reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Krajowy Rejestr Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń

Krajowy Rejestr Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń

Wchodząca w życie dnia 19 sierpnia 2007 r. ustawa o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw utworzy Krajowy Rejestr Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń będący elementem Europejskiego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń.  Krajowy Rejestr będzie prowadzony przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Prowadzący instalację, obejmującą co najmniej jeden z rodzajów działalności spośród wymienionych w załączniku nr I do rozporządzenia nr 166/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z 18 stycznia 2006 r. (Dz.Urz. UE L 33 z 04.02.2006 r.), z przekroczeniem obowiązujących wartości progowych dla uwolnień zanieczyszczeń określonych w załączniku nr II do tego rozporządzenia, w terminie do 31 marca roku następującego po danym roku sprawozdawczym, będzie miał obowiązek przekazać do wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska sprawozdanie zawierające informacje niezbędne do tworzenia Krajowego Rejestru. Wojewódzki inspektor ochrony środowiska oceni jakość dostarczonych przez prowadzących instalacje danych, w szczególności pod względem ich kompletności, spójności i wiarygodności.
W przypadku niewypełnienia obowiązku przekazania sprawozdania, o którym mowa powyżej, wojewódzki inspektor ochrony środowiska nałoży na prowadzącego instalację, w drodze decyzji, karę pieniężną w wysokości 10 000 zł. Natomiast w razie niezapewnienia przez prowadzącego instalację jakości przekazywanych danych pod względem ich kompletności, spójności lub wiarygodności, wojewódzki inspektor ochrony środowiska nałoży na niego karę pieniężną w wysokości 5000 zł. W sprawach dotyczących kar pieniężnych, o których mowa powyżej, będą miały odpowiednio zastosowanie przepisy ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, z tym że uprawnienia organów podatkowych będą przysługiwać wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska.
Omawianą ustawą zmieniono także m.in. przepisy dotyczące dostępu do informacji o środowisku, postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko, ochrony powietrza oraz ochrony przed hałasem.Alina Mielcarek
prawo.autorzy@infor.pl


Akt prawny:
ustawa z 26 kwietnia 2007 r. o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 88, poz. 587)
reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MojeBiuro24

MojeBiuro24.pl jest platformą dedykowaną biurom rachunkowym w celu ułatwienia pracy księgowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama