reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Nowe zasady ochrony i odpowiedzialności zawodowej pielęgniarek – ustawy podpisane

Nowe zasady ochrony i odpowiedzialności zawodowej pielęgniarek – ustawy podpisane

Prezydent podpisał ustawy kształtujące profil zawodowy pielęgniarek i położnych:

·  Ustawę z dnia 1 lipca 2011 r. o samorządzie pielęgniarek i położnych

· Ustawę z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej

Pierwsza z nich reguluje przede wszystkim sprawy związane z odpowiedzialnością zawodową pielęgniarek i położnych. Poprzednie przepisy w tym zakresie ustanowione zostały jeszcze przed uchwaleniem konstytucji i mimo wielokrotnych nowelizacji nie stworzyły one wyczerpującej i spójnej regulacji. Taka właśnie znajduje się w nowej ustawie.

Członkiem samorządu pielęgniarek i położnych będą mogły być tylko osoby które mają stwierdzone lub przyznane prawo wykonywania zawodu i są wpisane do rejestru prowadzonego przez właściwą ze względu na miejsce wykonywania zawodu okręgową radę.

Ustawa tworzy katalog kar w którym znalazły się m.in. upomnienie, nagana, kara do 10 tys. zł oraz pozbawienie prawa wykonywania zawodu. Katalog kar został rozszerzony dzięki czemu te najsurowsze wymierzane będą jedynie w najpoważniejszych przypadkach. Pielęgniarka, która utraciła prawo wykonywania zawodu, będzie mogła ubiegać się o ponowny wpis na listę osób wykonujących zawód 10 lat po uprawomocnieniu się orzeczenia. W tym kierunku podążał Trybunał Konstytucyjny, który w ubiegłym roku orzekł, iż dożywotnie usunięcie z powodów dyscyplinarnych z samorządu zawodowego, bez prawa ubiegania się o ponowny wpis na listę osób wykonujących ten zawód, jest niezgodne z konstytucją.

Druga ustawa - o zawodach pielęgniarki i położnej otoczy wykonujące te zawody ochroną przysługującą funkcjonariuszom publicznym. Za ich znieważanie podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych grozić będzie kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Nowy akt prawny zadbał także o to aby pielęgniarki pracujące na umowę o pracę były chronione przed dyskryminacją. Ma to związek z ustawą o działalności leczniczej, która umożliwia zatrudnianie pielęgniarek w szpitalach na podstawie kontraktów.

samorzad.infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama