem analizy ryzyka w środowisku systemów informatycznych,

• zasad tworzenia mechanizmów kontroli, ze szczególnym uwzględnieniem mechanizmów kontroli systemów informatycznych,

• ustalenia polityki rachunkowości w jednostce,

• zasad budowania systemu informacji i komunikacji w jednostce,

• zagadnień monitorowania i oceny systemu kontroli finansowej w jednostce.

Korzystając z Wytycznych samooceny kontroli finansowej i Standardów kontroli finansowej, można zaprojektować odpowiednie procedury oraz określić zasady funkcjonowania jednostki. Zaprojektowane i wdrożone regulacje wewnętrzne obejmujące m.in. regulamin zamówień publicznych wraz z procedurami, politykę rachunkowości wraz z procedurami (dotyczącymi np.: inwentaryzacji, rozliczeń delegacji, itd.), politykę bezpieczeństwa informatycznego, politykę ochrony dokumentów, zasady oceny i nagradzania pracowników, itd., będą stanowiły istotną część systemu kontroli finansowej, który oparty będzie na nowych Standardach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ostrzeżenie dla Polaków podróżujących do Iranu. MSZ wydało ważny komunikat

Ze względu na rosnące napięcia między Iranem a Izraelem oraz ryzyko działań zbrojnych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradza podróże do Iranu. Polscy obywatele, którzy aktualnie przebywają w Iranie, powinni jak najszybciej opuścić ten kraj.

Ponad 27 mln zł dofinansowania na zajęcia sportowe dla osób z niepełnosprawnościami. Nabór wniosków rozstrzygnięty

Minister Sportu i Turystyki rozstrzygnął nabór wniosków na realizację Programu Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych w 2024 r. Dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej wynosi 27 026 000 zł.

Nowa Strategia Cyberbezpieczeństwa Polski na lata 2024-2029. "Wkrótce zostaną zaprezentowane szczegóły"

Wiceminister cyfryzacji, Paweł Olszewski, zapowiedział w piątek, że szczegóły nowej Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2024-2029 zostaną wkrótce zaprezentowane.

Zakaz reklamy fast foodów na bilboardach. Powód: plaga otyłości. Kiedy w Polsce takie przepisy? Czego nie można reklamować już teraz?

Otyłość to problem coraz większej liczby nastolatków. Głównie z tego powodu lokalni politycy w Anglii zakazują reklamowania produktów wysokoprzetworzonych na billboardach. Ogólnokrajowych czy ogólnoeuropejskich zasad regulujących tę kwestię nie należy się spodziewać, ale eksperci podkreślają, że ten sam nośnik można wykorzystać do kampanii pro-zdrowotnej. 

REKLAMA

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

REKLAMA

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

REKLAMA