REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rzecznik Praw Dziecka: potrzebne nowe procedury interwencyjne

REKLAMA

W Polsce potrzebne jest stworzenie procedur określających precyzyjnie postępowanie podczas odbierania dziecka rodzicom lub jego opiekunom na podstawie wyroków sądowych - powiedział we wtorek w Kaliszu Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

Poinformował dziennikarzy, że obecnie takich procedur nie ma i dlatego wystąpił z wnioskiem o ich stworzenie do ministra sprawiedliwości.

REKLAMA

REKLAMA

Rzecznik praw dziecka przyznał, że impulsem do złożenia tego wniosku była niedawna sytuacja w Kobylej Górze (Wielkopolska), gdzie chłopiec, na oczach tłumu został siłą zabrany matce i wywieziony do swojego ojca w Poznaniu. Lustracja przeprowadzona przez służby nadzorcze Sądu Okręgowego w Kaliszu nie wykazała jakichkolwiek nieprawidłowości podczas przymusowego odebrania chłopca. Podobne stanowisko zajęła także prokuratura.

"Tak naprawdę mówi się, że egzekucje wyroków wykonuje obecnie kurator sądowy, ale nie ma w tym zakresie żadnych konkretnych procedur. Nie jest określone, jak kurator ma to zrobić, jak przygotować do tego dziecko, w jakiej sytuacji ma odstąpić od egzekucji wyroku, a w jakiej ma być nieustępliwy" - powiedział rzecznik. Zastrzegł, że do tej pory nie otrzymał jeszcze odpowiedzi na swój wniosek.

Prokurator i sąd orzekły, że sytuacja w Kobylej Górze przebiegła zgodnie z przepisami. "Ja do końca nie zgadzam się, że wszystko było tam dobrze, szczególnie gdy dziecko było rozdzielone od matki, trzymało się jej i płakało. Mam pretensje do rodziców, że w takich sytuacjach pozwalają na "rozrywanie" dziecka, bo nie potrafią się porozumieć" - mówił.

Podkreślił, że sąd jest niezawisły, ale to nie oznacza, że jest nieomylny. "Też podejmuje decyzje, które mogą być sprzeczne z dobrem dziecka (...), zdarzają się pomyłki. Miejmy jednak świadomość, że wyroki sądów muszą być egzekwowane" - zaznaczył Michalak.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

26 stycznia chłopiec - na mocy orzeczenia sądu - został odebrany siłą matce i oddany ojcu. W akcji, która zbulwersowała świadków, brali udział kurator sądowy i pracownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w asyście policjantów. Sprawą zainteresowały się wtedy media ogólnopolskie.

Rzecznik Praw Dziecka przyjechał do Kalisza na konferencję "Dziecko przed wymiarem sprawiedliwości". Mówił o głównych założeniach przyjętej przez Sejm ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz o sytuacji dzieci w Polsce.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 600 zł do 2400 zł z kilku bonów energetycznych na jeden adres. Czy będą kłopoty jak przy dodatku osłonowym i węglowym?

Trzeba złożyć osobne wnioski do gminy o bon energetyczny przez każdą z rodzin zamieszkujących wspólnie. Najczęściej będą to dwie rodziny (gospodarstwa domowe). W tym wariancie zamiast od 300 zł do 1200 zł z bonów energetycznych można na jeden adres otrzymać płatność od 600 zł do 2400 zł. Ta najwyższa jest tylko hipotetyczna - w jednym domu musiałyby mieszkać dwie 6-osobowe rodziny ogrzewające dom prądem.

Min. edukacji Barbara Nowacka: Nowe zajęcia w czasie godzin wychowawczych od 1 września 2024 r. Samorządy pytają: Kto je poprowadzi?

Nowość: Zajęcia z pierwszej pomocy na godzinach wychowawczych. Nauczyciele mają wątpliwości - w szkołach nie ma osób mających uprawnienia do prowadzenia tych zajęć. Szkoły nie mają też środków na opłacenie zewnętrznych ekspertów. Nierealne jest, aby w całej Polsce dali radę poprowadzić społecznie kursy pierwszej pomocy wolontariusze (np. z WOŚP).

Zmiany w nauczaniu od 1 września 2024 r. MEN podpisało rozporządzenie

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej, od 1 września uczniowie, którzy rozpoczynają naukę w szkołach ponadpodstawowych, nie będą mieli dostępu do HiT-u. Ponadto, obowiązkowe zajęcia z pierwszej pomocy będą odbywać się na godzinach wychowawczych.

Od 4788 zł do 5915 zł wynosi minimalne wynagrodzenie nauczycieli. W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst rozporządzenia

W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli a także dodatków do wynagrodzenia i zapłaty za pracę w dniu wolnym. Jak przedstawiają się stawki? 

REKLAMA

Opłaty abonamentowe za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych 2025 r. KRRiT ustaliła stawki opłat RTV, a także wysokość zniżek za uiszczenie opłat z góry

Opłaty abonamentowe za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych w 2025 roku. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) ustaliła stawki opłat RTV, a także wysokość zniżek za uiszczenie opłat z góry.

Nowe podstawy programowe i kanon lektur szkolnych już od 1 września 2024 r.

Ostateczna wersja podstaw programowych obowiązujących od nowego roku szkolnego ma być gotowa do końca tygodnia. W najbliższych dniach ma być również podpisane rozporządzenie o likwidacji HiT.

Komu przysługuje świadczenie kompensacyjne? W marcu wyniosło 4000 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał, że w marcu 2024 roku nauczycielskie świadczenia kompensacyjne pobierało 12,5 tysiąca osób. To świadczenie stanowi odpowiednik emerytur pomostowych. Przeciętna wysokość kompensacji w marcu wyniosła około 4000 złotych.

Podejście procesowe w nowoczesnej administracji publicznej

Współczesne zarządzanie organizacją wiąże się z podejściem procesowym. W tym modelu, kluczowe procesy biznesowe są identyfikowane, analizowane i optymalizowane, aby zapewnić maksymalną wydajność i jakość, a działania prowadzone są systematycznie i efektywnie. Zarządzanie procesowe pozwala zrozumieć, jak poszczególne czynności wpływają na osiąganie celów organizacji, a także umożliwia identyfikację i eliminację nieefektywnych praktyk. Efektywne zarządzanie procesami przekłada się na poprawę jakości usług oraz produktów, zwiększenie satysfakcji klientów a także lepsze wykorzystanie zasobów.

REKLAMA

Wciąż są przyznawane dodatki węglowe 3000 zł. W szczególnych sytuacjach [Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym]

Nowelizacja: Dodatek węglowy 3000 zł może być przyznany w 2024 r. Jak to możliwe? Dodatek był jednorazowo w 2022 r.

Za 27 dni szkolenia wojskowego cywil dostanie 6 tys. zł. Kto może się zgłosić?

„Wakacje z wojskiem” to nowy projekt Ministerstwa Obrony Narodowej, którego celem jest m.in. promocja służby wojskowej. Jest on skierowany głównie do młodzieży szkolnej i studenckiej.

REKLAMA