Urlop dla poratowania zdrowia a praca w dwóch placówkach
30 maja 2011
Nauczycielka zatrudniona w szkole na czas nieokreślony w wymiarze 3/18
etatu nie może skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia w tej szkole.
Przekazanie stowarzyszeniu małej szkoły samorządowej
26 kwi 2011
Samorządy niekiedy przekazują prowadzenie szkoły innemu podmiotowi. W przypadku małych szkół procedura przekazania jest uproszczona, ale i tak wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności.
Kryteria podziału 0.6 proc. rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej w 2011 r.
17 mar 2011
Ministerstwo Edukacji Narodowej podało do wiadomości tegoroczne kryteria podziału rezerwy oświatowej części subwencji ogólnej.
Kiedy najlepiej przekształcić (zlikwidować) szkołę
11 lut 2011
Termin likwidacji (przekształcenia) szkół publicznych uzależniony jest m.in. od tego, z jaką placówką szkoła jest związana. Zmiany w szkole przy zakładzie poprawczym nie rządzą się takimi samymi zasadami, jak większość innych szkół publicznych.
Reforma szkolnictwa wyższego przyjęta przez Sejm
08 lut 2011
Sejm przegłosował rządowy projekt nowelizacji ustawy Prawo o
szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym
oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki. Zmiany przewidują m.in.
reformę systemu nauczania, wprowadzenie modelu finansowania uczelni
uzależnionego od jakości kształcenia, uproszczenie ścieżki kariery
naukowej oraz połączenie świata akademickiego z rynkiem pracy. Reforma
wejdzie w życie 1 października 2011 r.
Dodatek stażowy dla nauczycielki zatrudnionej na dwóch etatach
24 sty 2011
Od 1 września 1984 r. do 31 sierpnia 2008 r. pracowałam jako nauczycielka matematyki na cały etat (18/18). Otrzymywałam dodatek stażowy w wysokości 20%. Od 1 września 2008 r. pracuję w niepełnym wymiarze czasu jako nauczyciel matematyki (9/18) i również otrzymuję dodatek stażowy w wysokości 20%. Mam też drugą umowę w tej samej szkole (stanowisko nauczycielki biblioteki od 1 września 2008 r. na 15/30 etatu), z której nie otrzymuję dodatku za wysługę lat. Czy taka sytuacja jest prawidłowa?
Funkcjonowanie bibliotek szkolnych w pytaniach i odpowiedziach
21 sty 2011
Jesteśmy policealną szkołą zawodową – samorządową jednostką budżetową. Organem prowadzącym szkołę jest samorząd wojewódzki. W jednostce prowadzona jest biblioteka szkolna dla uczniów naszej szkoły. Jakie przepisy regulują funkcjonowanie bibliotek szkolnych? W jaki sposób ustala się opłaty za uszkodzone, zniszczone i niezwrócone w terminie książki? Jak ustalać koszt nabycia zbiorów bibliotecznych oraz jak prawidłowo ujmować w księgach inwentarzowych dary przekazane bibliotece?
Kto może kierować szkołą
12 lis 2010
Jednostki samorządu terytorialnego będące organem prowadzącym dla szkół
i przedszkoli powierzają kierowanie placówką dyrektorom, którzy wygrali
konkurs. Jest jednak kilka warunków koniecznych do spełnienia, aby
szkołą zarządzała osoba odpowiednio do tego przygotowana.
Organizacja roku szkolnego – nowe rozporządzenie
11 paź 2010
Od 6 października obowiązuje znowelizowane rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizacji roku szkolnego w szkołach publicznych.
RAPORT: Nauczyciele - stan i struktura zatrudnienia
21 wrz 2010
Średnia wieku polskich nauczycieli to 40,9 lat; zdecydowana większość z nich - 81 proc. - to kobiety, prawie wszyscy mają wykształcenie wyższe - wynika z opublikowanego we wrześniu raportu Ośrodka Rozwoju Edukacji.
Centralna Komisja Egzaminacyjna: terminy sprawdzianu, egzaminów i matur 2010/2011
26 sie 2010
Sprawdzian dla szóstoklasistów odbędzie się 5 kwietnia, egzamin gimnazjalny w dniach 12-14 kwietnia, a matury od 4 do 27 maja. Centralna Komisja Egzaminacyjna podała terminy egzaminów zewnętrznych w roku szkolnym 2010/2011.
Ile wynoszą świadczenia urlopowe dla nauczycieli (2010)
21 sie 2010
Nauczycielom, podobnie jak innym pracownikom, przysługuje świadczenie urlopowe. Jego wysokość zależy od kilku czynników, które co roku należy uaktualniać.
Ostrożne testowanie sześciolatków w szkołach
19 sie 2010
Obniżenie wieku szkolnego z siedmiu do sześciu lat było dla wielu rodziców, nauczycieli i samorządów dużym wyzwaniem. Jednak pomimo sprzeciwów, a nawet całych kampanii protestacyjnych, część sześciolatków uczyła się z powodzeniem w pierwszej klasie. Są już pierwsze dane podsumowujące reformę oświatową.
Tajniki e-learningu
12 sie 2010
Co kryje się pod pojęciem e-learningu? Jakie są jego mocne, a jakie
słabe strony? Czego można się spodziewać, korzystając z tej formy
nauki? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.
Dyrektorzy szkół mają coraz więcej zadań do wykonania
23 lip 2010
Dyrektorzy szkół muszą sprostać coraz większej liczbie zadań związanych z zarządzaniem kadrą nauczycielską, finansami oraz programami nauczania - wynika z danych unijnej sieci Eurydice. Jest to tendencja ogólnoeuropejska związana z rosnącą autonomią szkół.
Samorządy dostosowują szkoły do potrzeb pięcio- i sześciolatków
06 lip 2010
Podczas gdy prasa alarmuje o fatalnym stanie przygotowania szkół
podstawowych na przyjęcie sześciolatków, okazuje się że jednak wiele
samorządów dokłada wszelkich starań by sprostać wymogom i przygotować
placówki na czas. Co więcej, jednostki te mają spore szanse na sukces.
Zasady przyznawania i wypłaty nauczycielom świadczeń kompensacyjnych
06 lip 2010
Od 1 lipca 2009 r. obowiązują przepisy ustawy z 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych. Wprowadzone zmiany umożliwiają wcześniejsze zakończenie pracy zawodowej przez pracowników pedagogicznych, którzy spełniają wymagane przepisami kryteria: wieku, stażu pracy, oraz rozwiążą stosunek pracy z dotychczasowym pracodawcą.
Organizacja wspólnej obsługi administracyjno-finansowej szkół
10 cze 2010
Jako Biuro Obsługi Szkół Samorządowych (BOSS), będące samorządową jednostką budżetową, prowadzimy obsługę ekonomiczno-administracyjną i finansowo-księgową publicznych szkół podstawowych, przedszkoli i gimnazjów funkcjonujących na terenie naszej gminy. Czy dla prawidłowej działalności wystarczający jest tylko zapis w statucie BOSS mówiący o obsłudze finansowo-księgowej placówek z terenu naszej gminy, czy też powinny być również zawarte porozumienia pomiędzy BOSS a poszczególnymi szkołami, regulujące zakres tej obsługi? Jak powinny być zorganizowane kwestie związane z wyznaczeniem głównego księgowego dla poszczególnych szkół i w jaki sposób powinny być przekazane obowiązki głównemu księgowemu i pozostałym pracownikom BOSS, zajmującym się prowadzeniem ksiąg rachunkowych szkół (prosimy o podanie wzoru dokumentu)?
Podział części oświatowej subwencji ogólnej w roku 2010
03 mar 2010
Z dniem 1 stycznia 2010 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 22 grudnia 2009 r. w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2010. Część oświatowa subwencji ogólnej jest jedną z części składowych subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego.
Podział subwencji oświatowej w 2010 r.
04 lut 2010
W tym roku o 1,6 mld zł wzrośnie subwencja oświatowa dla samorządów m.in. w związku z podwyżkami dla nauczycieli. Nie zabraknie też środków na realizację rządowego programu „Radosna szkoła”, na którą przewidziano w rezerwach celowych 150 mln zł.
Nowe zmiany w Karcie Nauczyciela
01 lut 2010
Od 16 grudnia 2009 r. po raz kolejny zmieniły się zasady dokonywania
analizy wynagrodzeń nauczycieli. Zmiany dotyczą przede wszystkim
terminów sporządzania analiz oraz charakteru dodatku uzupełniającego,
określonych w art. 30a Karty Nauczyciela.
Karta Nauczyciela - zmiana terminów
29 gru 2009
19 listopada br. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela (druk sejmowy nr 2436). Ustawa nowelizująca zmienia terminy dotyczące m.in. daty sporządzenia sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli.
Zobowiązania i należności szkoły podstawowej i gimnazjum połączonych w zespół
21 gru 2009
W dniu 1 września 2009 r. ze szkoły podstawowej i gimnazjum został utworzony zespół szkół. Uchwała rady gminy wskazuje, że zespół wyposaża się w mienie znajdujące się w szkole podstawowej i gimnazjum. Jak postąpić z zobowiązaniami i należnościami tych jednostek?
Połączenie przedszkola, szkoły podstawowej i gimnazjum w zespół szkół
09 gru 2009
W jednym budynku jako odrębne podmioty działają przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum. Od nowego roku szkolnego jednostki te zostały połączone w zespół szkół. Każda z wymienionych jednostek posiada własny NIP i REGON. Jak z punktu widzenia ustawy o rachunkowości powinno nastąpić to połączenie? Czy należało zamknąć księgi poszczególnych jednostek i otworzyć nowe? Czy podmioty te zachowają dotychczasowe numery NIP i REGON, czy należy dokonać aktualizacji i zgłoszenia nowego podmiotu (zespołu szkół)?
Koniec mianowania na polskich uczelniach
30 lis 2009
Od przyszłego roku akademickiego tylko profesorowie będą pracować na podstawie mianowania. Adiunkci będą musieli maksymalnie w ciągu 8 lat zdobyć habilitację. Na uczelniach, także medycznych, będzie zakaz podległości służbowej między krewnymi.
Dodatek stażowy w dwóch przedszkolach
27 lis 2009
Główna księgowa jest zatrudniona w dwóch przedszkolach równocześnie, w każdym na 1/2 etatu. Tylko w jednej placówce otrzymuje dodatek stażowy w wysokości 15%, obliczony na podstawie świadectw pracy. Druga placówka odmawia wypłaty takiego dodatku, twierdząc, że nie jest to podstawowy stosunek pracy i poprzednie okresy pracy udokumentowane świadectwami pracy nie wliczają się do okresu stażu. Czy 1/2 etatu może być podstawowym wymiarem zatrudnienia, a drugie pół etatu dodatkowym zatrudnieniem?
Świadczenie urlopowe dla nauczycieli a podatek dochodowy
12 lis 2009
Czy świadczenie urlopowe wypłacane na podstawie Karty Nauczyciela z ZFŚS w wysokości odpisu podstawowego jest zwolnione z podatku dochodowego do kwoty 380 zł?
Rozwiązanie stosunku pracy nauczyciela a prawo do świadczenia emerytalnego
21 paź 2009
Nauczyciele mogą skorzystać z emerytury przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego. Przewidziano tu tzw. emeryturę bez względu na wiek, przysługującą na podstawie przepisów Karty Nauczyciela, a także emerytury: z tytułu wykonywania pracy w szczególnym charakterze, pomostową i świadczenie kompensacyjne. Różne są warunki uzyskania tych świadczeń.
Czas pracy nauczycieli po nowelizacji
06 paź 2009
Od 1 września 2009 r. zajęcia dodatkowe będą realizowane przez nauczycieli w wymiarze 1 godziny, a od 1 września 2010 r. w wymiarze 2 godzin. Mają być prowadzone w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy, lecz nie będą dodatkowo opłacane.
Nazwa uniwersytet tylko dla niektórych szkół wyższych
25 sie 2009
Rząd nie przedłożył projektu ustawy dostosowującej nazwy publicznych uczelni do wymogów przepisów prawa o szkolnictwie wyższym. W efekcie żadna ze szkół nie powinna wykorzystać w swojej nazwie wyrazu uniwersytet.
Wcześniejsza emerytura dla nauczyciela
11 sie 2009
Nauczyciele mają szczególne uprawnienia emerytalne. Mogą przejść na emeryturę na takich samych warunkach jak pozostałe osoby ubezpieczone, mogą również przejść na tzw. emeryturę nauczycielską po spełnieniu określonych wymagań. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać wcześniejszą emeryturę dla nauczycieli?
Do szkoły pójdzie tylko co dziesiąty sześciolatek
03 sie 2009
Spotkania dyrektorów szkół z rodzicami sześciolatków przekonały część z nich do wcześniejszego zapisania dzieci do pierwszej klasy. W niektórych gminach nawet 10 proc. z nich trafi do szkół.
Świadczenie urlopowe dla nauczycieli
28 lip 2009
Ile wynosi w tym roku świadczenie urlopowe dla nauczyciela? Komu przysługuje wypłata świadczenia?
Czy pracujący emeryt - nauczyciel ma prawo do świadczeń z zfśs w dwóch szkołach
17 lip 2009
Zatrudniliśmy w naszej szkole na 1/2 etatu na czas określony nauczyciela będącego na emeryturze (bez zawieszania tej emerytury). Czy nauczyciel ten ma prawo do świadczeń z zfśs w naszej szkole oraz w tej, z której przeszedł na emeryturę?
Czy niż demograficzny zagrozi szkołom
16 lip 2009
Liczba miejsc przygotowana przez szkoły ponadgimnazialne przewyższa liczbę uczniów, którzy rzeczywiście rozpoczną naukę w klasach pierwszych. Czy może to skutkować zamykaniem szkół i zwalnianiem nauczycieli?
Od 1 września nauczyciele podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej
14 lip 2009
Nauczyciel, który uchybia godności zawodu nauczyciela lub obowiązkom, jakie nakłada na niego Karta Nauczyciela, musi liczyć się z odpowiedzialnością dyscyplinarną. Od 1 września 2009 r. odpowiedzialności tej podlegają wszyscy nauczyciele – bez względu na podstawę nawiązania stosunku pracy, a nie tylko tak jak dotychczas nauczyciele zatrudnieni na podstawie mianowania (mianowani i dyplomowani).
Jaka umowa dla nauczyciela akademickiego za dodatkowe wykłady
06 lip 2009
W szkole wyższej nauczyciele są zobowiązywani do przeprowadzenia ze studentami dodatkowych wykładów, które realizowane są w ramach programów unijnych. Czy nauczycieli tych należy zatrudnić na podstawie dodatkowej umowy, czy też mogą to być umowy cywilnoprawne? – pyta Czytelniczka z Pułtuska.
Czy nauczycielowi zatrudnionemu na zastępstwo przysługuje prawo do świadczenia urlopowego
25 cze 2009
Nauczyciel został zatrudniony na podstawie umowy na czas określony, na zastępstwo za nieobecnego nauczyciela. Czy temu nauczycielowi będzie przysługiwało prawo do świadczenia urlopowego, tak jak pozostałym nauczycielom zatrudnionym w szkole? Oto odpowiedź
Odprawy dla nauczycieli
09 cze 2009
Karta Nauczyciela przewiduje wypłacenie rekompensat nauczycielom, którzy rozstają się z dotychczasowym pracodawcą. Świadczeniami tymi są odprawy.
Ponad 200 mln zł rezerwy subwencji oświatowej dla samorządów
30 maja 2009
Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło kryteria podziału rezerwy subwencji oświatowej w 2009 r. Podobnie jak w roku ubiegłym samorządy będą mogły starać się m.in. o środki na wyposażenie, remonty szkół oraz odprawy dla nauczycieli. Ale dodatkowo można występować o finansowanie edukacji sześciolatków i remonty likwidujące bariery architektoniczne.
Wydawanie świadectwa ukończenia szkoły
12 maja 2009
Uczeń szkoły zawodowej odbywa praktykę zawodową w zakładzie pracy. Umowę z zakładem pracy ma do 31 stycznia 2010 r., a szkołę ukończy w czerwcu 2009 r. Czy w takiej sytuacji można mu wydać świadectwo ukończenia szkoły?
Udostępnianie danych osobowych uczniów
23 kwi 2009
Czy publikowanie na ogólnie dostępnej stronie internetowej szkoły takich danych, jak imiona i nazwiska uczniów przydzielonych do grup zdających egzamin klasyfikacyjny, jest zgodne z przepisami ustawy o ochronie danych osobowych?
Stypendia dla uczniów
22 kwi 2009
Urząd gminy wypłaca stypendia socjalne dla uczniów na podstawie art. 90f ustawy o systemie oświaty. Regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym, dla uczniów zamieszkałych na terenie naszej gminy, został określony w drodze uchwały podjętej na podstawie tego przepisu.
Będą nowe rozporządzenia płacowe dla nauczycieli
17 mar 2009
Co roku, w wyniku zmian ustawy budżetowej, kwoty minimalnego wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli są zmieniane. Wysokość tych stawek nie jest jednak taka sama dla wszystkich pedagogów.
Kwalifikacje doradcy zawodowego
16 mar 2009
Doradca zawodowy, pracujący w szkole, posiada 5-letnie studia magisterskie - pedagogika - specjalność doradztwo zawodowe, studia ukończone na uczelni państwowej w 2008 r. Posiada także przygotowanie pedagogiczne - praktyka pedagogiczna w urzędzie pracy w wymiarze 150 godzin - nie jest to jednak praktyka w szkole. Uczelnia wystawiła dodatkowe zaświadczenie, że osoba ta ma przygotowanie pedagogiczne. Czy należy uznać ten dokument?
Pula na wydatki "reprezentacyjne" w szkole
09 lut 2009
Czy w budżecie szkoły (zakład budżetowy) w ramach paragrafu 4210 „Zakup materiałów i wyposażenia” można wyznaczyć pulę na wydatki „reprezentacyjne” (kawa, herbata, zakup kwiatów na różne okoliczności i święta, obiady dla kontrahentów, itp.)?
Fundusze wspierające działania na rzecz edukacji
22 sty 2009
Na program wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży w 2008 roku Aktywizacja jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych przewidziano 50 mln zł z budżetu państwa. Zadania dotyczące edukacji przedszkolnej są współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach priorytetu IX Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013.
Nauczyciel bez wyższego wykształcenia nie może domagać się wcześniejszej emerytury
17 sty 2009
Jeśli nauczyciel nie ma w okresie wykonywania swojej pracy wyższego wykształcenia, ZUS nie zaliczy mu tych okresów jako pracy w szczególnym charakterze.
Konsultacje w sprawach stypendiów prowadzi wójt
14 sty 2009
Przepisy o samorządzie gminnym przyznają kompetencje związane z wykonywaniem budżetu gminy wójtowi. Ponieważ to on odpowiada za prawidłową gospodarkę finansową gminy, jest również właściwy w sprawach konsultacji wysokości stypendiów przyznawanych przez dyrektora szkoły za wyniki w nauce.
Czy konieczny jest wywiad środowiskowy
08 sty 2009
Jeżeli uczeń zerówki chce zjeść posiłek, dyrektor szkoły powinien to umożliwić, informując o tym ośrodek pomocy społecznej.