| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Pomoc społeczna > Dotacja celowa dla samorządowej instytucji kultury na realizację zadań z zakresu profilaktyki uzależnień

Dotacja celowa dla samorządowej instytucji kultury na realizację zadań z zakresu profilaktyki uzależnień

Zadania z zakresu przeciwdziałania alkoholizmowi w ramach gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych mogą być realizowane przy współpracy z różnymi podmiotami, np. samorządowymi instytucjami kultury. Przy czym środki na realizowanie zadania przez taką instytucję powinny pochodzić z udzielonej na ten cel dotacji celowej.

W przypadku realizacji zadań gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych przy współpracy z samorządową instytucją kultury udziela się na ten cel dotacji celowej w trybie art. 250 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (wyjaśnienia RIO we Wrocławiu z 29 września 2011 r. w zakresie stosowania przepisów o finansach publicznych). Podstawą przekazania dotacji celowej jest umowa, która określa w szczególności:

● wysokość dotacji, cel lub opis zakresu rzeczowego zadania, na którego realizację są przekazywane środki dotacji,

● termin wykorzystania dotacji, nie dłuższy niż do dnia 31 grudnia danego roku budżetowego,

● termin i sposób rozliczenia udzielonej dotacji oraz termin zwrotu niewykorzystanej części dotacji celowej.

Zobacz serwis: Rozwój i promocja

W ramach zadania realizowanego ze środków dotacji celowej mogą być ponoszone zarówno koszty bezpośrednie, jak i pośrednie. W przypadku organizacji przez samorządową instytucję kultury imprezy z zakresu profilaktyki uzależnień do kosztów bezpośrednich można zaliczyć: obsługę techniczną, medyczną, wyżywienie, napoje. Natomiast do kosztów pośrednich zaliczamy wydatki przeznaczone na obsługę zadania, tj. wynagrodzenie dla osób biorących udział w organizacji imprezy (np. umowy-zlecenia).

WSA w Łodzi w wyroku z 20 stycznia 2009 r. (sygn. akt I SA/Łd 425/08) wskazał, że koszty bezpośrednio poniesione na realizację zadania należy wiązać z udziałem samych uczestników wydarzenia. Wszelkie inne wydatki związane z organizacją wydarzenia, w tym szeroko pojęte wynagrodzenie dla osób biorących udział w jego organizacji, stanowią koszty pośrednie zadania. Ponadto WSA uznał, że podmiot, któremu przyznano dotację, powinien każdy wydatek powiązać nie tylko ogólnie z przedsięwzięciem, ale precyzyjnie z właściwym, wskazanym w umowie, celem. Powiązanie to nie może być dowolne, ale powinno być adekwatne do celu wydatku.

Dotacje celowe pochodzą ze środków publicznych, zatem udzielający dotacji ma obowiązek kontrolować jej wydatkowanie, zaś dotowany – przeznaczyć otrzymaną dotację na zadania określone w umowie.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Dotacja celowa dla samorządowej instytucji kultury na realizację zadań z zakresu profilaktyki uzależnień

Dowiedz się jakie są zadania gminy w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi.

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dotacja celowa dla samorządowej instytucji kultury na realizację zadań z zakresu profilaktyki uzależnień /fot. Fotolia
Dotacja celowa dla samorządowej instytucji kultury na realizację zadań z zakresu profilaktyki uzależnień /fot. Fotolia

Alimenty. Jak szybko dostać pieniądze na dziecko14.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »