| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Porady ekspertów INFORLEX.pl

Czy głównemu księgowemu można powierzyć obowiązki w zakresie zatwierdzania dokumentów księgowych do wypłaty

Aktualizacja: 20.09.2016

W instytucji kultury nie ma osoby zatrudnionej na stanowisku zastępcy dyrektora (takie stanowisko nie jest przewidziane w regulaminie organizacyjnym). Czy w takim razie można na czas nieobecności dyrektora (np. urlopu wypoczynkowego) udzielić upoważnienia do zatwierdzania do wypłaty dowodów księgowych głównemu księgowemu? »

Jakie limity zatrudnienia obowiązują w umowach w ramach robót publicznych

Aktualizacja: 17.08.2016

Czy zatrudnienie terminowe w ramach robót publicznych traktujemy jako wyjątek od limitów pkt 1-3 lub 4 art. 251 kodeksu pracy, który należny wskazać w umowie o pracę? »

Użytkowanie oprogramowania do prowadzenia ksiąg rachunkowych CUW

Aktualizacja: 09.08.2016

Od 1 stycznia 2017 r. w gminie będzie działało Centrum Usług Wspólnych (CUW) obejmujące jednostki oświatowe (do tej pory księgowość była prowadzona w poszczególnych szkołach) i w związku z tym nasunęła się wątpliwość odnośnie do programu księgowego do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Wszystkie szkoły używają tego samego programu, na podstawie zakupionych przez nie licencji, z tym że użytkują różne wersje tego oprogramowania. Czy po zorganizowaniu wspólnej obsługi księgi rachunkowe każdej szkoły muszą być nadal prowadzone w osobnym programie, czy można je scalić i prowadzić za pomocą jednego oprogramowania? »

Zasady wypłaty ryczałtu na dojazd środkami komunikacji miejskiej

Aktualizacja: 02.08.2016

Jeżeli pracownik jechał na szkolenie pociągiem, a w docelowej miejscowości nie korzystał z komunikacji miejskiej, to czy przysługuje mu ryczałt za dojazdy komunikacją miejską? »

Czy dyrektor szkoły gminnej może wydać decyzję o umorzeniu należności czynszowej

Aktualizacja: 01.07.2016

Szkoła podstawowa wynajmowała osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą pomieszczenia na sklepik dla uczniów. Osoba ta zachorowała, a następnie przeszła na rentę, likwidując działalność. Za okres prowadzenia tej działalności pozostały zaległości czynszowe w kwocie ponad 5000 zł. Były najemca wystąpił do dyrektora szkoły o ich umorzenie. Czy należność tę można umorzyć na podstawie Ordynacji podatkowej, jeśli rada gminy nie upoważniła dyrektora szkoły do umarzania należności na podstawie uofp, ponieważ dotąd nie było takiej konieczności? »

Na jakim koncie ewidencjonować składki na rzecz stowarzyszeń gminnych

Aktualizacja: 04.07.2016

Gmina przystąpiła do stowarzyszenia gmin, na rzecz którego ma uiszczać kwartalne składki. Na jakim koncie należy ująć rozrachunki z tytułu tych składek - na koncie dotyczącym rozrachunków z budżetami, czy dotyczącym pozostałych rozrachunków publicznoprawnych? »

Czy umowa rachunku bankowego wymaga kontrasygnaty

Aktualizacja: 08.06.2016

Czy umowa rachunku bankowego zawarta pomiędzy bankiem i gminą powinna zawierać kontrasygnatę skarbnika? Proszę o podanie, z jakiego przepisu wynika taki obowiązek? »

Jak powinien być ustalony termin płatności za wynajem pomieszczeń

Aktualizacja: 08.06.2016

Szkoła od czasu do czasu wynajmuje na weekend salę gimnastyczną na organizację wesel czy zabaw andrzejkowych, sylwestrowych itp. Zawsze najemcy sali płacili opłatę za wynajem w całości z góry (czyli przed zabawą). Ostatnio organizator takiej zabawy stwierdził, że należność za wynajem nie powinna być płatna z góry, wtedy należy się co najwyżej zaliczka, a całość należności powinna być płacona z dołu, np. w ciągu 14 dni od odbycia się imprezy. Czy takie wymogi rzeczywiście wynikają z jakiegoś przepisu? »

Czym grozi niepokwitowanie wypłaty gotówki z kasy

Aktualizacja: 08.06.2016

Skarbnik powiatu pobrał z kasy gotówkę i nie pokwitował jej odbioru. Kto powinien w takim przypadku pokwitować wypłatę gotówki z kasy? Jeśli nikt nie pokwituje, to czy kasjer albo skarbnik poniesie z tego tytułu odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych? »

Czy należy uzasadniać wypowiedzenie terminowej umowy o pracę

Aktualizacja: 11.05.2016

Czy po zmianach wprowadzonych do Kodeksu pracy po 22 lutego 2016 r. w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony konieczne jest uzasadnienie tego wypowiedzenia? »

Jak chroniona jest pracownica w okresie urlopu wychowawczego

Aktualizacja: 04.05.2016

Pracownica uprawniona do urlopu wychowawczego złożyła wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy w związku z łączeniem pracy z urlopem wychowawczym. Wniosek złożyła 01/04/2015, na okres od 29/06/2015 do 28/06/2016. (W międzyczasie korzystała z urlopu). W jakim okresie obejmuje ją ochrona przed zwolnieniem - 12 miesięczna? 12 miesięcy od dnia złożenia wniosku czy 12 m-cy od okresu wskazanego we wniosku? »

Czy przysługuje dzień wolny od pracy z tytułu podróży służbowej

Aktualizacja: 20.04.2016

Pracownik został wysłany na weekend w delegacje służbową za granicę. Czy w związku z tym przysługuje mu z tego tytułu dzień wolny od pracy. »

Jakie odsetki naliczać od zaległych wpłat uczniów za internat, wyżywienie

Aktualizacja: 12.04.2016

Według jakiej stopy procentowej szkoła powinna naliczać od 1 stycznia 2016 r. odsetki w przypadku opłacenia przez uczniów po terminie należności za internat czy wyżywienie na stołówce - 5,5%, 7% czy 8%? »

Czy w równoważnym systemie czasu pracy można skorzystać z dni wolnych na opiekę nad dzieckiem

Aktualizacja: 24.03.2016

Pracownik pracuje w równoważnym czasie pracy po 12 godzin dziennie. Czy w tej sytuacji przysługują mu 2 dni wolne na opiekę nad dzieckiem? »

Kiedy nie ma potrzeby podnosić pracownikowi pensji do poziomu najniższego wynagrodzenia

Aktualizacja: 23.03.2016

Czy pracownikowi, który zarabia 1600 zł brutto, ale dostaje też stałe premie, których wysokość przekracza 400 zł miesięcznie, należy podnieść wynagrodzenie do wysokości minimalnej pensji? »

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agata Koschel-Sturzbecher

Adwokat, publicystka i szkoleniowiec.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »