REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W 2024 r. ten zasiłek wzrośnie o 61,25% [na 99,99%]. Ale kiedyś obniżono go o 37,5%

W 2024 r. ten zasiłek wzrośnie o 61,25% [na 99,99%]. Ale kiedyś obniżono go o 62,5%
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W 2024 r. zasiłek pogrzebowy czeka podwyżka do 6450 zł. Obecnie wynosi 4000 zł i ta kwota nie była zmieniana od 2011 r. Podwyżka do 6450 zł, to nie koniec zmian w najbliższych latach.

Jest prawie pewne, że będą kolejne i systematyczne podwyżki zasiłku pogrzebowego.

REKLAMA

Wszystko to zapowiedziała w swoim programie Koalicja Obywatelska, a jego realizacja zależy od stworzenia rządu przez KO.

Zasiłek pogrzebowy a pensja minimalna

Zasiłek pogrzebowy od 1 lipca 2024 r. będzie wynosił 150% pensji minimalnej. Ta od 1 lipca 2024 r., to 4300 zł. Po przemnożeniu 4300 zł przez 1,5 (150%) otrzymujemy 6450 zł (dla okresu od 1 lipca 2024 r.). 

6450 zł to nowa wysokość zasiłku pogrzebowego.

Jeżeli w 2025 r. albo 2025 r. pensja minimalna wzrośnie do np. 4600 zł, zasiłek pogrzebowy automatycznie czeka podwyżka do 6900 zł (bez konieczności nowelizacji przepisów). W przyszłości podwyżki zasiłku pogrzebowego będą więc następowały automatycznie. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE! Podwyżka zasiłku pogrzebowego w 2025 r., zależna jest od podniesienia pensji minimalnej. 

Zasiłek pogrzebowy jest zwolniony z podatku PIT więc kwota 6450 zł albo 6900 zł, to kwoty "netto" wypłacane beneficjentowi zasiłku.  

zasiłek pogrzebowy

Zasiłek pogrzebowy w 2024 r.

 

Infor.pl

Podwyżka w 2024 r. zasiłku pogrzebowego do poziomu sprzed 2011 r.

Poprzednia publikacja Infor.pl na temat podwyżki zasiłku pogrzebowego w 2024 r., wywołała ożywioną dyskusję czytelników w mediach społecznościowych.

Przyznawali, że podwyżka o zasiłku pogrzebowego o 61,25% robi wrażenie. Ale w 2011 r. podobnej wielkości miała miejsce obniżka kwoty zasiłku - z 6395,70 zł do 4000 zł. W procentach było to 37,5% w dół. Ale kwotowo są to podobne zmiany.

Ministerstwo Finansów uzasadniało obniżkę (od 1 marca 2011 roku) dostosowaniem wysokości zasiłku do europejskiej średniej oraz oszczędnościami. Obniżony do 4000 zł zasiłek pogrzebowy obowiązywał bez waloryzacji  …. 13 lat. 

Zasiłek pogrzebowy - formularz Z-12 w 2024 r.

  1. Wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego (druk Z-12).
  2. Akt zgonu (jest osobna procedura dla pogrzebu dziecka, które urodziło się martwe). 
  3. Oryginały rachunków poniesionych kosztów pogrzebu, a jeżeli oryginały zostały złożone w banku – kopie rachunków potwierdzone przez bank za zgodność z oryginałem. 
  4. Dokumenty potwierdzające pokrewieństwo lub powinowactwo z osobą zmarłą (skrócone odpisy aktów stanu cywilnego).
  5. Zaświadczenie płatnika składek o podleganiu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Kiedy złożyć formularz Z-12 w 2024 r.

W ciągu 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, której opłaciłeś koszty pogrzebu. Po tym terminie następuje przedawnienie roszczeń, czyli nie otrzymasz zasiłku. W sytuacjach wyjątkowych termin ten jest liczony od dnia pogrzebu. Wymagane jest wtedy dołączenie dokumentów, które uzasadnią powód opóźnienia:

  • zaświadczenie policji lub prokuratury,
  • odpis zupełny aktu zgonu,
  • inny dokument urzędowy.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 887).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Min. B. Nowacka odpowiada ZNP. Co z utratą u nauczycieli pracy albo godzin pracy?

Min. B. Nowacka Nowacka wypowiedziała się o pomyśle ZNP o przywróceniu WOS na rok szkolny 2024/2025. Krótko stwierdziła: To byłby chaos.

Wniosek o bon energetyczny będą przyjmowały gminy do 31 października 2024 r. Sprawdź, czy przysługuje Ci nowe świadczenie!

Bon energetyczny jako nowe świadczenie pieniężne ma być przyznawany na wniosek beneficjenta złożony do końca października 2024 r. Obsługą bonu będą zajmowały się gminy i to tam należy kierować swoje kroki, by przejść całą procedurę. Szczegóły dotyczące składania wniosku zawiera ustawa, która właśnie ujrzała światło dzienne. Sprawdź, czy bon energetyczny jest dla Ciebie!

Kto się załapie na bon energetyczny 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są dość niskie

Wysokość świadczenia w postaci bonu energetycznego będzie zależna m.in. od osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już od lipca 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo dla lepiej zarabiających.

Ostrzeżenie dla Polaków podróżujących do Iranu. MSZ wydało ważny komunikat

Ze względu na rosnące napięcia między Iranem a Izraelem oraz ryzyko działań zbrojnych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradza podróże do Iranu. Polscy obywatele, którzy aktualnie przebywają w Iranie, powinni jak najszybciej opuścić ten kraj.

REKLAMA

Ponad 27 mln zł dofinansowania na zajęcia sportowe dla osób z niepełnosprawnościami. Nabór wniosków rozstrzygnięty

Minister Sportu i Turystyki rozstrzygnął nabór wniosków na realizację Programu Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych w 2024 r. Dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej wynosi 27 026 000 zł.

Nowa Strategia Cyberbezpieczeństwa Polski na lata 2024-2029. "Wkrótce zostaną zaprezentowane szczegóły"

Wiceminister cyfryzacji, Paweł Olszewski, zapowiedział w piątek, że szczegóły nowej Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2024-2029 zostaną wkrótce zaprezentowane.

Zakaz reklamy fast foodów na bilboardach. Powód: plaga otyłości. Kiedy w Polsce takie przepisy? Czego nie można reklamować już teraz?

Otyłość to problem coraz większej liczby nastolatków. Głównie z tego powodu lokalni politycy w Anglii zakazują reklamowania produktów wysokoprzetworzonych na billboardach. Ogólnokrajowych czy ogólnoeuropejskich zasad regulujących tę kwestię nie należy się spodziewać, ale eksperci podkreślają, że ten sam nośnik można wykorzystać do kampanii pro-zdrowotnej. 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

REKLAMA

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

REKLAMA