reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Oceny z religii i etyki na świadectwie - nowe przepisy

Oceny z religii i etyki na świadectwie - nowe przepisy

Oceny z religii i etyki znajdą się na świadectwie szkolnym ucznia, który uczęszcza na oba przedmioty. Nowe przepisy będą obowiązywały od nowego roku szkolnego.

Od nowego roku nowe zasady dot. ocen z religii i etyki na świadectwie

Od nowego roku szkolnego uczeń, który chodzi zarówno na lekcje religii jak i etyki, na świadectwie szkolnym będzie miał wpisane oceny z obu tych przedmiotów - zapisano w nowelizacji rozporządzenia w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych.

Polecamy produkt: Karta Nauczyciela z komentarzem (PDF)

Od nowego roku szkolnego będą też nowe legitymacje dla uczniów szkół policealnych i słuchaczy szkół dla dorosłych.

O podpisaniu nowelizacji przez minister edukacji Annę Zalewską poinformowało MEN na swojej stronie internetowej.

W uzasadnieniu do projektu noweli wyjaśniono, że do tej pory brakowało unormowań prawnych określających sposób wpisywania na świadectwie ocen z religii i etyki, gdy uczeń nie uczęszcza na żadne z tych zajęć, gdy uczęszcza na religię albo etykę lub też, gdy uczęszcza zarówno na lekcje religii, jak i etyki.

Dlatego zdecydowano, by w sytuacji, gdy uczeń nie uczęszcza na żadne z tych zajęć na świadectwie promocyjnym i świadectwach ukończenia szkoły pojawiła się w rubryce "religia/etyka" pozioma kreska. Jeżeli uczeń uczęszczał na któreś z tych zajęć (bez wskazywania, na które), w rubryce pojawi się odpowiednia ocena. Jeśli zaś uczeń chodził zarówno na religię jak i na etykę, to na świadectwie zostaną umieszczone obie oceny.

W noweli znalazły się też zapisy opisujące zasady umieszczania na świadectwie, w szkołach, w których nauczany jest język mniejszości narodowej, etnicznej lub język regionalny, nazw zajęć. Mają być one umieszczone w miejscu przeznaczonym na zajęcia obowiązkowe. Z kolei nazwy zajęć z historii i kultury własnej mniejszości narodowej, etnicznej lub społeczności posługującej się językiem regionalnym mają być umieszczone w miejscu przeznaczonym na dodatkowe zajęcia.

Rozporządzenie wprowadza również zmiany w przepisach dotyczących legitymacji dla uczniów szkół policealnych i słuchaczy szkół dla dorosłych. W skutek innych przepisów, które mówią, że uczeń tego typu szkoły w razie nie uzyskania promocji na kolejny semestr jest skreślany z listy.

Dlatego uczniowie szkół policealnych i szkół dla dorosłych będą musieli potwierdzać w szkole ważność swojej legitymacji dwukrotnie - w terminie do 1 marca i do 30 września. W tej chwili robią to tylko raz - do 30 września. Obecnie używane przez nich legitymacje zachowają ważność jedynie do dnia 30 września 2016 r., wymienione na nowe będą nieodpłatnie.

Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Jednak przepis dotyczący umieszczania ocen z etyki i religii ma wejść w życie dopiero z dniem 1 września 2016 r., czyli z nowym rokiem szkolnym.

Polecamy serwis: Oświata

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

PAP

Zdjęcia

Uczeń, oceny, edukacja/fot. Fotolia
Uczeń, oceny, edukacja/fot. Fotolia

INFORLEX Klasyfikacja Budżetowa – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama