REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odwołanie wójta zamiast ograniczenia kadencji

Fundacja Szkoła Liderów
Odwołanie wójta zamiast ograniczenia kadencji?/ Fot. Fotolia
Odwołanie wójta zamiast ograniczenia kadencji?/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ustrój samorządowy wymaga korekty, ale niekoniecznie w sprawie kadencyjności. - podkreśla Przemysław Radwan, prezes Fundacji Szkoła Liderów. Proponuje on zniesienie progu w referendach przy ograniczeniu ich liczby.

Nawet najlepszy wójt - z charyzmą, poczuciem misji i przekonującą wizją - traci mobilizację, gdy wygrywa zbyt łatwo i zbyt wiele razy – mówił podczas Śniadania Samorządowego prezes Fundacji Szkoła Liderów Przemysław Radwan. Wraz z prezydentem Legionowa Romanem Smogorzewskim i znaną społeczniczką Wiesławą Kowalską rozmawiali w warszawkim „Czytelniku” o ograniczeniu kadencji.

REKLAMA

REKLAMA

Goście śniadania Szkoły Liderów niechętnie odnieśli się do pomysłu Jarosława Flisa, aby pierwsza tura wyborów były jednocześnie referendum o odwołanie poprzedniego włodarza. "Na górze karty wyborczej byłoby napisane: >>czy chcesz, by wójt Iksiński dalej pełnił swój urząd, czy nie<<. A także pytanie: >>Jeśli ktoś miałby go zastąpić, to kto<< i byłaby lista pozostałych kandydatów. Jeśli urzędujący włodarz nie wygra w pierwszej turze, nie wchodzi do drugiej" – mówił politolog dla PAP.

– Rozumiem, że to kompromis, ale on niczego nie rozwiązuje – mówił Roman Smogorzewski. W podobnym tonie odniósł się do pomysłu Grzegorza Makowskiego, eksperta Fundacji Batorego, aby z każdą kolejną kadencją urzędujący włodarz musiał ubiegać się o proporcjonalnie coraz większe poparcie. Obecnie w pierwszej turze trzeba uzyskać 50proc. głosów i jeden, aby wygrać.

Równie nieprzekonana jest Wiesława Kowalska, twórczyni kampanii społecznej „Uwolnić wójta”. – Oba rozwiązania wzmacniają tylko populizm. Sprawiają, że wójt czy burmistrz będzie tracił energię na bieganie od człowieka do człowieka i obiecywanie gruszek na wierzbie. Nie rozumiem, czemu szukamy skomplikowanych rozwiązań. Ograniczenie kadencji do dwóch byłoby bardzo czytelnym porozumieniem społecznym – przekonywała Kowalska. Jej mąż w 1990 został wybrany burmistrzem gminy Pyzdry. Mimo dużego poparcia nie startował drugi raz, założył z żoną stowarzyszenie. Za działalność w nim, animującą cały powiat, Kowalska zostala odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, a także Oscarem Edukacyjnym i tytulem Społecznika Roku 2009 tygodnika Newsweek.

Polecamy serwis: Wybory samorządowe 2014

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Prezydent Legionowa, ubiegający się w najbliższych wyborach o czwartą kadencję, podkreślał bezsilność prawnych regulacji. - Cóż prostszego niż powiedzieć moim wyborcom, że zamiast mnie kandyduje zastępca? Po wyborach zamieniami się rolami, ale nadal razem rządzimy – obrazował Smogorzewski.

- Można wprowadzić zapis, który by to uniemożliwił – oponowała Kowalska. - Dajmy szansę innym przejść przez doświadczenie odpowiedzialności za nasz lokalny poziom życia. Im więcej ludzi przez nie przejdzie, tym łatwiej będzie władzy rozmawiać z ludźmi, będą więcej rozumieli i bardziej się włączali. 

Uprościć odwołanie wójta?

Według Przemysława Radwana, prezesa Fundacji Szkoła Liderów ustrój samorządowy wymaga korekty, ale niekoniecznie w sprawie kadencyjności. - Może rozwiązaniem jest zniesienie progu w referendach, przy ograniczeniu ich liczby do np. maksimum jednego na rok? – proponuje, tłumacząc, że jeśli włodarz ma rzeczywiste poparcie mieszkańców, to każde referendum o swoje odwołanie wygra. Jest to zabezpieczenie przed trwaniem na stanowiskach nieudolnych włodarzy, którzy zostali wybrani przy bardzo niskiej frekwencji.

Szef Szkoły Liderów uzasadnia to tak: - Dobrym urzędnikom też trzeba trochę utrudnić życie. Nawet najlepszy wójt - z charyzmą, poczuciem misji i przekonującą wizją - traci mobilizację, gdy wygrywa zbyt łatwo i zbyt wiele razy.

Smogorzewski zaoponował– Bardzo łatwo jest skupić mieszkańców przeciw niż zmobilizowaniu w obronie. Polacy władzy nie lubią. Jeśli zapytać ich w referendum, zawsze zagłosują za ograniczeniem władzy – obawia się prezydent Legionowa.

Co z przegranymi?

Wiesława Kowalska zwróciła uwagę na sytuację przegranych kontrkandydatów.  - Osoby, które startowały i przegrały, a miały stanowisko zależne od władzy rządzącej, traciły pracę i nie znalazły jej na obszarze gminy. Ile razy mogą się znaleźć ochotnicy, którzy będą ryzykować dobro swojej rodziny?

Według Przemysława Radwana powinno się znaleźć dla nich miejsce w najbliższym otoczeniu wygranego kandydata. Inaczej na zawsze odejdą od działalności w życiu publicznym – Trudno sobie wyobrazić, że kandydat na prezydenta pójdzie pracować w urzędzie przy wydawaniu dowodów – mówił szef Szkoły Liderów.

Według niego obecny ustrój samorządowy promuje dzisiaj jednego silnego lidera. Ani przewodniczący rady ani tym bardziej radni nie mają wystarczającego wpływu.
- Gdybyśmy na powrót wzmocnili ich pozycję, jak było w latach 90-tych, wyszłoby to na dobre każdej władzy. Przy okazji każda rada stałaby się kuźnią kadr, miejscem gdzie kandydat dojrzewa do bycia wójtem czy burmistrzem, bo ma większą odpowiedzialność – przekonywał Przemysław Radwan. Jednym z proponowanych przez niego narzędzi jest oddanie radnym - przewodniczącym komisji większego wpływu na wydziały w urzędach. Oznaczałoby to stworzenie grona kilku-kilkunastu osób 10 osób, z którymi burmistrz musi współpracować i ich przekonywać, ponieważ ich zdanie będzie istotne.

Roman Smogorzewski – prezydent Legionowa od 2002 r. ubiegający się 16 listopada o czwartą kadencję. Działacz samorządowy od 1994 roku. Od 2009 jest członkiem PO. Poparł powstanie Platformy Obywatelskiej i stworzył "Platformę Samorządową". W latach 2000 - 2002 pełnił urząd starosty. W 1999 r. został wicestarostą powiatu legionowskiego. W latach 1994 - 1999 był członkiem rady miejskiej. Absolwent wydziału historycznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Studium Prawno-Samorządowego Polskiej Akademii Nauk, a także absolwent Szkoły Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego.

Wiesława Kowalska – twórczyni kampanii społecznej „Uwolnić wójta” mającej na celu wprowadzenie częstej rotacji na tym stanowisku. Liderka i koło zamachowe gminy Pyzdry. Założeycielka stowarzyszenia „Echo Pyzdr”, które organizuje stypendia dla zdolnych dzieci w gminie, aby mogły pójść do liceum, a potem na studia. Wraz z mężem prowadzi też stowarzyszenie „Puszcza Pyzdrska”, które dbao przywrócenie pamięci o Olędrach – dawnych mieszkańcach tych okolic.
Odznaczona tytułem Społecznika Roku 2009 Tygodnika Newsweek, Oskarem Edukacyjnym i Złotym Krzyżem Zasługi.

Przemysław Radwan – prezes Fundacji Szkoła Liderów. polityk społeczny, absolwent Instytutu Polityki Społecznej UW, dyrektor Stowarzyszenia Szkoła Liderów i wykładowca Collegium Civitas. Koordynator i autor programów edukacyjnych z zakresu przywództwa, edukacji obywatelskiej i politycznej realizowanych w Polsce oraz krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Konsultował i prowadził programy edukacyjne dla organizacji pozarządowych, samorządów, partii politycznych oraz mniejszości narodowych. Stypendysta Departamentu Stanu USA (2007). Absolwent II Szkoły Młodych Liderów Politycznych.

Szkoła Liderów to założona przez prof. Oxfordu Zbigniewa Pełczyńskiego instytucja pozarządowa wzmacniająca komptenecje liderskie i budująca kadry społeczne i polityczne w Polsce nieprzerwanie od 1994 roku. Blisko 383 absolwentów programów Szkoły Liderów kandyduje w najbliższych wyborach na wszystkie szczeble samorządu.

Zobacz również: Organizacja samorządu - ograniczenia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ostrzeżenie dla Polaków podróżujących do Iranu. MSZ wydało ważny komunikat

Ze względu na rosnące napięcia między Iranem a Izraelem oraz ryzyko działań zbrojnych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradza podróże do Iranu. Polscy obywatele, którzy aktualnie przebywają w Iranie, powinni jak najszybciej opuścić ten kraj.

Ponad 27 mln zł dofinansowania na zajęcia sportowe dla osób z niepełnosprawnościami. Nabór wniosków rozstrzygnięty

Minister Sportu i Turystyki rozstrzygnął nabór wniosków na realizację Programu Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych w 2024 r. Dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej wynosi 27 026 000 zł.

Nowa Strategia Cyberbezpieczeństwa Polski na lata 2024-2029. "Wkrótce zostaną zaprezentowane szczegóły"

Wiceminister cyfryzacji, Paweł Olszewski, zapowiedział w piątek, że szczegóły nowej Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2024-2029 zostaną wkrótce zaprezentowane.

Zakaz reklamy fast foodów na bilboardach. Powód: plaga otyłości. Kiedy w Polsce takie przepisy? Czego nie można reklamować już teraz?

Otyłość to problem coraz większej liczby nastolatków. Głównie z tego powodu lokalni politycy w Anglii zakazują reklamowania produktów wysokoprzetworzonych na billboardach. Ogólnokrajowych czy ogólnoeuropejskich zasad regulujących tę kwestię nie należy się spodziewać, ale eksperci podkreślają, że ten sam nośnik można wykorzystać do kampanii pro-zdrowotnej. 

REKLAMA

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

REKLAMA

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

REKLAMA