| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Środowisko > Czy grożą kary za usunięcie drzew bez zezwolenia?

Czy grożą kary za usunięcie drzew bez zezwolenia?

Czy można liczyć na umorzenie kary za zniszczone drzewo? Czy karę za zniszczone drzewa, krzewy i teren zielony można rozłożyć na raty? Czy wysokość kar zależy od wysokości opłat pobieranych przy zezwoleniu na usunięcie drzew lub krzewów?

   


Wójt, burmistrz albo prezydent miasta wymierza administracyjną karę pieniężną m.in. za: zniszczenie terenów zieleni albo drzew lub krzewów spowodowane niewłaściwym wykonywaniem robót ziemnych lub wykorzystaniem sprzętu mechanicznego albo urządzeń technicznych oraz zastosowaniem środków chemicznych w sposób szkodliwy dla roślinności; usuwanie drzew lub krzewów bez wymaganego zezwolenia.


Karę trzeba uiścić w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja ustalająca wysokość kary stała się ostateczna. Termin płatności kary odracza się na okres trzech lat, jeżeli stopień uszkodzenia drzew lub krzewów nie wyklucza zachowania ich żywotności oraz możliwości odtworzenia korony drzewa i jeżeli posiadacz nieruchomości podjął działania w celu zachowania żywotności tych drzew lub krzewów.


Na wniosek karę można rozłożyć na raty na okres nie dłuższy niż pięć lat. Administracyjną karę pieniężną, o której mowa, ustala się, zasadniczo, w wysokości trzykrotnej opłaty za usunięcie drzew lub krzewów.



PODSTAWA PRAWNA 


-  Art. 88-89 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. nr 92, poz. 880 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »