reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Zasiłki dla rodzin dotkniętych przez powódź majową i czerwcową

Zasiłki dla rodzin dotkniętych przez powódź majową i czerwcową

Rząd doprecyzował przepisy przyznające powodzianom prawo do zasiłku dla uczących się dzieci. Według nowych regulacji pomoc otrzymają zarówno dotknięci przez powódź majową jak i czerwcową.

Rozporządzenie Rady Ministrów z 28 maja 2010 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników oraz wypłaty uczniom zasiłku na cele edukacyjne (Dz. U. nr 95, poz. 612) pierwotnie przyznawało zasiłek powodziowy rodzinom, które ucierpiały w wyniku powodzi w maju 2010 r.

Zasiłek w wysokości 1 tys. zł przysługiwał jeżeli:

- dzieci w tych rodzinach w roku szkolnym 2009/2010 realizowały obowiązkowe wychowanie przedszkolne lub uczęszczały do szkół,

- rodziny zostały zakwalifikowane do otrzymania jednorazowego świadczenia pieniężnego ze środków pomocy społecznej w wysokości 6 tys. zł, w związku z powodzią w maju 2010 r.

Taka regulacja uprawnienia do zasiłku sprawiała, że gminy nie miały formalnych podstaw prawnych aby pomocy tego rodzaju udzielać także rodzinom, których dotknęła powódź czerwcowa. Obecnie rozporządzenie zostało już znowelizowane i nie ma wątpliwości – uczniowie w rodzinach poszkodowanych w maju i czerwcu maja prawo do zasiłku.

Listę uczniów uprawnionych do zasiłku sporządzi wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Na podstawie tej listy pomoc zostanie wypłacona :

- bezpośrednio uczniom o ile ukończyli już lat 18,

- rodzicom lub opiekunom - w przypadku uczniów niepełnoletnich.

Agnieszka Marek

samorzad.infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Radek Rafał Wasilewski

doktor nauk prawnych, radca prawny prowadzący w Szczecinie kancelarię prawną Kancelaria Radcy Prawnego dr Radek Rafał Wasilewski (www.radcawasilewski.pl)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama