| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Wójt i senator - możliwe łączenie funkcji

Wójt i senator - możliwe łączenie funkcji

Projekt SLD ma umożliwić łączenie funkcji wójta z mandatem senatora. Obecnie ustawa o samorządzie gminnym zakazuje łączenia funkcji wójta, burmistrza, prezydenta miasta z mandatem senatora i posła.

Możliwość łączenia funkcji wójta, burmistrza, prezydenta miasta z mandatem senatora zakłada projekt SLD, którego pierwsze czytanie odbędzie się w tym tygodniu w Sejmie. Samorządowcy w Senacie wzmocnią pozycję izby wyższej - oceniono w uzasadnieniu projektu.

Ustawa o samorządzie gminnym zakazuje obecnie łączenia funkcji wójta, burmistrza, prezydenta miasta z mandatem senatora i posła.

Zobacz również: Działalność gospodarcza radnego z wykorzystaniem mienia gminy

Ponadto wójt (burmistrz, prezydent miasta) nie może być jednocześnie wójtem lub jego zastępcą w innej gminie, zasiadać w organach jednostek samorządu terytorialnego (w tym w gminie, w której jest wójtem lub zastępcą wójta). Funkcji wójta nie można łączyć także z zatrudnieniem w administracji rządowej.

W projekcie nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym, posłowie SLD proponują, by wójt, burmistrz i prezydent miasta mógł być jednocześnie senatorem. "Stworzona zostanie możliwość poszerzenia reprezentacji obywateli w Senacie o przedstawicieli samorządu terytorialnego szczebla gminnego oraz wzmocnienia pozycji polityczno-ustrojowej Senatu" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Autorzy projektu oceniają, że zmiana umożliwi przekształcenie izby "refleksji i zadumy" w "prężniej działający organ władzy ustawodawczej".

Według posłów SLD zakaz łączenia funkcji wójta (burmistrza, prezydenta miasta) z mandatem senatora jest zbyt rygorystyczny i nie znajduje oparcia w konstytucji. "Zniesienie istniejącego zakazu nie pociąga za sobą zmian ustrojowych, jak również w żadnym razie nie ingeruje w zapisane w konstytucji gwarancje autonomii władz i istoty samorządu terytorialnego" - oceniają autorzy projektu.

Podkreślają, że proponowana nowela nie ingeruje w sposób wyłaniania reprezentantów obywateli w Senacie, ale umożliwia wybór osób z dużym doświadczeniem w rozwiązywaniu problemów lokalnych cieszących się dużym społecznym zaufaniem. (PAP)

Polecamy serwis: Ustrój i jednostki

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »