reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > NSA: Nakaz rozbiórki zostanie wydany mimo iż pozwolenie nie było wymagane

NSA: Nakaz rozbiórki zostanie wydany mimo iż pozwolenie nie było wymagane

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że inspektor nadzoru budowlanego ma prawo wydać nakaz rozbiórki w każdym przypadku trwałej niezgodności wybudowanego obiektu z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Nawet wtedy gdy uzyskanie pozwolenia na budowę nie było konieczne.

NSA rozstrzygnął spór kompetencyjny pomiędzy powiatowym inspektoratem nadzoru a burmistrzem. Inspektorat uznał się za organ niewłaściwy do wydania decyzji nakazującej rozbiórkę obiektu wybudowanego niezgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (mpzp), ponieważ budowa nie wymagała uzyskania pozwolenia ani też zgłoszenia obiektu.

Inspektorat twierdził że „z prawa budowlanego nie wynika, aby powiatowy inspektor nadzoru budowlanego mógł nakazywać rozbiórkę obiektu lub prowadzić inne postępowanie związane z niezgodnością robót z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w sytuacji kiedy roboty nie zostały wykonane bez wymaganego pozwolenia na budowę lub zgłoszenia. Organy nadzoru budowlanego dokonują kontroli zgodności zagospodarowania terenu z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego tylko w zakresie swoich właściwości np.: przy rozpatrywaniu wniosku o pozwolenie na budowę” .

Sąd nie podzielił jednak tej opinii i uznał, że każdy przypadek samowoli budowlanej (niezgodności z mpzp) mieści się w kompetencji inspektoratu.

Tym samym każdy inwestor, który wybuduje obiekt sprzeczny z ustaleniami mpzp musi liczyć się z groźbą nakazu rozbiórki, w sytuacji braku możliwości przywrócenia stanu zgodnego z prawem. Fakt, iż uzyskanie pozwolenia na budowę nie było w danej sytuacji konieczne nie będzie stanowił argumentu na korzyść inwestora.

Orzeczenie NSA -  II OW 27/09

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama