REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomorskie liderem w realizacji RPO

REKLAMA

Województwo Pomorskie jest najlepsze w kraju pod względem wartości projektów wybranych do realizacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Z 3,5 tys. złożonych wniosków wybrano ponad tysiąc o wartości 5,5 mld zł, w tym 2,8 mld zł stanowią fundusze z UE.

W piątek w Gdańsku z udziałem minister rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej podsumowano 3-letni okres realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego w województwie.

REKLAMA

Minister powiedziała podczas konferencji, że Pomorskie jest także jednym z województw, które pozyskały najwięcej środków z programów centralnych, np. z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka i Programu Infrastruktura i Środowisko.

Przyznała, że nie tylko Pomorskie tak dobrze potrafi korzystać z unijnych funduszy. "O innych województwach też nic złego nie mogę powiedzieć" - dodała.

REKLAMA

Marszałek Województwa Mieczysław Struk uważa, że pozyskiwanie unijnych funduszy w takiej skali jest efektem "tytanicznej pracy samorządów, przedsiębiorców i organizacji pozarządowych". Ubolewa, że "przyznane fundusze nie pozwalają na zrealizowanie nawet połowy składanych projektów".

Poinformował, że w ramach RPO w 68 ogłoszonych konkursach wpłynęło prawie 3,5 tys. wniosków, z których wybrano niewiele ponad tysiąc o łącznej wartości 5,5 mld zł, z czego unijne dofinansowanie wynosi 2,8 mld.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W swoim wystąpieniu marszałek podkreślił, że fundusze RPO stanowią ok. 24-28 proc. całości unijnych środków strukturalnych, jakie trafią do województwa w okresie 2007-2013.

W latach 2007-2009 woj. pomorskie pozyskało ponad 5,5 mld zł, dzięki tej kwocie zrealizowano projekty o łącznej wartości 9,5 mld zł.

Minister Bieńkowska pytana, czy Polsce nie grozi sytuacja jak obecnie w Grecji, gdzie do kryzysu doprowadziło m.in. nadmierne zadłużania się w celu pozyskania funduszy unijnych, oświadczyła, że "Polsce nie grozi taka sytuacja z tego względu, że my mamy kilkakrotnie mniej środków niż potrzebujemy i zawsze jest więcej chętnych niż mamy pieniędzy i dostają je tylko ci, którzy nie przekraczają dopuszczalnego progu zadłużania się". 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA