reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Projekt w sprawie wysokości rezerwy subwencji oświatowej

Projekt w sprawie wysokości rezerwy subwencji oświatowej

Podniesienie wysokości rezerwy subwencji oświatowej do poziomu 0,4 proc. zakłada projekt nowelizacji ustawy o dochodach samorządów.

We wtorek na posiedzeniu komisji sejmowych: edukacji i samorządu terytorialnego odbyło się pierwsze czytanie projektu.

Wysokość rezerwy od 1 stycznia tego roku wynosi 0,25 proc. subwencji oświatowej. Wcześniej wynosiła ona 0,6 proc.

Z rezerwy subwencji oświatowej dofinansowane są m.in. remonty szkół i dostosowywanie ich na potrzeby młodszych uczniów, doposażenie szkół zawodowych, a także pomoc samorządom w remontach obiektów oświatowych, uszkodzonych w wyniku klęsk żywiołowych i zdarzeń losowych. O podziale środków z rezerwy decyduje Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego. Mogą się o nie ubiegać tylko te samorządy, które wykorzystały na cele oświatowe wszystkie środki z subwencji oświatowej.

Podczas wtorkowego posiedzenia komisji Sławomir Kłosowski (PiS) zgłosił wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu, gdyż - jak mówił - na podział środków ze zwiększonej rezerwy wpływ mogą mieć względy polityczne. Wniosek nie spotkał się z poparciem komisji. Za wnioskiem o odrzucenie projektu było 13 posłów, 24 - przeciw, trzy osoby wstrzymały się od głosu.

Odpowiadając na zarzut Kłosowskiego wiceminister edukacji Tadeusz Sławecki przypomniał, że zasady podziału środków z rezerwy są takie same od lat, niezależnie od tego, jaka opcja polityczna jest u władzy.

Zamów książkę: Dyscyplina finansów publicznych po zmianach >>

Projekt nowelizacji ustawy o dochodach samorządów jest inicjatywą legislacyjną Komisji: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

W grudniu ub.r. z projektem nowelizacji ustawy o dochodach samorządów, zachowującym wysokość rezerwy subwencji oświatowej na poziomie 0,6 proc., wystąpili posłowie PSL. Po konsultacji projektu z Komisją Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego wycofali go, jednocześnie zapowiedzieli złożenie nowego, z wysokością rezerwy ustaloną razem z organizacjami samorządowymi, wynoszącą właśnie 0,4 proc. subwencji. Jak mówił wówczas Włodkowski podniesienie rezerwy z 0,25 proc. na poziom 0,4 proc oznacza, że wyniesie ona ponad 200 mln zł.

Zgodnie z projektem, proponowana nowelizacja obowiązywałaby od 1 stycznia 2012 r.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SOVA Accounting

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama