reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Zamówienia publiczne > Umowa o podwykonawstwo - definicja

Umowa o podwykonawstwo - definicja

Umowa o podwykonawstwo to umowa w formie pisemnej o charakterze odpłatnym, której przedmiotem są usługi, dostawy lub roboty budowlane stanowiące część zamówienia publicznego, zawarta między wybranym przez zamawiającego wykonawcą a innym podmiotem (podwykonawcą), a w przypadku zamówień publicznych na roboty budowlane także między podwykonawcą a dalszym podwykonawcą lub między dalszymi podwykonawcami.

Definicja umowy o podwykonawstwo

Ustawodawca wprowadził do art. 2 pkt. 9B definicję umowy o podwykonawstwo. Zgodnie z nią „należy przez to rozumieć umowę w formie pisemnej o charakterze odpłatnym, której przedmiotem są usługi, dostawy lub roboty budowlane stanowiące część zamówienia publicznego, zawartą między wybranym przez zamawiającego wykonawcą a innym podmiotem (podwykonawcą), a w przypadku zamówień publicznych na roboty budowlane także między podwykonawcą a dalszym podwykonawcą lub między dalszymi podwykonawcami”.

Należy tutaj zaznaczyć, iż forma pisemna umowy o podwykonawstwo jest ważna, nawet gdy przyjmuję formę nie pisemną. Bowiem taki zapis w ustawie prawo zamówień publicznych wcale nie skutkuje, że w przypadku braku pisemności umowa jest nieważna. Dokonując określonej czynności prawnej warto najpierw ustalić, czy ustawa przewiduje dla niej obowiązek sporządzenia w określonej formie. Nieważność czynności prawnej tylko z powodu niezachowania wymaganej formy pisemnej należy do rzadkich sytuacji. Taki skutek będą miały uchybienia formy dotyczące umowy leasingu, czy też pełnomocnictwa ogólnego. Zgodnie z art. 73 Kodeksu cywilnego jeżeli ustawa zastrzega dla czynności prawnej formę pisemną, to niezachowanie jej powoduje nieważność czynności tylko wtedy, gdy ustawa przewiduje taki rygor.

Zobacz również: Kryterium najniższej ceny - do poprawki

Na stronie GUSu widnieje bowiem taka definicja subcontractora (=podwykonawcy), bowiem jest to „osoba prawna, jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej, osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, która za zgodą i wiedzą inwestora realizuje określone rodzaje i ilości robót na podstawie umowy z generalnym wykonawcą; głownie podmiot prowadzący działalność budowlaną. Generalny wykonawca jest obowiązany przekazać inwestorowi kopie umów z podwykonawcami.”

Ponadto zanim wprowadzono definicję podwykonawstwa Izba uważała, że „pośrednio definicję taką można wyprowadzić zresztą z art. 36 ust. 4 i 5 Pzp. Z przepisów tych wynika bowiem, ze za podwykonawstwo należy uznać wykonanie całości lub części przedmiotu zamówienia przez podmiot inny, niż wykonawca (KIO 1403/13, Wyrok KIO,2013-06-27).” Tak więc podwykonawca jest podmiotem realizującym samodzielnie dającą się wyodrębnić część zamówienia. „Decyduje o nim min. charakter i zakres czynności oraz sposób ich powierzenia i wykonywania, nie zaś status prawny podmiotu, któremu je powierzono (vide: wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 23 czerwca 2010 r., sygn. akt: KIO/UZP 1117/10, wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 05 października 2010 r., sygn. akt: KIO/UZP 2043/10)”.

Reasumując, to, że w ustawie Prawo zamówień publicznych znalazła się definicja podwykonawstwa jest słuszną decyzją. Bowiem jej brak budził wiele kontrowersji.

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Blog Prawa Zamówień Publicznych

Opinie prawników specjalizujących się w prawie zamówień publicznych

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Umowa o podwykonawstwo/ Fot. Fotolia
Umowa o podwykonawstwo/ Fot. Fotolia

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Kowalska-Matis

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama