| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Porady ekspertów INFORLEX.pl > Wyższe świadczenie urlopowe dla nauczyciela w schronisku dla nieletnich

Wyższe świadczenie urlopowe dla nauczyciela w schronisku dla nieletnich

Czy nauczyciele zatrudnieni w schroniskach dla nieletnich o powinni być uprawnieni do wyższego świadczenia urlopowego, zgodnie z art. 5 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych w związku z art. 53 ust. 1a ustawy Karta Nauczyciela?

Czy nauczyciele zatrudnieni w schroniskach dla nieletnich o powinni być uprawnieni do wyższego świadczenia urlopowego, zgodnie z art. 5 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych w związku z art. 53 ust. 1a ustawy Karta Nauczyciela?

Obowiązujące przepisy wskazują iż nauczyciele zatrudnieni w tych placówkach mają takie uprawnienia Jak wynika z art. 5 ust. 3 ustawy z 4 marca 1996 r o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych wysokość odpisu podstawowego na jednego pracownika wykonującego prace w szczególnych warunkach lub prace o szczególnym charakterze - w rozumieniu przepisów o emeryturach pomostowych, wynosi 50 % przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Obecnie rodzaje prac wykonywanych w szczególnych warunkach i prac o szczególnym charakterze określa ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych.

W załączniku nr 2 do tej ustawy zamieszczony został wykaz prac o szczególnym charakterze. W wykazie tym w poz. 21 wymienieni są wyłącznie nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, ośrodkach szkolno-wychowawczych, schroniskach dla nieletnich oraz zakładach poprawczych, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich.

Mając na uwadze powyższe w świetle powyższych uregulowań nauczyciele schronisk dla nieletnich mają prawo do wyższego świadczenia urlopowego

Podstawa prawna:

art. 5 ust. 3 ustawy z 4 marca 1996 r o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r Nr 70, poz.335 ze zm.).

ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U. nr 237, poz. 1656).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kik

Dyrektor ds. maszyn i urządzeń w Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »