reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Urząd nie zażąda oświadczenia jeśli sam może ustalić fakty

Urząd nie zażąda oświadczenia jeśli sam może ustalić fakty

Ani zaświadczenie ani oświadczenie nie będzie potrzebne jeśli urząd ma dostęp do wymaganych informacji – stanowi ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców.

Nowy art. 220 kodeksu postępowania administracyjnego stanowi, iż organ administracji publicznej nie może żądać zaświadczenia ani oświadczenia na potwierdzenie faktów lub stanu prawnego jeśli:

- znane są one organowi z urzędu,

- możliwe są do ustalenia przez organ na podstawie posiadanych dokumentów, rejestrów publicznych do których organ ma dostęp w drodze elektronicznej, wymiany informacji z innymi podmiotami lub dokumentów przedstawionych przez zainteresowanego.

Jeśli organ zażąda od strony zaświadczenia lub oświadczenia, będzie zmuszony wskazać przepis, który wymaga uzyskania takiego dokumentu. Dotychczas taka regulacja dotyczyła tylko zaświadczeń.

Ustawa deregulacyjna zmienia wiele ustaw likwidując część barier administracyjnych - ponad 200 obecnie wymaganych zaświadczeń zastąpią oświadczenia. Np.:

- wniosek o przyznanie świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym zawierać może zaświadczenie albo oświadczenie o wysokości dochodów,

- przy ubieganiu się o stypendium szkolne dla ucznia, którego rodzina korzysta ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej zamiast zaświadczenia albo oświadczenia o wysokości dochodów można przedłożyć zaświadczenie lub oświadczenie o korzystaniu ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej,

- przedsiębiorca ubiegający się o zezwolenie na świadczenie usług przewidzianych w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (np. odbieranie odpadów komunalnych), do wniosku o zezwolenie dołącza zaświadczenie albo oświadczenie o braku zaległości podatkowych i zaległości w płaceniu składek na ubezpieczenie społeczne.

Oświadczenia powyższe składane będą pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

USTAWA z dnia 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (Dz.U. Nr 106, Poz. 622) w odniesieniu do większości przepisów zacznie obowiązywać od 1 lipca 2011 r.

Czytaj także: Urząd nie zażąda oświadczenia jeśli sam może ustalić fakty>>

Obowiązek wydawania zaświadczenia przez organy JST>>

samorzad.infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Gniezdzia

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama