reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Dwulatek w przedszkolu - na życzenie rodziców, za zgodą dyrektora

Dwulatek w przedszkolu - na życzenie rodziców, za zgodą dyrektora

Dzieci dwuipółletnie są przyjmowane do przedszkoli wyłącznie na życzenie rodziców i za zgodą dyrektora - przypomina MEN i informuje, że analogiczna zasada ma dotyczyć w przyszłości także dzieci dwuletnich.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina, że obecnie - zgodnie z ustawą o systemie oświaty - z wychowania przedszkolnego mogą korzystać dzieci, które skończyły dwa i pół roku. "Wielu rodziców chce mieć szansę zapisania do przedszkola dzieci młodszych - dwuletnich. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom MEN zaproponowało, aby - na wniosek rodziców - dyrektor placówki wychowania przedszkolnego mógł przyjąć dziecko, które ukończyło dwa lata, jeśli uzna, że będzie w stanie zapewnić mu odpowiednie warunki opieki" - napisano w komunikacie umieszczonym we wtorek na stronie internetowej resortu edukacji.

Według MEN, kilkadziesiąt tysięcy rodziców co roku korzysta z możliwości zapisania swoich dwuipółletnich dzieci do przedszkoli. W roku szkolnym 2011/2012 edukację przedszkolną rozpoczęło 26 tysięcy dzieci w tym wieku. Odbywa się ona pod warunkiem zgody dyrektora placówki wychowania przedszkolnego, który każdorazowo ocenia, czy jego przedszkole jest w stanie zapewnić właściwą opiekę i edukację konkretnemu dwuipółletniemu dziecku.

Zgodnie z przygotowywanym projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty, którego założenia przedstawił resort edukacji, od przyszłego roku szkolnego rząd rozpocznie przekazywanie gminom dotacji na przedszkola, która tylko w okresie czterech miesięcy (od września do grudnia 2013 r.) wyniesie 320 milionów złotych. W kolejnych latach natomiast będzie znacząco wzrastać i wyniesie: w 2014 r.- 1,148 mld zł, w 2015 r. - 1,703 mld zł, w 2016 r. - 1,747 mld zł.

"Te środki pomogą gminom zapewnić miejsce dla większej liczby dzieci tak, aby docelowo w 2016 roku z edukacji przedszkolnej mogło korzystać każde dziecko w wieku 3-5 lat. Dodatkowo, w przypadku gdyby rodzic chciał umieścić w przedszkolu dziecko dwuletnie, dyrektor będzie mógł wyrazić na to zgodę" - zaznaczono w komunikacie. (PAP)

Nie masz czasu na śledzenie częstych zmian w przepisach, a musisz szybko rozwiązać problemy, które pojawiają się w rozliczaniu finansów Twojej jednostki?

Znajdź rozwiązania swoich aktualnych problemów!

Rachunkowość Budżetowa - wydanie elektroniczne

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Dwojewski

Doktor nauk prawnych, specjalista z zakresu prawa pracy, prawa oświatowego i prawa ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama