REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo określa tryb udzielania zamówień publicznych

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W ramach zamówień publicznych zawierane są odpłatne umowy na usługi, dostawy lub roboty budowlane.

Roboty budowlane, na które zawierane są umowy w ramach zamówień publicznych, polegają na wykonaniu, albo zaprojektowaniu i wykonaniu robót budowlanych zgodnie z wymaganiami określonymi przez zamawiającego za pomocą dowolnych środków. Przy udzielaniu zamówień publicznych m.in. przez jednostki sektora finansów publicznych, państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej lub wówczas, gdy ponad 50 proc. zamówienia finansowane jest ze środków publicznych, muszą być stosowane procedury określone w ustawie z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2006 r. nr 164 poz. 1163 z późn. zm.).

REKLAMA

Przygotowanie postępowania

REKLAMA

Zamawiający sam przygotowuje i przeprowadza postępowanie o udzielenie zamówienia, albo powierza je własnej jednostce organizacyjnej albo osobie trzeciej. Działają oni wówczas jako jego pełnomocnicy. Natomiast za przygotowanie i przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia odpowiada kierownik zamawiającego, który powołuje również komisję przetargową do przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia.

Zamówienie udzielane jest w trybie przetargu nieograniczonego, ograniczonego, negocjacji z ogłoszeniem lub bez ogłoszenia dialogu konkurencyjnego, zamówienia z wolnej ręki, zapytania o cenę, albo licytacji elektronicznej.

Ogłoszenia o zamówieniach

W tym roku zmieniły się niektóre procedury związane z udzielaniem zamówień publicznych.

Obowiązuje zasada, że ogłoszenia są zamieszczane w Biuletynie Zamówień Publicznych udostępnianym na stronach portalu internetowego Urzędu Zamówień Publicznych, a wówczas, gdy są przekazywane Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnoty, publikuje się je w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek o sprostowanie ogłoszenia zamawiający będzie mógł złożyć nawet drogą elektroniczną, a prezes urzędu zamieści go w formie obwieszczenia w Biuletynie Zamówień Publicznych.

Aby zamieścić ogłoszenie w Biuletynie drogą elektroniczną, należy skorzystać z formularzy umieszczonych na stronach portalu internetowego urzędu. Zamawiający musi przechowywać dowód jego zamieszczenia, aby w razie potrzeby móc udokumentować, że ogłoszenie zamieścił. Taki sam obowiązek ma wówczas, gdy zamieścił ogłoszenie w Biuletynie Urzędowym Unii Europejskiej.

Terminy i dokumenty

Termin składania ofert zależy od wartości zamówienia. Zazwyczaj nie może być krótszy niż 40 dni od przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich drogą elektroniczną, bądź nie krótszy niż 47 dni od przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich. Gdyby jednak kwota zamówienia była niższa niż kwoty wskazane w rozporządzeniach wykonawczych do ustawy, to wówczas termin składania ofert może być krótszy, ale musi wynosić co najmniej siedem dni od zamieszczenia ogłoszenia w Biuletynie.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Podstawa prawna

Ustawa z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. nr 19, poz. 1777 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak wybierać bezpieczną żywność?

Czy kryje się pod hasłem bezpieczna żywność? Czy potrafimy ją wybierać? Jaki jest związek między nauką o bezpieczeństwie żywności a żywnością, którą spożywamy każdego dnia?

Prezes CPK: nie można otworzyć nowego lotniska za wcześnie - gdy rozbudowane Okęcie i Modlin będą miały niewykorzystaną przepustowość

Nie możemy otworzyć nowego lotniska za wcześnie, gdy Okęcie i Modlin wciąż będą miały niewykorzystaną, a uzyskaną dzięki nowym inwestycjom przepustowość - powiedział "Rzeczpospolitej" prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki.

Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

REKLAMA

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

REKLAMA

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

REKLAMA