reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Rachunkowość budżetowa > Należności rozłożone na raty a sprawozdanie Rb-N

Należności rozłożone na raty a sprawozdanie Rb-N

Czy w sprawozdaniu Rb-N należy ujmować rozłożone na raty kwoty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność?

Tak, jeżeli przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność dotyczy majątku jednostki samorządu terytorialnego, to należność tę należy wykazać w sprawozdaniu Rb-N o stanie należności oraz wybranych aktywów finansowych. W przypadku rozłożenia należności na raty kwotę tę wykazuje się w wierszu N2. – „Pożyczki” w odpowiedniej kolumnie sprawozdania

Przekształcenia prawa użytkowania wieczystego we własność dokonuje się na podstawie ustawy z 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Jeśli użytkownik wieczysty spełnia warunki przewidziane w tej ustawie i złoży w tej sprawie wniosek do jednostki samorządu terytorialnego, wówczas organ wykonawczy wydaje decyzję. W decyzji tej ustala się opłatę, która na wniosek użytkownika wieczystego może zostać rozłożona na raty na czas nie krótszy niż 10 lat i nie dłuższy niż 20 lat, chyba że wnioskodawca wystąpi o okres krótszy niż 10 lat. Nieuiszczona część opłaty podlega oprocentowaniu zgodnie z zasadami określonymi w art. 4 ust. 4 podanej ustawy.

Zobacz także: Sprawozdanie Rb-NDS

Przykład 

W maju 2013 r. użytkownik wieczysty (osoba fizyczna) wystąpił z wnioskiem o rozłożenie na raty opłaty w łącznej wysokości 30 000 zł na dwa lata. Organ wykonawczy przychylił się do wniosku i rozłożył opłatę z następującym terminem zapłaty:
● 30 marca 2014 r. – 15 000 zł,
● 30 maja 2015 r. – 15 000 zł.
W sprawozdaniu Rb-N sporządzanym na:
● 30 czerwca, 30 września i 31 grudnia 2013 r. należy wykazać 30 000 zł,
● 31 marca 2014 r. i kolejne okresy sprawozdawcze do 31 marca 2015 r. należy wykazać 15 000 zł. 

Dane te podaje się w wierszu N2. – „Pożyczki”, kolumna 13 – „Gospodarstwa domowe”.

Polecamy: Forum

Podstawy prawne
ustawa z 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 83)
● rozporządzenie Ministra Finansów z 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych (Dz.U. Nr 43, poz. 247)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

ekonomista, specjalista w zakresie sprawozdawczości budżetowej i finansów publicznych, autor wielu publikacji w tym zakresie, wykładowca w wielu ośrodkach szkoleniowych w Polsce

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa

Zdjęcia

Należności rozłożone na raty a sprawozdanie Rb-N
Należności rozłożone na raty a sprawozdanie Rb-N

INFORLEX Sprawozdawczość Budżetowa – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Ślawski

Country Manager VMware w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama