| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Rozwój i promocja > Fundusze unijne > Czy można dostać dotacje ze środków Unii jeszcze przed rozpoczęciem działalności

Czy można dostać dotacje ze środków Unii jeszcze przed rozpoczęciem działalności

W nowym okresie programowania (2007-2013) mali i średni przedsiębiorcy będą mogli pozyskać dofinansowanie na swój rozwój z wielu źródeł. Największe możliwości uzyskania wsparcia dla inwestycji o wartości do 2 mln euro będą oferować regionalne programy operacyjne. Odpowiedni będzie program dla województwa, na terenie którego zostanie zlokalizowana dana inwestycja.Szanse projektu inwestycyjnego określą kryteria wejścia, czyli formalne możliwości ubiegania się o dofinansowanie oraz kryteria oceny merytorycznej, które pozwalają na skonstruowanie listy rankingowej projektów ubiegających się o wsparcie. Ważne, aby projekt był zgodny z definicją nowej inwestycji, czyli m.in. jego powiązanie z rozbudową/zwiększeniem istniejących mocy przerobowych przedsiębiorstwa. Niestety, obecnie listy kryteriów nie są jeszcze zamknięte. Niemniej jednak należy podkreślić, że w większości programów znaczący nacisk jest kładziony na innowacyjność inwestycji. Nawiązując do zadanego pytania, należy określić, na ile modernizacja stacji benzynowej wpisze się w kryteria, które zostaną określone dla programu i działania skierowanego na dany typ inwestycji. Istotny jest również fakt, że w działaniach ukierunkowanych na inwestycje przedsiębiorców wniosek o dotację należy złożyć przed rozpoczęciem inwestycji. Wszelkie zobowiązania związane z realizacją projektu można zatem zaciągać dopiero po otrzymaniu formalnej akceptacji projektu, jako kwalifikującego się do wsparcia.

Poziom dofinansowania reguluje mapa pomocy regionalnej. Każde województwo ma przypisany maksymalny procentowy pułap dotacji, którą można w nim uzyskać w związku z realizacją nowej inwestycji. Wartość dotacji obliczana jest w odniesieniu do wartości kosztów kwalifikowanych. Pułapy dofinansowania wynoszą w Polsce 40-50 proc., z wyjątkiem Warszawy, gdzie wynosi on 30 proc. Jednakże wielkość dofinansowania dla średniego przedsiębiorcy jest zwiększona o 10 proc. wobec pułapów podstawowych, a dla małego aż o 20 proc.


Beata Tylman

starszy konsultant w Zespole ds. Dotacji i Ulg Inwestycyjnych Deloitte

Not. Mariusz Gawrychowski

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »