| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Oświata

Jak można wspierać edukację za unijne pieniądze

Aktualizacja: 13.01.2010

Czy w ramach RPO można otrzymać dofinansowanie na realizację infrastruktury związanej ze szkołami? Jakie są potrzebne załączniki do wniosku o dofinansowanie? Jaka jest wysokość dofinansowania w PO KL? »

Jak zorganizować sieć przedszkoli w gminie

Aktualizacja: 01.02.2010

Prowadzenie przedszkoli to zadanie własne gminy. W momencie gdy rząd chce obniżyć wiek szkolny do sześciu lat, samorządy powinny dobrze zorganizować sieć placówek dla najmłodszych mieszkańców. »

Jak dzielić środki finansowe dla szkoły

Aktualizacja: 13.01.2010

Nie powinno się narzucać z góry ustalonych zasad podziału środków finansowych na oświatę. Warto zatem skupić się nad doskonaleniem obecnie istniejącego systemu podziału części oświatowej subwencji ogólnej, a w szczególności zadbać o wyższą wartość standardu. »

Obowiązkowa matura tylko z trzech przedmiotów

Aktualizacja: 13.01.2010

18 stycznia resort edukacji przedstawi rektorom szkół wyższych propozycję zmian na maturze. Egzaminy na poziomie rozszerzonym nie będą decydować o wyniku matury. Po I klasie liceum będzie się można uczyć tylko wybranych przedmiotów.   »

Dodatek dla nauczycieli w szkołach i przedszkolach

Aktualizacja: 13.01.2010

Rada gminy może przyznać dodatek funkcyjny za wychowawstwo nauczycielom zatrudnionym nie tylko w szkołach, ale i w przedszkolach. »

Nauczyciel na wycieczce szkolnej

Aktualizacja: 13.01.2010

Jakie obowiązki ciążą na nauczycielach oraz do jakich świadczeń mogą mieć oni prawo z tytułu wycieczek szkolnych? »

Finansowanie nauki

Aktualizacja: 13.01.2010

  »

Pensje nauczycieli wzrosną o 15 proc.

Aktualizacja: 13.01.2010

W 2008 roku pensja nauczyciela stażysty wzrośnie netto o 134 zł, a dyplomowanego o 239 zł. Dzisiaj posłowie PO zaproponują, aby kwota bazowa dla nauczycieli była wyższa o 10 proc. »

Jak będą wyrównywane szanse edukacyjne dzieci i młodzieży w latach 2007-2013

Aktualizacja: 13.01.2010

Wielu uczniów szkół kończących się maturą było przekonanych, że w tym roku szkolnym, podobnie jak w ubiegłych latach, otrzyma stypendium unijne. W latach 2007-2013 jednak zmieniły się zasady przyznawania stypendiów. W jaki sposób będą zatem wspierani uczniowi w nowej perspektywie finansowej? »

Dowóz dzieci do szkół i refundacja kosztów

Aktualizacja: 13.01.2010

Obowiązek zapewnienia bezpłatnego transportu dzieci do szkół lub refundacji kosztów tego transportu wiąże się z zaspokajaniem potrzeb mieszkańców, w związku z czym jest realizowany wyłącznie w obrębie właściwości miejscowej gminy. »

Budżet państwa zapłaci za promocję nauki

Aktualizacja: 13.01.2010

Instytuty i stowarzyszenia naukowe będą mogły otrzymać pieniądze na ekspertyzy, festiwale nauki oraz upowszechnianie wiedzy naukowej. »

Szkoła nie może odmówić przyjęcia ucznia

Aktualizacja: 13.01.2010

Placówka oświatowa musi przyjąć dzieci powracające z rodzicami z zagranicy. Powinni oni jednak przedstawić dokumenty z poprzedniej szkoły. »

Szkoły prywatne nie mogą prowadzić e-studiów

Aktualizacja: 13.01.2010

Od dziś jedynie uczelnie posiadające prawo do habilitowania mogą prowadzić 80 proc. zajęć na studiach przez internet. »

Jakie są przyczyny niedofinansowania zadań oświatowych

Aktualizacja: 13.01.2010

Samorządy twierdzą, że w sumie dodają 2 mld zł do edukacji. Z tego też powodu muszą zamykać małe, ale drogie w utrzymaniu szkoły. Skąd wynika aż takie niedofinansowanie zadań oświatowych? »

Rodzice muszą być poinformowani o zamiarach rady

Aktualizacja: 13.01.2010

Istotą wymogu powiadamiania rodziców uczniów o zamiarze likwidacji szkoły, o którym jest mowa w art. 59 ust. 1 ustawy o systemie oświaty, jest to, aby rodzice mogli się zapoznać z takim zamiarem i podjąć kroki w celu znalezienia dla dzieci odpowiedniej szkoły bądź kroki w celu wyeliminowania takiej uchwały z obrotu prawnego. Wymóg ten jest spełniony także wówczas, gdy informacja o zebraniu rodziców poświęconym likwidacji szkoły została przekazana poprzez wpisy do dzienniczków uczniów, tj. w zwyczajowej formie komunikowania się szkoły z rodzicami. »

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Ziobrowski

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »