REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozporządzenie MEiN określa liczbę dzieci z Ukrainy w szkołach i przedszkolach

rozporządzenie MEiN: określono liczbę dzieci z Ukrainy w szkołach i przedszkolach
rozporządzenie MEiN: określono liczbę dzieci z Ukrainy w szkołach i przedszkolach

REKLAMA

REKLAMA

Minister Edukacji i Nauki wydał rozporządzenie zmieniające przepisy w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i przedszkoli.

Znowelizowane rozporządzenie określa liczbę dzieci w oddziałach szkolnych i przedszkolnych z uwzględnieniem dodatkowych uczniów z Ukrainy, które wjechały na terytorium Polski w związku z działaniami wojennymi.

REKLAMA

Zgodnie z nowelizacją do oddziałów przedszkolnych może uczęszczać maksymalnie 28 dzieci, a do klas I-III szkół podstawowych - 29 uczniów.

Liczba dzieci z Ukrainy w przedszkolu

Zgodnie z nowelizacją, w bieżącym roku szkolnym liczba dzieci w oddziale przedszkola obejmującym dzieci w zbliżonym wieku, z uwzględnieniem ich potrzeb, zainteresowań, uzdolnień oraz rodzaju niepełnosprawności może być zwiększona maksymalnie o troje dzieci będących obywatelami Ukrainy. Przepis stosuje się do oddziału przedszkolnego funkcjonującego w szkole podstawowej.

Liczba dzieci z Ukrainy w szkole podstawowej

W klasach I-III szkół podstawowych liczba dzieci w oddziale może zostać zwiększona o nie więcej niż czworo uczniów.

W oddziale klas I, II lub III szkoły podstawowej funkcjonującym ze zwiększoną liczbą uczniów, gdy liczba uczniów wynosi 26 można przyjąć dodatkowo troje dzieci, a w przypadku gdy w oddziale jest 27 dzieci można przyjąć nie więcej niż dwoje uczniów z Ukrainy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Zgodnie z rozporządzeniem, po uwzględnieniu nowo przyjętych dzieci z Ukrainy liczba uczniów w oddziałach klas I, II lub III szkoły podstawowej nie może przekroczyć 29. 

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI I NAUKI z dnia 9 marca 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli - Dziennik Ustaw - rok 2022 poz. 566 

Treść rozporządzenia:

Na podstawie art. 111 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082) zarządza się, co następuje:

§ 1.

W rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz. U. poz. 502) po § 21 dodaje się § 21a w brzmieniu:

"§ 21a. 1. W roku szkolnym 2021/2022 liczba dzieci w oddziale przedszkola, o której mowa w § 5 ust. 1, może być zwiększona o nie więcej niż 3 dzieci, będących obywatelami Ukrainy, które wjechały na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa.

2. Przepis ust. 1 stosuje się do oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej.

REKLAMA

3. W roku szkolnym 2021/2022 liczba uczniów w oddziale klas I-III szkoły podstawowej, o której mowa w § 5 ust. 2, może być zwiększona o nie więcej niż 4 uczniów, będących obywatelami Ukrainy, którzy wjechali na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa.

4. W roku szkolnym 2021/2022 liczba uczniów w oddziale klas I, II lub III szkoły podstawowej funkcjonującym ze zwiększoną liczbą uczniów zgodnie z § 5 ust. 3 pkt 1 może być zwiększona o nie więcej niż:

1) 3 uczniów, będących obywatelami Ukrainy, którzy wjechali na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa - w przypadku gdy liczba uczniów w oddziale funkcjonującym ze zwiększoną liczbą uczniów wynosi 26;

2) 2 uczniów, będących obywatelami Ukrainy, którzy wjechali na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa - w przypadku gdy liczba uczniów w oddziale funkcjonującym ze zwiększoną liczbą uczniów wynosi 27.

5. W przypadkach, o których mowa w ust. 4, liczba uczniów w oddziale klas I, II lub III szkoły podstawowej nie może przekroczyć 29.

6. W przypadkach, o których mowa w ust. 3 i 4, przepisów § 5 ust. 3 pkt 2 i ust. 4 nie stosuje się.".

§ 2.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Minister Edukacji i Nauki: P. Czarnek

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(6)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • El
  2022-03-11 15:24:22
  Szkoła, przedszkole to nie przechowalnia, a dziecko to nie walizka, którą upycha się na wcisk do bagażnika. Te dzieci przeżyły traumę, potrzebują wsparcia i pomocy. W mniejszej grupie , klasie taka realna pomoc jest możliwa. "Upychanie" dzieci do i tak przepełnionych klas to udawanie pomocy. W naszym systemie edukacyjnym w ogólnodostępnych szkołach i przedszkolach uczą się dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera, nadpobudliwością, niedowidzące i niedosłyszące, upośledzone w stopniu lekkim i umiarkowanym , z wieloma innymi problemami, których nie wymienię. Już teraz część zapisów o pomocy psychologiczno-pedagogicznej ciężko jest zrealizować. Zza biurka w Warszawie chyba tego nie widać.
  2
 • Nauczycielka
  2022-03-10 18:04:30
  W 2020 roku wiceminister Maciej Kopernika na propozycję samorządów, by zwiększyć limit w grupie przedszlolnej do 28 dzieci, odpowiedział, że to "zagrażałoby bezpieczeństwu dzieci". Co się zmieniło w ciągu dwóch lat?
  0
 • Daisy
  2022-03-10 17:49:49
  Papier wszystko przyjmie. W praktyce to nauczyciel będzie odpowiadał za bezpieczeństwo dzieci w przepełnionej grupie. To on będzie musiał sam poradzić sobie z opieką nad dziećmi , bo o zatrudnieniu dodatkowej pomocy dla nauczyciela-cisza. Jedna osoba na 28 małych, dzieci w wieku przedszkolnym? W Europie grupy przedszkolne liczą 10 15 dzieci na 1 nauczyciela. W Polsce normy są dalekie od tego co praktykuje się za granicą.
  0
 • BezKomentarza
  2022-03-10 19:48:32
  Dlaczego nie 35 albo 40 ? Czyżby minister uważał, że to już za dużo ? To nie jest szaleństwo, to jest szaleństwo w ramach prawa.
  0
 • Olo
  2022-03-11 11:07:15
  Ja się tylko pytam dlaczego nie ma konsultacji społecznych w tej sprawie ... rządzący zapominacie że jesteście tu w Naszym Kraju zatrudnieni, za nasze pieniądze od tego żeby nam żyło się lepiej ... a nie gorzej ... czas rozliczenia za ostatnie 2 lata się zbliża nieuchronnie i wykopiemy was nawet spod ziemi, jak będzie trzeba - żebyście osobiście odpowiedzieli za swoje decyzje i czyny ... Chwała Wielkiej Polsce!
  0
 • Nauczycielka
  2022-03-10 18:12:45
  Sprostowanie: Pan Wiceminister Maciej Kopeć
  1
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

REKLAMA

Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

"Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

REKLAMA

Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

REKLAMA