reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Współdziałanie kontroli skarbowej z organami administracji rządowej i samorządowej

Współdziałanie kontroli skarbowej z organami administracji rządowej i samorządowej

Do niezwłocznego udzielania informacji oraz udzielania pomocy technicznej przy udostępnianiu budynków, środków transportu i sprzętu zobowiązane będą organy administracji rządowej i samorządowej współdziałające z organami kontroli skarbowej – nowe rozporządzenie w tej sprawie właśnie zostało opublikowane.

Poprzednie rozporządzenie z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie sposobu i trybu współdziałania organów kontroli skarbowej oraz inspektorów i pracowników z organami administracji rządowej i samorządowej oraz innymi państwowymi, gminnymi, powiatowymi i wojewódzkimi jednostkami organizacyjnymi, definiowało współdziałanie pomiędzy wymienionymi podmiotami jako:

- uzyskiwanie od jednostek współdziałających informacji o podejrzeniu lub zagrożeniu naruszenia przepisów prawa, których przedmiotem jest zapewnienie realizacji interesów i praw majątkowych Skarbu Państwa,

- uzyskiwanie od jednostek współdziałających informacji o osobach i przedsiębiorcach wobec których organ kontroli skarbowej podjął działania,

- koordynację działań w trakcie kontroli.

Nowe rozporządzenie zmienia definicję współdziałania, kładąc większy nacisk na aktywne działanie organów. Ich zadaniem w ramach współdziałania będzie więc:

- niezwłoczne udostępnianie informacji (umożliwienie wglądu, zapisu kopii dokumentów lub przekazanie dokumentów na nośnikach elektronicznych),

- koordynacja działań w sprawach z związanych z zakresem kontroli skarbowej,

- udzielanie pomocy technicznej w zakresie udostępniania pomieszczeń, środków transportu i sprzętu jeśli wykonanie ustawowych zadań kontrolnych nie jest możliwe bez udzielenia tej pomocy.

Nowe rozporządzenie kładzie szczególny nacisk na ostatni obowiązek – polegający na udzielaniu pomocy technicznej organom kontroli skarbowej. Zasadniczo wymagany jest pisemny wniosek organu kontroli w tej sprawie, ale w sytuacjach niecierpiących zwłoki (zwłaszcza w sytuacji groźby wystąpienia znacznej szkody w majątku Skarbu Państwa, lub popełnienia przestępstwa) organ kontroli skarbowej może żądać podjęcia niezwłocznych działań przez instytucję zobowiązaną do współdziałania  - bez zachowania formy pisemnej. Żądanie to musi być jednak potwierdzone niezwłocznie w formie pisemnej.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2011 r. w sprawie sposobu i trybu współdziałania organów kontroli skarbowej oraz inspektorów i pracowników z organami administracji rządowej i samorządowej, państwowymi i samorządowymi jednostkami organizacyjnymi oraz sądami i państwowymi osobami prawnymi (Dz.U. z 2011 r. nr 93; poz. 540) wejdzie w życie 24 maja 2011 r.

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

24ivalue.pl - to firma udostępniająca w Polsce system ekspercki 24ivalue

Jest to pierwszy tego rodzaju system w Polsce i na Świecie, który kompleksowo obejmuje trudne obszary księgowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama