reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Klienci > Cudzoziemiec łatwiej zalegalizuje pobyt w Polsce

Cudzoziemiec łatwiej zalegalizuje pobyt w Polsce

Rada Ministrów przyjęła regulacje, które zapewnią bardziej efektywne przyznawanie pomocy cudzoziemcom starającym się o status uchodźcy lub udzielenie ochrony uzupełniającej, w sytuacji, gdy powrót do kraju pochodzenia naraża ich na śmierć lub tortury.

W stosunku do cudzoziemców ubiegających się o zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce, w trybie abolicji, ograniczono dodatkowe wymagania niezbędne do jego zalegalizowania. Przewidziano wobec nich odstąpienie od dodatkowych wymogów dotyczących zamieszkania, możliwości wykonywania pracy i posiadania wystarczających środków utrzymania. Zaproponowano, aby zezwolenie było udzielane na 2 lata. Założono, że w tym okresie cudzoziemiec będzie mógł zatrudnić się w Polsce bez zezwolenia – na podstawie umowy o pracę.

Na uwagę zasługują także regulacje dotyczące udzielania cudzoziemcom pomocy socjalnej. Na przykład cudzoziemiec, który otrzyma świadczenie pieniężne będzie miał prawo do dodatkowych świadczeń np. nauki polskiego, pomocy dydaktycznych dla uczących się dzieci, pokrycia (w miarę możliwości) kosztów zajęć pozalekcyjnych i rekreacyjno-sportowych dla dzieci. Obecnie tego typu świadczenia przysługują jedynie cudzoziemcowi przebywającemu w ośrodku. Wskazano też więcej przypadków, w których możliwe będzie wypłacanie cudzoziemcowi ekwiwalentu pieniężnego w zamian za samodzielne przygotowywanie posiłków. Zdecydowano, że pomoc socjalna i opieka medyczna będą przysługiwać cudzoziemcowi od dnia zgłoszenia się do ośrodka dla cudzoziemców. Jedynie w przypadkach szczególnych, związanych z zagrożeniem życia lub zdrowia, cudzoziemiec będzie mógł skorzystać z opieki medycznej już od dnia złożenia wniosku o nadanie statusu uchodźcy.

Jak można uzyskać alimenty, gdy dziecka nie uznał ojciec cudzoziemiec

Rozwiązania te znajdują się w przyjętym przez rząd projekcie ustawy o zalegalizowaniu pobytu niektórych cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i ustawy o cudzoziemcach.

KPRM/AS

reklama

Czytaj także

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama