reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Warszawa: 30 września zakończenie modernizacji oczyszczalni "Czajka"

Warszawa: 30 września zakończenie modernizacji oczyszczalni "Czajka"

30 września ma zakończyć się rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków "Czajka" w Warszawie. Obecnie fazowo włączany jest rozruch oczyszczalni - ścieki z lewobrzeżnej części Warszawy już do niej płyną - informuje MPWiK.

Modernizacja i rozbudowa "Czajki" to największa ekologiczna inwestycja stolicy ostatnich lat. Po jej rozbudowie oczyszczane mają być wszystkie warszawskie ścieki; przed jej rozbudową prawie połowa pozostawała nieoczyszczona - do oczyszczalni spływały jedynie ścieki z prawobrzeżnej części miasta.

Jak powiedziała Marzena Wojewódzka z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji 30 września jest realnym terminem zakończenia inwestycji. Powiedziała, że rozruch układu przesyłowego "Czajki" rozpoczął się już w czerwcu, co oznacza, że ścieki z lewobrzeżnej części Warszawy płyną już do oczyszczalni. "Rozruch technologiczny składa się z kilkunastu faz. Inwestycja zostanie oddana przez wykonawcę na pełnym rozruchu" - powiedziała.

Początkowo inwestycja miała zostać przekazana MPWiK do 30 kwietnia; jednak wówczas nie była jeszcze ukończona budowa układu przesyłowego ścieków. Podpisany aneks do umowy zakłada, że wykonawca odda inwestycję do 30 września.

Przed modernizacją "Czajki" dopływały do niej jedynie ścieki z prawobrzeżnej części stolicy i z gmin ościennych: Legionowa, Zielonki i Marek, a także osady powstałe w procesie uzdatniania wody w Zakładzie Wodociągu Północnego w Wieliszewie. Po rozbudowie do oczyszczalni będą spływać także ścieki z centralnej i północnej części lewobrzeżnej Warszawy. Jej przepustowość zwiększy się z 240 tys. m sześc. na dobę do 435,3 tys. m sześc. na dobę. Oczyszczalnia będzie także przyjmować wody deszczowe.

W ramach inwestycji pod dnem Wisły na głębokości ok. 10 m wydrążono za pomocą tarczy TBM (Tunnel Boring Machines) tunel o długości 1,3 tys. metrów i średnicy 4,5 metrów. Urządzenia i procesy technologiczne zostały zastąpione nowoczesnymi, bardziej wydajnymi i spełniającymi współczesne standardy jakościowe gospodarowania ściekami.

Ścieki będą oczyszczane mechaniczne, następnie biologicznie będzie z nich usuwany azot i fosfor. Biogaz, który powstanie w procesie stabilizacji osadów ściekowych, będzie wykorzystywany do produkcji energii cieplnej i elektrycznej. Wszystkie obiekty oczyszczania wstępnego oraz gospodarki osadowej zostaną całkowicie zhermetyzowane, zaś odciągane powietrze będzie neutralizowane w systemie oczyszczenia powietrza.

Inwestycja jest realizowana w ramach projektu "Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie" współfinansowanego ze środków unijnych. Projekt ma na celu ograniczenie przenikania ścieków do Wisły i Bałtyku oraz poprawę jakości wody pitnej w lewobrzeżnej Warszawie.

Oczyszczalnię ścieków "Czajka" zaprojektowano na początku lat 70. ub. wieku, oddano ją do eksploatacji w 1991 r. Jest to największa oczyszczalnia ścieków w Polsce. Ścieki z południowych dzielnic stolicy: Wilanowa, Ursynowa i części Mokotowa są odprowadzane do oczyszczalni "Południe".

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Graboś

Doradca podatkowy, Head of Tax w Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama