REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego tak istotne jest przetwarzanie jak największej ilości odpadów?

śmieci, segregacja śmieci, kobieta
śmieci, segregacja śmieci, kobieta
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Oczywiście przede wszystkim ze względów ekologicznych. Za kilka lat po prostu nie poradzimy sobie z górą odpadów na składowiskach. Zgodnie z dyrektywą Rady Unii Europejskiej – musimy obniżyć wielkość składowanych odpadów komunalnych ulegających biodegradacji do 35%.

REKLAMA

NOVAGO – polska spółka specjalizująca się w nowoczesnym gospodarowaniu odpadami – ogłosiła strategię rozwoju na polskim rynku. Plany spółki obejmują ekspansję geograficzną, dalszy intensywny rozwój prac nad innowacyjnymi technologiami zagospodarowania odpadów oraz poszerzenie zakresu oferowanych usług. By zrealizować ambitne plany rozwojowe spółka rozważa również pierwotną ofertę publiczną – wejście na Giełdę Papierów Wartościowych.

NOVAGO - wcześniej działająca na rynku jako Grupa USKOM – to dynamicznie się rozwijająca firma z ponad 20-letnim doświadczeniem w zakresie efektywnego gospodarowania odpadami komunalnymi. Działalność spółki obejmuje przetwarzanie odpadów komunalnych i produkcję paliwa alternatywnego RDF z ang. Refused Derived Fuel (RDF), produkcję energii ze źródeł odnawialnych, zbiórkę odpadów, a także składowanie pozostałości po-procesowych.

Zobacz również: Ceny opłat za odbiór odpadów komunalnych mogą wzrosnąć o 30 procent

REKLAMA

W pełni zintegrowana infrastruktura i sprawdzone w działaniu, unikatowe rozwiązania – takie jak współistniejące z instalacją mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów (MBP) linie do produkcji paliwa alternatywnego, instalacje bioreaktora czy biogazowej elektrociepłowni kogeneracyjnej (CHP) - plasują NOVAGO na pierwszej pozycji wśród innowacyjnych firm z sektora gospodarki odpadami w Polsce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zaawansowana technologia i nowoczesna infrastruktura w 6 zakładach spółki, pozwala na przetworzenie ponad 880 tys. ton odpadów rocznie. Według szacunków firmy, w 2015 roku NOVAGO zagospodaruje ok. 15% odpadów wytworzonych w 6 województwach: mazowieckim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, a także łódzkim i pomorskim. Technologia NOVAGO jest w pełni przyjazna środowisku i dostosowana do najwyższych standardów Unii Europejskiej (w perspektywie wykraczającej poza rok 2020 w obszarze odpadów biodegradowalnych). Spółka jest również największym producentem wysokokalorycznego paliwa alternatywnego RDF wytworzonego z odpadów komunalnych. Zdolność produkcyjna zakładów NOVAGO wynosi 200 tys. ton RDF rocznie, a odbiorcą paliwa są cementownie.

REKLAMA

Nasza strategia zakłada dalszy dynamiczny rozwój ponadregionalny, co skłoniło nas do przeprowadzenia rebrandingu, a także do publicznego ogłoszenia naszych zamierzeń. Mamy ugruntowaną, bardzo silną pozycję rynkową, ambitne plany, ale przede wszystkim kluczowe aktywa, w tym unikatowy know-how, co dodatkowo zwiększa naszą przewagą konkurencyjną na wielu polach. Przede wszystkim jesteśmy spółką innowacyjną – wdrażamy najnowsze, najbardziej zaawansowane technologie z zakresu przetwarzania odpadów oraz kontrolowanej eksploatacji OZE – by realizować podstawowe założenie: zero tolerancji dla odpadów. Wiemy również jak sprostać wysokim wymaganiom stawianym polskim samorządom zarówno przez Unię Europejską, jak i społeczności lokalne. Potrafimy pogodzić te interesy i przedstawić naszym partnerom atrakcyjną ofertę ­ podkreśla Michał Dąbrowski, dyrektor zarządzający i wiceprezes zarządu NOVAGO Sp. z o.o.

Zarząd NOVAGO przedstawił również unikatowy i wysoce efektywny model biznesowy spółki opracowany w oparciu o założenie gospodarowania odpadami w obiegu zamkniętym. Pełne wykorzystanie potencjału energetycznego głównych frakcji odpadów sprawia, że składowane pozostałości mogą być zredukowane do minimum. Jednocześnie w zakładach NOVAGO wykorzystywana jest unikatowa w skali Polski technologia produkcji energii z odpadów komunalnych. Instalacje zaprojektowane i wykorzystywane przez NOVAGO umożliwiają jednoczesne wytwarzanie energii cieplnej oraz elektrycznej w oparciu o odnawialne źródła energii.

Dlaczego tak istotne jest przetwarzanie jak największej ilości odpadów? Oczywiście przede wszystkim ze względów ekologicznych. Za kilka lat po prostu nie poradzimy sobie z górą odpadów na składowiskach. Zgodnie z dyrektywą Rady Unii Europejskiej – musimy obniżyć wielkość składowanych odpadów komunalnych ulegających biodegradacji do 35%. W tej chwili w Polsce składujemy ich stanowczo za dużo - a to prawdziwa bomba ekologiczna. Model biznesowy NOVAGO zakłada przede wszystkim pełne wykorzystanie każdej frakcji odpadów. Z frakcji palnej uzyskujemy wysokoenergetyczne paliwo alternatywne tzw. RDF, który kupują od nas energochłonne zakłady produkcyjne – głównie cementownie. Odbiór RDF mamy zabezpieczony w postaci wieloletnich kontraktów z głównymi graczami rynkowymi. Z kolei z frakcji organicznej pozyskujemy cenny biogaz, który zasila nasze elektrociepłownie kogeneracyjne. Elektrociepłownia zasila w energię cieplną i elektryczną istniejącą infrastrukturę, a w przyszłości jej nadmiar będzie również wzbogacać naszą ofertę z zakresu podaży paliw i energii. Nasza strategia poczynając od 2015 roku zakłada także, że podejmiemy się dalszej ekspansji geograficznej, konsolidacji rynku oraz przetwarzania innych grup odpadów. NOVAGO jeszcze bardziej poszerzy zakres gospodarowania odpadami w Polsce – dodaje Michał Dąbrowski.

Szacunkowa wartość rynku odpadów w Polsce kształtuje się na poziomie ok. 3,3 mld PLN w 2013 roku i z roku na rok będzie rosła[1].W 2012 roku w kraju wytworzono ponad 12 mln ton odpadów, co sprawia, że stanowimy szósty, co do wielkości rynek w UE. Przeciętna ilość wytworzonych odpadów w UE wyniosła 487 kg w przeliczeniu na mieszkańca rocznie. W Polsce powyższy wskaźnik kształtuje się na poziomie 314 kg na osobę, jednak prognozowany jest dalszy dynamiczny wzrost ilości wytwarzanych odpadów do poziomu 377 kg na mieszkańca w 2020 r.

W 28 krajach UE składowanych jest średnio 34% zebranych odpadów komunalnych, podczas gdy pozostałe 66% podlega zagospodarowaniu (w formie recyklingu, przetwarzania biologicznego lub przetwarzania termicznego). W 2013 roku w Polsce zeskładowano aż 63% zebranych odpadów komunalnych, a jedynie 6% zostało skierowanych do przekształcenia termicznego z odzyskiem energii.[2] Dyrektywa Rady Unii Europejskiej nakazuje obniżenie składowania odpadów komunalnych ulegających biodegradacji do 35% w Polsce (w stosunku do ilości odpadów wytworzonych w 1995 roku).

Informacje o NOVAGO:

NOVAGO Sp. z o.o. (d. Zakład Usług Komunalnych USKOM) specjalizuje się w nowoczesnym gospodarowaniu odpadami komunalnymi. Spółka posiada zaawansowane technologicznie instalacje do przetwarzania odpadów w 6 lokalizacjach na terenie województw: mazowieckiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego. Technologia NOVAGO jest w pełni przyjazna środowisku i dostosowana do najwyższych standardów Unii Europejskiej (w perspektywie wykraczającej poza rok 2020).

W pełni zintegrowana infrastruktura i unikatowe rozwiązania w zakresie przetwarzania odpadów, plasują NOVAGO na pozycji lidera wśród firm z sektora gospodarowania odpadami w Polsce. Spółka jest również największym producentem wysokokalorycznego paliwa alternatywnego z ang. Refused Derived Fuel (RDF) wytworzonego z odpadów komunalnych, którego odbiorcami są cementownie.

[1] HSM Polska „Rynek gospodarki odpadami po wprowadzeniu rewolucji śmieciowej”

[2] Wg Raportu GUS „Infrastruktura Komunalna w Polsce w 2014 roku”.

Polecamy serwis: Środowisko

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak wybierać bezpieczną żywność?

Czy kryje się pod hasłem bezpieczna żywność? Czy potrafimy ją wybierać? Jaki jest związek między nauką o bezpieczeństwie żywności a żywnością, którą spożywamy każdego dnia?

Prezes CPK: nie można otworzyć nowego lotniska za wcześnie - gdy rozbudowane Okęcie i Modlin będą miały niewykorzystaną przepustowość

Nie możemy otworzyć nowego lotniska za wcześnie, gdy Okęcie i Modlin wciąż będą miały niewykorzystaną, a uzyskaną dzięki nowym inwestycjom przepustowość - powiedział "Rzeczpospolitej" prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki.

Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

REKLAMA

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

REKLAMA

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

REKLAMA