reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Zarządzanie nieruchomościami > Doręczanie oświadczeń

Doręczanie oświadczeń

Doręczanie oświadczeń do roku 1998 było czynnością notarialną niezmiernie rzadką. Po wejściu w życie z dniem 1 stycznia 1998 roku ustawy o gospodarce nieruchomościami czynność ta zyskała na znaczeniu.

Notariusz dokonuje czynności na żądanie strony przez doręczenie stronie przeciwnej pisemnego oświadczenia mogącego rodzić skutki prawne.

To notariusz ocenia czy dane oświadczenie wywołuje skutki prawne.

Doręczenie następuje przy odpowiednim stosowaniu przepisów kodeksu postępowania cywilnego dotyczących doręczania pism procesowych (art. 131-147 k.p.c.).

Protokół z doręczenia

Z dokonanego doręczenia, jak również w przypadku nieudanej próby dokonania doręczenia, notariusz sporządza protokół. Osoba żądająca doręczenia winna podać dane i adres osoby, której oświadczenie ma być doręczone.

Notariusz dokonuje doręczenia w zasadzie osobiście lub przez pracowników swojej kancelarii.

Na wyraźne żądanie osoby składającej oświadczenie może dokonać doręczenia listem poleconym.

Notariusz ma obowiązek doręczenia sprzedawcy nieruchomości oświadczenia gminy o wykonaniu prawa pierwokupu - Art. 110 ust. 5 ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Opłaty za doręczenie

Za doręczenie stronie przeciwnej oświadczenia wniesionego ustnie do protokołu albo wręczonego lub przesłanego notariuszowi maksymalna stawka wynosi 40 zł.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy177.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Siwka

Maciej Siwka jest adwokatem, partnerem zarządzającym w Kancelarii Achtelik Siwka i Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni sp. p. z siedzibą w Katowicach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama