reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Temat dnia

Za nielegalne oprogramowanie można stracić dotacje

Aktualizacja: 12.01.2010

Szefowie samorządów nie przykładają zbytniej wagi do oprogramowania, które samodzielnie instalują na służbowych komputerach osoby zatrudnione w podległych im urzędach. Jeśli podczas kontroli okaże się, że do realizacji projektu unijnego został wykorzystany sprzęt z pirackim oprogramowaniem, karą może być nawet konieczność zwrotu otrzymanego dofinansowania z UE. »

Samorządy zastąpią administrację rządową

Aktualizacja: 12.01.2010

Ograniczenie kompetencji wojewodów na rzecz samorządów wojewódzkich, powiatowych i gminnych, powstanie 12 obszarów metropolitalnych oraz funduszu sołeckiego proponuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. »

Reformie PKP grozi paraliż

Aktualizacja: 12.01.2010

Samorządy wojewódzkie oczekują, że rząd zapewni im wsparcie finansowe po przejęciu PKP Przewozy Regionalne. Chcą wstrzymania prac nad przekształceniem spółki pasażerskiej do czasu spełnienia ich postulatów. Dodatkowe pieniądze miałyby pochodzić m.in. ze zwiększonego udziału regionów w dochodach z podatku CIT i PIT. »

Dzięki dotacjom samorządy mogą lepiej przygotować tereny pod inwestycje

Aktualizacja: 12.01.2010

Od 4 czerwca samorządy mogą się ubiegać o unijne dotacje na przygotowanie terenów pod inwestycje. Budżet konkursu rozpisanego przez Ministerstwo Gospodarki to 1,5 mln euro. »

New Management w Administracji

Aktualizacja: 12.01.2010

Wzrastające oczekiwania co do jakości dostarczanych usług publicznych stawiają przed urzędami i instucjami publicznymi  nowe wyzawania. »

Niezależność i obiektywizm audytora wewnętrznego

Aktualizacja: 12.01.2010

Audytor wewnętrzny powinien dokonywać wyważonej oceny, biorąc pod uwagę wszystkie związane ze sprawą okoliczności. Przy formułowaniu osądu nie może ulegać wpływom innych. »

Jak uzyskać odszkodowanie za opieszałość sądu administracyjnego

Aktualizacja: 12.01.2010

Podatnik, który uważa, że jego skarga zbyt długo czeka na rozpoznanie przez sąd administracyjny, może domagać się orzeczenia o przewlekłości postępowania. Uwzględnienie skargi oznacza możliwość przyznania skarżącemu kwoty pieniężnej do 10 tys. zł. »

Obligacje komunalne samorządu terytorialnego

Aktualizacja: 12.01.2010

Obligacje komunalne to dobry sposób na dodatkowe środki finansowe. Na taki sposób finansowania inwestycji decyduje się coraz więcej samorządów. Pozyskane w ten sposób środki mogą zostać wykorzystane jako wkład w inwestycję współfinansowaną ze środków europejskich czy spłatę zaległych zobowiązań. Zdaniem ekspertów, obligacje komunalne są uważane za najlepszą formę zwrotnego pozyskiwania środków przez jednostki samorządu terytorialnego. »

Aplikacja sądowo-prokuratorska w listopadzie

Aktualizacja: 24.03.2010

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało, że prawdopodobnie jeszcze w listopadzie zostaną przeprowadzone egzaminy wstępne na ogólną aplikację dla przyszłych sędziów i prokuratorów. Według nowych zasad aplikanci mają być kształceni w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. »

Jaki jest tryb wydawania opinii do aktów prawa miejscowego

Aktualizacja: 12.01.2010

Jakie jest znaczenie opinii do uchwał jednostek samorządu terytorialnego? Jakie są zasady zaskarżania uchwał w przypadku pominięcia opinii? »

Opiniowanie uchwał w gminach i powiatach

Aktualizacja: 12.01.2010

Projekty uchwał, np. rady gminy, podejmowane w sprawach objętych zadaniami związków zawodowych, należy poddać opiniowaniu przez organizacje związkowe. Konieczność trybu opiniowania uchwał przewiduje również ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Pominięcie procedury opiniowania może spowodować uchylenie aktu w trybie nadzoru. »

Internet eliminuje wykluczenie społeczne

Aktualizacja: 25.03.2010

Internet jest narzędziem integracji społecznej - ułatwia powrót na rynek pracy, umożliwia kształcenie. Dlatego samorządy jako jednostki odpowiedzialne za rozwój lokalny i regionalny powinny likwidować wykluczenie właśnie poprzez zapewnienie dostępu do Internetu oraz szkolenia z zakresu obsługi komputera. »

Gminy będą mogły przejąć tysiąc dworców kolejowych

Aktualizacja: 12.01.2010

Wiele gmin stara się obecnie o przejęcie własności dworców kolejowych. W większości przypadków nie jest to możliwe np. ze względu na nieuregulowany stan prawny nieruchomości. PKP podkreśla, że w najbliższych latach może przekazać samorządom około 1 tys. dworców, jednak nie będą nimi obiekty położone w największych aglomeracjach. »

Jak z korzyścią dla gminy przejąć dworzec kolejowy

Aktualizacja: 12.01.2010

Jakie czynniki samorząd terytorialny musi wziąć pod uwagę przy staraniach o przejęcie dworców kolejowych? Jak godzone są interesy jednostek samorządu terytorialnego z interesami Polskich Kolei Państwowych w procesie przekazywania dworców i gruntów kolejowych? »

Finansowanie modernizacji oświetlenia w gminie

Aktualizacja: 12.01.2010

Energooszczędny system oświetlenia w gminie może być sfinansowany z różnych źródeł. Jednym z nich jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i fundusze wojewódzkie. Na tego typu przedsięwzięcia będą udzielane również dotacje unijne. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SOVA Accounting

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama