REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odwołanie wójta zamiast ograniczenia kadencji

Fundacja Szkoła Liderów
Odwołanie wójta zamiast ograniczenia kadencji?/ Fot. Fotolia
Odwołanie wójta zamiast ograniczenia kadencji?/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ustrój samorządowy wymaga korekty, ale niekoniecznie w sprawie kadencyjności. - podkreśla Przemysław Radwan, prezes Fundacji Szkoła Liderów. Proponuje on zniesienie progu w referendach przy ograniczeniu ich liczby.

Nawet najlepszy wójt - z charyzmą, poczuciem misji i przekonującą wizją - traci mobilizację, gdy wygrywa zbyt łatwo i zbyt wiele razy – mówił podczas Śniadania Samorządowego prezes Fundacji Szkoła Liderów Przemysław Radwan. Wraz z prezydentem Legionowa Romanem Smogorzewskim i znaną społeczniczką Wiesławą Kowalską rozmawiali w warszawkim „Czytelniku” o ograniczeniu kadencji.

REKLAMA

REKLAMA

Goście śniadania Szkoły Liderów niechętnie odnieśli się do pomysłu Jarosława Flisa, aby pierwsza tura wyborów były jednocześnie referendum o odwołanie poprzedniego włodarza. "Na górze karty wyborczej byłoby napisane: >>czy chcesz, by wójt Iksiński dalej pełnił swój urząd, czy nie<<. A także pytanie: >>Jeśli ktoś miałby go zastąpić, to kto<< i byłaby lista pozostałych kandydatów. Jeśli urzędujący włodarz nie wygra w pierwszej turze, nie wchodzi do drugiej" – mówił politolog dla PAP.

– Rozumiem, że to kompromis, ale on niczego nie rozwiązuje – mówił Roman Smogorzewski. W podobnym tonie odniósł się do pomysłu Grzegorza Makowskiego, eksperta Fundacji Batorego, aby z każdą kolejną kadencją urzędujący włodarz musiał ubiegać się o proporcjonalnie coraz większe poparcie. Obecnie w pierwszej turze trzeba uzyskać 50proc. głosów i jeden, aby wygrać.

Równie nieprzekonana jest Wiesława Kowalska, twórczyni kampanii społecznej „Uwolnić wójta”. – Oba rozwiązania wzmacniają tylko populizm. Sprawiają, że wójt czy burmistrz będzie tracił energię na bieganie od człowieka do człowieka i obiecywanie gruszek na wierzbie. Nie rozumiem, czemu szukamy skomplikowanych rozwiązań. Ograniczenie kadencji do dwóch byłoby bardzo czytelnym porozumieniem społecznym – przekonywała Kowalska. Jej mąż w 1990 został wybrany burmistrzem gminy Pyzdry. Mimo dużego poparcia nie startował drugi raz, założył z żoną stowarzyszenie. Za działalność w nim, animującą cały powiat, Kowalska zostala odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, a także Oscarem Edukacyjnym i tytulem Społecznika Roku 2009 tygodnika Newsweek.

Polecamy serwis: Wybory samorządowe 2014

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Prezydent Legionowa, ubiegający się w najbliższych wyborach o czwartą kadencję, podkreślał bezsilność prawnych regulacji. - Cóż prostszego niż powiedzieć moim wyborcom, że zamiast mnie kandyduje zastępca? Po wyborach zamieniami się rolami, ale nadal razem rządzimy – obrazował Smogorzewski.

- Można wprowadzić zapis, który by to uniemożliwił – oponowała Kowalska. - Dajmy szansę innym przejść przez doświadczenie odpowiedzialności za nasz lokalny poziom życia. Im więcej ludzi przez nie przejdzie, tym łatwiej będzie władzy rozmawiać z ludźmi, będą więcej rozumieli i bardziej się włączali. 

Uprościć odwołanie wójta?

Według Przemysława Radwana, prezesa Fundacji Szkoła Liderów ustrój samorządowy wymaga korekty, ale niekoniecznie w sprawie kadencyjności. - Może rozwiązaniem jest zniesienie progu w referendach, przy ograniczeniu ich liczby do np. maksimum jednego na rok? – proponuje, tłumacząc, że jeśli włodarz ma rzeczywiste poparcie mieszkańców, to każde referendum o swoje odwołanie wygra. Jest to zabezpieczenie przed trwaniem na stanowiskach nieudolnych włodarzy, którzy zostali wybrani przy bardzo niskiej frekwencji.

Szef Szkoły Liderów uzasadnia to tak: - Dobrym urzędnikom też trzeba trochę utrudnić życie. Nawet najlepszy wójt - z charyzmą, poczuciem misji i przekonującą wizją - traci mobilizację, gdy wygrywa zbyt łatwo i zbyt wiele razy.

Smogorzewski zaoponował– Bardzo łatwo jest skupić mieszkańców przeciw niż zmobilizowaniu w obronie. Polacy władzy nie lubią. Jeśli zapytać ich w referendum, zawsze zagłosują za ograniczeniem władzy – obawia się prezydent Legionowa.

Co z przegranymi?

Wiesława Kowalska zwróciła uwagę na sytuację przegranych kontrkandydatów.  - Osoby, które startowały i przegrały, a miały stanowisko zależne od władzy rządzącej, traciły pracę i nie znalazły jej na obszarze gminy. Ile razy mogą się znaleźć ochotnicy, którzy będą ryzykować dobro swojej rodziny?

Według Przemysława Radwana powinno się znaleźć dla nich miejsce w najbliższym otoczeniu wygranego kandydata. Inaczej na zawsze odejdą od działalności w życiu publicznym – Trudno sobie wyobrazić, że kandydat na prezydenta pójdzie pracować w urzędzie przy wydawaniu dowodów – mówił szef Szkoły Liderów.

Według niego obecny ustrój samorządowy promuje dzisiaj jednego silnego lidera. Ani przewodniczący rady ani tym bardziej radni nie mają wystarczającego wpływu.
- Gdybyśmy na powrót wzmocnili ich pozycję, jak było w latach 90-tych, wyszłoby to na dobre każdej władzy. Przy okazji każda rada stałaby się kuźnią kadr, miejscem gdzie kandydat dojrzewa do bycia wójtem czy burmistrzem, bo ma większą odpowiedzialność – przekonywał Przemysław Radwan. Jednym z proponowanych przez niego narzędzi jest oddanie radnym - przewodniczącym komisji większego wpływu na wydziały w urzędach. Oznaczałoby to stworzenie grona kilku-kilkunastu osób 10 osób, z którymi burmistrz musi współpracować i ich przekonywać, ponieważ ich zdanie będzie istotne.

Roman Smogorzewski – prezydent Legionowa od 2002 r. ubiegający się 16 listopada o czwartą kadencję. Działacz samorządowy od 1994 roku. Od 2009 jest członkiem PO. Poparł powstanie Platformy Obywatelskiej i stworzył "Platformę Samorządową". W latach 2000 - 2002 pełnił urząd starosty. W 1999 r. został wicestarostą powiatu legionowskiego. W latach 1994 - 1999 był członkiem rady miejskiej. Absolwent wydziału historycznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Studium Prawno-Samorządowego Polskiej Akademii Nauk, a także absolwent Szkoły Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego.

Wiesława Kowalska – twórczyni kampanii społecznej „Uwolnić wójta” mającej na celu wprowadzenie częstej rotacji na tym stanowisku. Liderka i koło zamachowe gminy Pyzdry. Założeycielka stowarzyszenia „Echo Pyzdr”, które organizuje stypendia dla zdolnych dzieci w gminie, aby mogły pójść do liceum, a potem na studia. Wraz z mężem prowadzi też stowarzyszenie „Puszcza Pyzdrska”, które dbao przywrócenie pamięci o Olędrach – dawnych mieszkańcach tych okolic.
Odznaczona tytułem Społecznika Roku 2009 Tygodnika Newsweek, Oskarem Edukacyjnym i Złotym Krzyżem Zasługi.

Przemysław Radwan – prezes Fundacji Szkoła Liderów. polityk społeczny, absolwent Instytutu Polityki Społecznej UW, dyrektor Stowarzyszenia Szkoła Liderów i wykładowca Collegium Civitas. Koordynator i autor programów edukacyjnych z zakresu przywództwa, edukacji obywatelskiej i politycznej realizowanych w Polsce oraz krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Konsultował i prowadził programy edukacyjne dla organizacji pozarządowych, samorządów, partii politycznych oraz mniejszości narodowych. Stypendysta Departamentu Stanu USA (2007). Absolwent II Szkoły Młodych Liderów Politycznych.

Szkoła Liderów to założona przez prof. Oxfordu Zbigniewa Pełczyńskiego instytucja pozarządowa wzmacniająca komptenecje liderskie i budująca kadry społeczne i polityczne w Polsce nieprzerwanie od 1994 roku. Blisko 383 absolwentów programów Szkoły Liderów kandyduje w najbliższych wyborach na wszystkie szczeble samorządu.

Zobacz również: Organizacja samorządu - ograniczenia

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

REKLAMA

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

REKLAMA