| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > RODO 2018 > RODO: Czy organizując imprezę masową musi być zawarta informacja, iż uczestnictwo jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na publikację wizerunku np. na stronie urzędu?

RODO: Czy organizując imprezę masową musi być zawarta informacja, iż uczestnictwo jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na publikację wizerunku np. na stronie urzędu?

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało poradnik: RODO dla administracji zawierający 27 pytań i odpowiedzi. Publikujemy odpowiedź na jedno z nich: Czy organizując imprezę masową np. na plakacie musi być zawarta informacja, iż uczestnictwo jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na publikację wizerunku np. na stronie urzędu (czy to zakres ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych)?

Fotografowanie imprezy, w której bierze udział większa liczba osób nie musi wymagać na gruncie RODO zgody każdej osoby, biorącej udział w wydarzeniu, na utrwalenie jej wizerunku. Punktem wyjścia jest ustalenie, czy wizerunek osób fotografowanych w danych okolicznościach stanowi dane osobowe (art. 4 ust. 1 RODO). Jeżeli wizerunek osoby (fotografia, nagranie) stanowi dane osobowe, to zgoda na przetwarzanie danych każdej osoby nie będzie konieczna, jeżeli przed wejściem na wydarzenie widnieje informacja, że jest ono fotografowane/nagrywane oraz informacja ta zawiera wskazanie odpowiedniej podstawy prawnej. Należy jednak pamiętać, że zgoda nie jest jedyną podstawą przetwarzania danych wynikającą z RODO oraz o wymogach mogących wynikać z innych przepisów, np. zezwolenie na rozpowszechnienie wizerunku, o którym mowa w art. 81 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Zobacz: RODO 2018

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

V4 Legal

V4 Legal to nowoczesna kancelaria działająca na terenie Słowacji, Czech, Polski oraz Węgier.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »