REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Temat dnia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej w UE

Dyrektywą z 2003 r.1 państwa członkowskie Unii Europejskiej zostały zobowiązane do stworzenia systemów pomocy prawnej, obejmujących poradę przedsporną udzielaną w celu rozstrzygnięcia sporu przed wniesieniem sprawy do sądu, pomoc prawną i reprezentowanie w sądzie.

Kiedy pracownikowi samorządowemu grozi postępowanie dyscyplinarne?

Z powodu jakich okoliczności może być wszczęte postępowanie dyscyplinarne w stosunku do pracowników samorządowych?

Jakie ograniczenia obowiązują pracowników samorządowych?

Których pracowników samorządu terytorialnego obowiązują ograniczenia przy podejmowaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej?

Jak przebiega proces odrolnienia gruntów

Zmiana przeznaczenia gruntów następuje najczęściej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Zmiana taka wymaga jednak zgody ministra rolnictwa lub marszałka województwa. Decyzję o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej lub leśnej podejmuje starosta. Osoba, która uzyskała zezwolenie na wyłączenie gruntów z produkcji, jest obowiązana uiścić należność i opłaty roczne.

REKLAMA

Jakie problemy pojawią się w urzędach w związku z odralnianiem gruntów

Czy decyzja zezwalająca na wyłączenie z produkcji rolnej jest podstawą do dokonywania jakichkolwiek zmian w ewidencji gruntów? Jakie konsekwencje mogą wynikać z nieuporządkowania w zakresie braku aktualizacji ewidencji gruntów i budynków?

Podstawy wydania zarządzeń zastępczych przez wojewodów

Nadzór nad jednostkami samorządu terytorialnego sprawuje prezes Rady Ministrów i wojewoda, a w sprawach dotyczących finansów regionalna izba obrachunkowa. W ramach swoich kompetencji wojewoda może kwestionować akt samorządu. Najczęściej przez tzw. zarządzenia zastępcze.

Jak prawidłowo zaskarżyć zarządzenie zastępcze do sądu administracyjnego

Który sąd jest właściwy do rozpatrzenia sprawy? Jakim podmiotom przysługuje legitymacja procesowa do zaskarżenia orzeczenia sądu?

Jakie środki unijne będą przeznaczone na zarządzanie kryzysowe

Jakie są możliwości finansowania ze środków europejskich zadań związanych z wchodzącą w życie ustawą o zarządzaniu kryzysowym? Jakiego rodzaju zadania związane z zarządzaniem kryzysowym mogą być współfinansowane środkami z funduszy europejskich?

REKLAMA

Jakie są zadania wojewody wynikające z ustawy o zarządzaniu kryzysowym

Kto może wchodzić w skład wojewódzkich zespołów reagowania kryzysowego? Jak będą podzielone kompetencje pomiędzy komórki urzędów wojewódzkich, właściwe w sprawach zarządzania kryzysowego? Jakie elementy powinny się znaleźć w wojewódzkim planie ochrony infrastruktury krytycznej?

Zarządzanie kryzysowe w województwie, powiecie i gminie

Finansowanie zadań własnych z zakresu zarządzania kryzysowego na poziomie gminnym, powiatowym i wojewódzkim ma być planowane w budżetach odpowiednio gmin, powiatów i samorządów województw.  Organem właściwym w sprawach zarządzania kryzysowego na obszarze powiatu jest starosta, a na terenie gminy wójt (burmistrz, prezydent miasta).

Gminny program profilaktyczny nie może zastąpić ustawy

Zasady wydawania i cofania zezwoleń na prowadzenie sprzedaży napojów alkoholowych oraz kontrolę obrotu tymi napojami określa ustawa. Uchwała gminy nie może tych zasad regulować bez ustawowego upoważnienia.

Jak spełniają swoje zadania izby wytrzeźwień

Za to, że izby wytrzeźwień nie spełniają wielu standardów, winę ponoszą również jednostki samorządu terytorialnego, które nienależycie sprawują nadzór nad izbami wytrzeźwień - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Główne zaniedbania to: brak odpowiedniego wyposażenia medycznego i doprowadzanie osób, które nie powinny być umieszczane w tych izbach.

Na jakich zasadach można prowadzić sprzedaż alkoholu

Zarówno hurtowa, jak i detaliczna sprzedaż alkoholu wymaga uzyskania zezwolenia. Prowadzenie działalności gospodarczej, której przedmiotem jest handel wódką, winem czy piwem, wymaga również uiszczenia określonych opłat.

W jaki sposób wyjaśniać i modyfikować specyfikację

Przepisy o modyfikacji specyfikacji są bardzo krytycznie oceniane przez wykonawców. Ich nadużywanie może prowadzić do naruszenia zasady uczciwej konkurencji, np. gdy zamawiający zmienia s.i.w.z. dosłownie na kilkanaście godzin przed składaniem ofert.

Jakie zapisy s.i.w.z. są najczęściej podważane przez arbitrów

Dobre planowanie przestrzenne ochroni dziedzictwo wsi

Odpowiednie zapisy w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego umożliwią zachowanie dziedzictwa kulturowego wsi wyrażającego się m.in. w charakterystycznej architekturze i rozplanowaniu zabudowań. Tradycyjna architektura i specyficzne dla obszarów wiejskich rozwiązania przestrzenne to dziedzictwo wsi, które może być podstawą jej odnowy.

Wykonywanie budżetu państwa i budżetu jednostki samorządu terytorialnego

Budżet jest rocznym planem finansowym, który stanowi podstawę funkcjonowania budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego. W ustawie o finansach publicznych wyróżniamy dwa rodzaje budżetów - budżet państwa i budżety jednostek samorządu terytorialnego.

Jaki wpływ na funkcjonowanie branży turystycznej może mieć gmina

Jak powinna kształtować się współpraca gminy z przedsiębiorcami działającymi w branży turystycznej? Jaki wpływ na rozwój gminy może mieć turystyka? Jak prawidłowo planować rozwój turystki na obszarze gminy?

Zadania samorządu lokalnego w obsłudze turystów

Gminy powinny koordynować i współpracować z przedsiębiorcami świadczącymi usługi turystyczne. Gminy mają obowiązek tworzenia i utrzymania szlaków turystycznych. Nie bez znaczenia jest także promocja i reklama regionu, która jest zadaniem własnym każdej gminy.

Jak na podstawie obowiązujących przepisów przekształcić zakład budżetowy

Jakie mogą być przesłanki przekształcenia zakładu budżetowego lub gospodarstwa pomocniczego? Jak dokonać wyboru nowej formy świadczenia usług publicznych? Na co należy zwrócić uwagę, analizując dotychczasowe funkcjonowanie zakładów budżetowych lub gospodarstw pomocniczych?

Polski urzędnik zbyt mało wie o korupcji

Pracownik samorządowy często nie potrafi rozróżnić, co jest korupcją, a co jedynie nieetycznym zachowaniem. Dlatego też redakcja „Gazety Samorządu i Administracji” zorganizowała debatę „Korupcja w samorządach – skala zjawiska – metody zwalczania”, do której zaprosiła przedstawicieli firm i instytucji zajmujących się zapobieganiem temu zjawisku. Jakie są sprawdzone sposoby na zwalczanie korupcji w urzędach, oto niektóre rady:

Podstawieni klienci sprawdzą jakość obsługi interesantów

W gdańskim urzędzie miasta pojawiają się podstawieni petenci. Są to pracownicy firmy wyspecjalizowanej w badaniach „Tajemniczy klient”.

Kiedy zgłaszać zmianę sposobu użytkowania lokalu

Przed rozpoczęciem prac zmieniających sposób użytkowania budynku lub jego części należy o tym zawiadomić starostę. Prace adaptacyjne można rozpocząć dopiero po 30 dniach od złożenia zawiadomienia, jeśli starosta nie wniesie sprzeciwu.

Przed adaptacją lokalu trzeba sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego

Na co zwracać uwagę, nabywając lokal (budynek mieszkalny), który zamierzamy zaadaptować na lokal o innym przeznaczeniu?

Jak są dofinansowywane gminy z tytułu podziału środków z opłaty recyklingowej

Czy gminy są i były w przeszłości zainteresowane uzyskaniem wsparcia finansowego z przeznaczeniem na recykling pojazdów porzuconych przez ich właścicieli? Jaka jest wysokość maksymalnej dopłaty przypadającej na jeden pojazd przekazany przez gminę do stacji demontażu?

Gmina musi zająć się porzuconymi autami

Gminy muszą nie tylko zabrać porzucony pojazd, ale zająć się także jego recyklingiem, jeżeli nie znajdzie się właściciel auta. Pojazd z drogi na polecenie straży miejskiej zabiera wyznaczona firma. Jeżeli właściciel się nie znajdzie, to wówczas wszystkie koszty ponosi gmina.

Kiedy straż miejska może odholować pojazd na parking strzeżony?

Straż Gminna (Miejska) nie ma tak szerokich uprawnień do usuwania pojazdów z drogi jak Policja. Może to zrobić jedynie w 3 przypadkach.

Straż miejska może korzystać z fotoradarów

Wszyscy strażnicy muszą mieć upoważnienie do wykonywania kontroli ruchu drogowego. Policja dostaje prawo do zatrzymania prawa jazdy, gdy tylko podejrzewa, że kierowca jest pijany. Prawo kontrolowania kierowców uzyskują także strażnicy leśni, ale tylko na obszarach leśnych

Jakie są zasady zwrotu kosztów dla osób wezwanych przez organ administracji

Wezwanie do udziału w czynnościach organu administracji

Organ administracyjny ma prawo wezwać obywatela do udziału w podejmowanych czynnościach. Wezwanie musi jednak odpowiadać kodeksowym normom. Przede wszystkim, kto wzywa, kogo i w jakim celu. Wezwany powinien też wiedzieć, co się stanie gdy nie stawi się na wezwanie.

Zasady dochodzenia należności w trybie administracyjnym

Dochodzenie należności w trybie egzekucji administracyjnej jest możliwe, jeżeli wynikają one z decyzji, postanowień lub orzeczeń bądź - w przypadku organów administracji publicznej - bezpośrednio z przepisów prawa. Tylko niektóre jednostki samorządu terytorialnego mogą samodzielnie prowadzić egzekucję. W stosunku do pozostałych organem egzekucyjnym jest właściwy miejscowo naczelnik urzędu skarbowego.

Jak przeprowadzać egzekucję ze środków niepieniężnych

Jakie środki mogą być stosowane w egzekucji? Które z nich stosowane są najczęściej? Jakie uprawnienia przysługują zobowiązanemu, na którego nałożona została grzywna?

Jakie są zadania poborcy skarbowego w postępowaniu egzekucyjnym

Jakie uprawnienia przysługują poborcy podatkowemu? Jakie zasady obowiązują podczas egzekucji należności pieniężnych przeprowadzanej przez poborcę? Jak wygląda egzekucja z wynagrodzenia z pracę?

Formy zastępowania pracowników sfery budżetowej

Okres wakacyjny często stanowi nie lada problem dla pracodawców. Urlopów pracownikom udzielać trzeba, a praca i tak musi być wykonana. Jak zatem pogodzić podstawowe prawa pracowników z zadaniami, które muszą być zrealizowane?

Kiedy możliwe zatrudnienie pracownika na czas zastępstwa

Umowa na czas zastępstwa jest szczególną postacią umowy o pracę na czas określony. Może być zawarta, gdy zachodzi konieczność zastąpienia pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności.

Gminy chcą swobody w naliczaniu lokalnych opłat

Resort budownictwa chce, by gminy pobierały 30-proc. opłatę od wzrostu wartości działki. Nowe rozwiązanie zahamuje rozwój gmin oraz spowoduje wzrost cen działek budowlanych.

Jaką odpowiedzialność i za co ponoszą funkcjonariusze publiczni

Za błędy urzędników odpowiedzialność majątkową ponoszą: Skarb Państwa i jednostki samorządu terytorialnego. Za błędy, które nierzadko są przestępstwami, urzędnicy odpowiadają dyscyplinarnie i karnie. Szczególne zasady postępowania dyscyplinarnego obowiązują mianowanych pracowników samorządowych i urzędów państwowych. Niektórzy z funkcjonariuszy publicznych muszą się liczyć z odpowiedzialnością za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Jakie kary mogą być nałożone na urzędników

Czy zakres odpowiedzialności urzędnika i katalog kar zależy od podstawy nawiązania stosunku pracy urzędnika i organu administracji publicznej, w którym zatrudniona jest określona osoba?

Odpowiedzialność za finanse publiczne

Ustawa o odpowiedzialnośćci za finanse publiczne wymienia funkcjonariuszy publicznych, którzy ponoszą odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny w finansach oraz zawiera katalog naruszeń.

Jakie działania urzędnika mogą spowodować odpowiedzialność Skarbu Państwa


Kiedy można mówić o bezprawności postępowania urzędnika, która wpływają na odpowiedzialności odszkodowawczą? Jaka jest podstawa prawna dochodzenie odszkodowania? Kiedy można mówić o powstaniu szkody? Kiedy można mówić o zaniechaniu lub działaniu urzędnika sprzecznym z prawem?

Ile kosztuje pobyt w uzdrowisku

Osoby, które zamierzają wyjechać w celach wypoczynkowych lub turystycznych do miejscowości posiadających korzystne właściwości klimatyczne i chcą zostać tam dłużej niż dobę, zapłacą opłatę miejscową.

Publikacja ogłoszeń oraz terminy w zamówieniach publicznych po nowelizacji

Dla realizacji tego celu wprowadzone zostały do systemu zamówień publicznych nowe regulacje prawne, które duży nacisk kładą na przyspieszenie procedury udzielenia zamówienia publicznego.Głównym założeniem ostatniej nowelizacji Prawa zamówień publicznych stało się usprawnienie systemu udzielania zamówień.

Oferta w formie elektronicznej

Przygotowujemy przetarg nieograniczony na dostawę sprzętu komputerowego. Czy możemy zastrzec w treści specyfikacji składanie ofert w postaci elektronicznej, czy istnieje możliwość zastosowania takiej formy?

Mniej środków ochrony prawnej w przetargach

Najnowsza nowelizacja Prawa zamówień publicznych w znaczny sposób ogranicza wykonawców w dochodzeniu ich praw i rozstrzyganiu o nich przez niezależny od zamawiającego podmiot. Ma to jednak umożliwić przyspieszenie udzielania zamówień przez małych zamawiających, głównie samorządy.

Na jakie elementy ubezpieczenia pojazdów powinna zwrócić uwagę gmina

Jak gminy powinny ubezpieczyć samochody osobowe, jak autobusy, a jak wozy straży pożarnej? Jakie postanowienia polisy i warunków ubezpieczenia warto negocjować?

Jak dobrze ubezpieczyć samochody należące do gminy

Samorządy powinny rozważyć zakup polis OC komunikacyjnego z wyższymi niż obowiązkowe limitami sum gwarancyjnych. Koszty nie muszą wzrosnąć, a ochrona będzie lepsza. W ubezpieczeniu AC trzeba skoncentrować się na dopasowaniu zakresu ubezpieczenia do swoich potrzeb i profilu posiadanej floty pojazdów.

Niewielkie zadłużenie samorządu terytorialnego


Relacja państwowego długu publicznego do produktu krajowego brutto zbliża się do 50 proc. i realne staje się uruchomienie procedur ostrożnościowych i sanacyjnych.

Zasady zaciągania zobowiązań przez samorządy

Nowa ustawa o finansach publicznych zakłada wprowadzenie elastycznego wskaźnika zadłużenia w samorządach. Dzięki niemu każda jednostka będzie wiedziała, jak bardzo może się zadłużać.

Czy zaskarżyć nieterminowe wydanie zaświadczenia

Zaświadczenia wydaje się na żądanie osoby ubiegającej się o zaświadczenie, przy czym organ zobowiązany jest je wydać bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie siedmiu dni od dnia złożenia wniosku o jego wydanie.

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich

Czy gminy wiejskie poradzą sobie z nowym programem unijnym adresowanym tylko do obszarów wiejskich? Czy są przykłady wykorzystania funduszy unijnych przez samorządy wiejskie w latach 2004-2006, które mogą świadczyć o tym, że gminy wiejskie potrafią efektywnie wykorzystać unijne wsparcie?

REKLAMA