reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Klienci > Usługi świadczone przez psychologa zwolnione od podatku

Usługi świadczone przez psychologa zwolnione od podatku

Dotychczas wszelkie usługi psychologiczne korzystały ze zwolnienia z VAT na podstawie decyzji PKWiU. W ramach dostosowania regulacji polskiej ustawy o VAT do wymogów unijnych usługi świadczone przez psychologa będą nadal objęte zwolnieniem lecz w innym charakterze i zakresie.

Od dnia 1 stycznia usługi świadczone przez psychologów nadal są objęte zwolnieniem z VAT, jednak na zmienionych zasadach. Aktualne zwolnienia mają charakter podmiotowo- przedmiotowy. W uprzednim stanie prawnym zwolnienie to miało charakter tylko podmiotowy, a o objęciu takowym zwolnieniem decydowała PKWiU.

Zobacz: Wyższy VAT na produkty dla dzieci

Nowe polskie przepisy wynikają z konieczności dostosowania regulacji polskiej ustawy o VAT do norm unijnych. Chodzi o Dyrektywę VAT.

Jakie warunki musi spełniać usługa, żeby została objęta zwolnieniem?

Aby usługa psychologiczna została objęta zwolnieniem, musi spełniać dwa warunki. Przede wszystkim, musi zostać wykonana przez psychologa, czyli osobę spełniającą określone wymagania wynikające z ustaw dotyczących wykonywania zawodu psychologa.

Drugim warunkiem jest konieczność świadczenia usługi w celach profilaktyki, zachowania, ratowania, przywracania i poprawy zdrowia.

Oznacza to, że dla zwolnienia od podatku ważny będzie cel wykonania badań psychologicznych.

Co to oznacza w praktyce?

Konsekwencją zmian będzie opodatkowanie bez możliwości zwolnienia takich usług jak badanie psychiatryczne wykonane w celu oszacowania wielkości szkód na osobie, badania psychologiczne poprzedzające wydanie pozwolenia na posiadanie broni, czy badania wykonane w celu ustalenia wysokości przysługujących uprawnień rentowych.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Roma Opoka

Aplikant adwokacki

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano

Partner Zarządzający Advicero Nexia, Doradca Podatkowy nr wpisu 09935

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama