REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile pieniędzy może dostać gmina na inwestycje drogowe

_ AO

REKLAMA

Z jakich programów operacyjnych gminy i powiaty mogą otrzymać dofinansowanie przy inwestycjach drogowych? Na jak znaczące wsparcie mogą liczyć realizowane przez samorządy inwestycje drogowe?

JAKUB PODWORSKI

REKLAMA

Eficom

REKLAMA

Główne źródło wsparcia projektów drogowych realizowanych przez gminy i powiaty stanowią regionalne programy operacyjne, za pomocą których dystrybuowane są środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wsparcie inwestycji drogowych realizowanych przez gminy i powiaty, a więc inwestycji dotyczących odpowiednio dróg gminnych oraz dróg powiatowych, jest działaniem typowym dla każdego z 16 RPO. Przedmiotowy i podmiotowy oraz wartościowy wymiar tego rodzaju pomocy różni się w zależności od regionu. Pierwszym uwarunkowaniem, jakie należy mieć na uwadze, analizując kwalifikowalność projektu drogowego, jest zatem lokalizacja planowanej inwestycji.

Polskie gminy i powiaty oraz ich związki i stowarzyszenia, a także w przypadkach niektórych RPO jednostki organizacyjne samorządów terytorialnych oraz podmioty działające w oparciu o zapisy ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym, należą do beneficjentów uprawnionych do ubiegania się o dofinansowanie projektów drogowych o charakterze lokalnym. Przedmiotem tego rodzaju inwestycji jest przede wszystkim budowa, przebudowa, rozbudowa oraz modernizacja dróg gminnych i powiatowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą, przyczyniającą się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, rozwoju systemów zarządzania i monitorowania ruchem oraz ochrony środowiska. Za infrastrukturę towarzyszącą w ciągach dróg uznaje się między innymi: chodniki, zatoki przystankowe, oświetlenie, znaki drogowe o zmiennej treści, sygnalizację świetlną, ekrany akustyczne, przejścia dla zwierząt, ścieżki rowerowe, parkingi dla podróżnych oraz kanalizację teletechniczną. W ramach RPO, obok inwestycji modernizujących gminną i powiatową sieć drogową, przewidziane jest ponadto wsparcie budowy, rozbudowy i modernizacji mostów, wiaduktów, estakad, tuneli, obwodnic oraz innych obiektów inżynieryjnych. Do dofinansowania preferowane będą lokalne projekty drogowe służące przede wszystkim zwiększeniu spójności komunikacyjnej danego obszaru oraz poprawie jego atrakcyjności gospodarczej.

W przypadku projektów drogowych realizowanych przez gminy i powiaty maksymalny udział środków UE w wydatkach kwalifikowanych na poziomie projektu różni się w zależności od regionu, jednak nigdy nie przekracza 85 proc., choć wynosić może również 50 proc. W niektórych RPO przyjęto minimalną całkowitą wartość projektów, jakie mogą ubiegać się o dofinansowanie. W przypadku dróg powiatowych wartości te mieszczą się z reguły w przedziale 1,5-3 mln zł, zaś w przypadku dróg gminnych minimalne wartości projektów oscylują w granicach 0,5 - 1 mln zł. Maksymalna wartość lokalnych projektów drogowych kwalifikujących się do aplikowania o wsparcie w ramach procedury konkursowej RPO nie jest z reguły określona, jednak rozdział pomiędzy centralnymi i regionalnymi programami operacyjnymi, jaki wyznacza tzw. linia demarkacyjna, wskazuje, że maksymalna wartość tego typu projektów nie może przekroczyć 20 mln zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WNIOSEK

Do dofinansowania w ramach regionalnych programów operacyjnych preferowane będą lokalne projekty drogowe służące przede wszystkim zwiększeniu spójności komunikacyjnej danego obszaru oraz poprawie jego atrakcyjności gospodarczej

AO

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MEN: Rozporządzenie zostało podpisane - nauczyciele mają już zagwarantowane podwyżki wynagrodzeń

  Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie zwiększające wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli. Wzrost wynagrodzenia nauczycieli początkujących wyniesie 33%, natomiast wynagrodzenie nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrośnie o 30%.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  REKLAMA

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

  Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

  Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu"

  Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu" - wskazał przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski. Rolnicy oczekują też wstrzymania niekontrolowanego importu produktów rolnych z Ukrainy oraz utrzymania w Polsce hodowli zwierząt futerkowych.

  REKLAMA

  Dofinansowaniem inwestycji w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw [wnioski do 23 lutego]

  Inwestycje w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw. Wnioski o przyznanie pomocy finansowej można składać do 23 lutego 2024 roku.

  Lek na porost zębów jeszcze w tej dekadzie? Dr Takahashi w połowie 2024 roku rozpocznie badania kliniczne. Jak daleko do rewolucji w stomatologii?

  W ostatnich tygodniach w mediach toczyła się dyskusja o tym, że japoński naukowiec zapowiedział, iż jeszcze w tej dekadzie powstanie lek na porost zębów. Ta wiadomość zelektryzowała środowisko medyczne, a także pacjentów implantologicznych i protetycznych. Ale zdaniem dr n. med. Piotra Przybylskiego należy trochę ostudzić emocje w tym zakresie. Lek na porost zębów, jak każdy lek, musiałby przejść wiele badań klinicznych, aby potwierdzono jego skuteczność i bezpieczeństwo, a następnie dopuszczono do obrotu. Jak wskazuje ekspert, sam ewentualny proces odrastania zębów musi być też dokładnie monitorowany, aby nie wywołał poważnych problemów z układem zgryzowym i funkcją żucia. Nawet jeśli lek rozpocznie nową erę w stomatologii, to upłynie jeszcze wiele lat, zanim w ogóle trafi do Polski. Sami lekarze będą musieli też przejść liczne szkolenia, aby móc go podawać pacjentom. I to też nie będzie łatwy proces do zrealizowania.

  REKLAMA