reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > TK: Przepisy regulujące zmianę sądów konstytucyjne

TK: Przepisy regulujące zmianę sądów konstytucyjne

Trybunał Konstytucyjny uznał za zgodne z prawem przepisy, regulujące zmianę sądów. Orzekł, że reorganizacja 79 sądów rejonowych przeprowadzona przez Ministerstwo Sprawiedliwości jest zgodna z Konstytucją.

O zbadanie rozporządzenia wydanego przez resort sprawiedliwości, na podstawie którego Minister Jarosław Gowin zreformował sądy wnioskowało PSL i Krajowa Rada Sądownictwa.

Jarosław Gowin zaznaczył podczas konferencji prasowej, że decyzja Trybunału Konstytucyjnego jest dla niego dowodem, że można zreformować polskie sądownictwo. Myślę, że po tym orzeczeniu nie ma wątpliwości, iż ta krytyka jest podyktowana partykularnymi interesami a nie troską o funkcjonowanie sądów - mówił Minister Sprawiedliwości.

Jarosław Gowin przyznał, że istotne było dla niego wsparcie premiera. Liczyłem się z każdym wyrokiem, argumentacja wiceministra Królikowskiego była chyba dla ogromnej większości obserwatorów przekonująca - oznajmił Minister.

Jarosław Gowin oświadczył również, że chce rozmawiać z PSL w sprawie dalszych losów jego reformy. Ludowcy będą forsowali w Sejmie obywatelski projekt ustawy cofającej rozporządzenie ministerstwa. Jeżeli ze strony PSL będzie wola szukania kompromisu, to też jestem gotów do rozmów, ale to co teraz proponują ludowcy jest w ewidentny sposób sprzeczne z interesem całego społeczeństwa - powiedział polityk PO.

Minister Gowin przyznał jednak, że jest kilka spraw, które po reorganizacji sądów, rozpoczęto od nowa, ale jest to niewielka liczba. Szef resortu sprawiedliwości podkreślił, ze liczy na to, iż jego rozporządzenie uda się obronić dzięki - jak powiedział - ponadpartyjnej większości w Sejmie. Trybunał Konstytucyjny zwraca uwagę na to, że ewentualne ustawowe regulowanie sprawy powołania lub zniesienia sądu usztywniałoby ten system sądownictwa, paraliżując jego działanie - argumentował Jarosław Gowin.

Zobacz więcej Wiadomości.

Szef klubu PO Rafał Grupiński uważa natomiast, że reforma sądów powszechnych Jarosława Gowina jest szkodliwa. Zdaniem polityka orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego jest jedynie rozstrzygnięciem formalnym. Rafał Grupiński powiedział, że degradacja społeczności lokalnych nie jest właściwym kierunkiem reformowania państwa. "Jest też pytanie o sprawność i moim zdaniem nie była to reforma, która tę sprawność zwiększała" - zaznaczył poseł.

Uważa on także, że projekt obywatelski dotyczący sądów może przywrócić poprzedni stan rzeczy. Polityk podkreśla, że jego klub - zgodnie z życzeniem premiera - będzie przeciwko tej ustawie. Rafał Grupiński dodał, że jest przeciwnikiem reformy ministra sprawiedliwości i zaznaczył, że jeśli opozycja utrzyma jednomyślność w sprawie projektu obywatelskiego, to małe społeczności odzyskają siedziby sądów.

reklama

Czytaj także

Źródło:

IAR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama