REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile pieniędzy może dostać gmina na inwestycje drogowe

_ AO

REKLAMA

Z jakich programów operacyjnych gminy i powiaty mogą otrzymać dofinansowanie przy inwestycjach drogowych? Na jak znaczące wsparcie mogą liczyć realizowane przez samorządy inwestycje drogowe?

JAKUB PODWORSKI

REKLAMA

Eficom

REKLAMA

Główne źródło wsparcia projektów drogowych realizowanych przez gminy i powiaty stanowią regionalne programy operacyjne, za pomocą których dystrybuowane są środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wsparcie inwestycji drogowych realizowanych przez gminy i powiaty, a więc inwestycji dotyczących odpowiednio dróg gminnych oraz dróg powiatowych, jest działaniem typowym dla każdego z 16 RPO. Przedmiotowy i podmiotowy oraz wartościowy wymiar tego rodzaju pomocy różni się w zależności od regionu. Pierwszym uwarunkowaniem, jakie należy mieć na uwadze, analizując kwalifikowalność projektu drogowego, jest zatem lokalizacja planowanej inwestycji.

Polskie gminy i powiaty oraz ich związki i stowarzyszenia, a także w przypadkach niektórych RPO jednostki organizacyjne samorządów terytorialnych oraz podmioty działające w oparciu o zapisy ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym, należą do beneficjentów uprawnionych do ubiegania się o dofinansowanie projektów drogowych o charakterze lokalnym. Przedmiotem tego rodzaju inwestycji jest przede wszystkim budowa, przebudowa, rozbudowa oraz modernizacja dróg gminnych i powiatowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą, przyczyniającą się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, rozwoju systemów zarządzania i monitorowania ruchem oraz ochrony środowiska. Za infrastrukturę towarzyszącą w ciągach dróg uznaje się między innymi: chodniki, zatoki przystankowe, oświetlenie, znaki drogowe o zmiennej treści, sygnalizację świetlną, ekrany akustyczne, przejścia dla zwierząt, ścieżki rowerowe, parkingi dla podróżnych oraz kanalizację teletechniczną. W ramach RPO, obok inwestycji modernizujących gminną i powiatową sieć drogową, przewidziane jest ponadto wsparcie budowy, rozbudowy i modernizacji mostów, wiaduktów, estakad, tuneli, obwodnic oraz innych obiektów inżynieryjnych. Do dofinansowania preferowane będą lokalne projekty drogowe służące przede wszystkim zwiększeniu spójności komunikacyjnej danego obszaru oraz poprawie jego atrakcyjności gospodarczej.

W przypadku projektów drogowych realizowanych przez gminy i powiaty maksymalny udział środków UE w wydatkach kwalifikowanych na poziomie projektu różni się w zależności od regionu, jednak nigdy nie przekracza 85 proc., choć wynosić może również 50 proc. W niektórych RPO przyjęto minimalną całkowitą wartość projektów, jakie mogą ubiegać się o dofinansowanie. W przypadku dróg powiatowych wartości te mieszczą się z reguły w przedziale 1,5-3 mln zł, zaś w przypadku dróg gminnych minimalne wartości projektów oscylują w granicach 0,5 - 1 mln zł. Maksymalna wartość lokalnych projektów drogowych kwalifikujących się do aplikowania o wsparcie w ramach procedury konkursowej RPO nie jest z reguły określona, jednak rozdział pomiędzy centralnymi i regionalnymi programami operacyjnymi, jaki wyznacza tzw. linia demarkacyjna, wskazuje, że maksymalna wartość tego typu projektów nie może przekroczyć 20 mln zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WNIOSEK

Do dofinansowania w ramach regionalnych programów operacyjnych preferowane będą lokalne projekty drogowe służące przede wszystkim zwiększeniu spójności komunikacyjnej danego obszaru oraz poprawie jego atrakcyjności gospodarczej

AO

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA