reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Godziny karciane – nowe przepisy od 1 września 2016 r.

Godziny karciane – nowe przepisy od 1 września 2016 r.

Godziny karciane od 1 września 2016 r. mają zostać zlikwidowane. Nauczyciele nadal będą jednak prowadzili dodatkowe zajęcia z uczniami. O wymiarze tych lekcji zdecyduje dyrektor szkoły.

Ministerstwo Edukacji Narodowej proponuje zmiany w Karcie Nauczyciela. Projekt nowelizacji został przyjęty przez Sejm. Zakłada on m.in. zmiany w sposobie prowadzenia oraz dokumentowania dodatkowych zajęć z uczniami.

Nowe przepisy, dotyczące „godzin karcianych” mają wejść w życie 1 września 2016 r.

Polecamy produkt: Karta Nauczyciela z komentarzem (PDF)

Nowelizacja ma dotyczyć ok. 435 tys. etatów nauczycieli.

Obecne przepisy nakładają na nauczycieli obowiązek przepracowania w ramach 40-godzinnego tygodniowego czasu pracy tzw. „godzin karcianych”. Ich ilość jest określona w art. 42 ust. 2 pkt 2 lit. a i b ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela. Wymiar 2 godzin w tygodniu obowiązuje pełnozatrudnionych nauczycieli w szkołach podstawowych oraz gimnazjalnych. W szkołach ponadgimnazjalnych jest to jedna godzina tygodniowo. Za prowadzone w ten sposób zajęcia nauczyciele nie otrzymują dodatkowego wynagrodzenia.

Jak podkreśla MEN, dotychczasowe przepisy często w praktyce prowadziły do sytuacji, w której nauczyciele zastępowali w pracy wychowawców w świetlicach. Celem nowelizacji jest zatem „racjonalizacja czasu pracy nauczycieli i dostosowanie go do realnych potrzeb uczniów konkretnej szkoły, jak również odbiurokratyzowanie pracy nauczycieli”.

Po zmianach, o tym, jakie zajęcia powinny być prowadzone i w jakim wymiarze, będzie decydował dyrektor szkoły, biorąc pod uwagę potrzeby szkoły oraz zainteresowania uczniów. W ten sposób MEN chce wyeliminować praktykę organizowania w szkołach zbędnych zajęć.

Nowe przepisy stanowią zatem powrót do stanu prawnego przez 1 września 2009 r. Wówczas organizację zajęć opiekuńczych i wychowawczych adekwatną do potrzeb i zainteresowań uczniów zapewniał dyrektor szkoły.

Zgodnie z projektem zajęcia mają być rejestrowane oraz rozliczane w okresach tygodniowych odpowiednio w dziennikach lekcyjnych lub dziennikach zajęć. Obecnie "godziny karciane" są rejestrowane i rozliczane w okresach półrocznych w dziennikach zajęć pozalekcyjnych.

„Godziny karciane” często są przedmiotem krytyki ze strony nauczycieli. Związek Nauczycielstwa Polskiego propozycję likwidacji obowiązku realizowania i ewidencjonowania przedmiotowych zajęć przyjął z aprobatą. Zdaniem ZNP nowelizacja nie rozwiązuje jednak problemu związanego z bezpłatnym prowadzeniem zajęć. Związek podkreśla, iż brak regulacji, dotyczącej liczby realizowanych przez nauczyciela zajęć wynikających z zadań statutowych szkoły może prowadzić do nierównomiernego rozłożenia obowiązku pracy wśród nauczycieli, a nawet do przekraczania tygodniowej normy czasu pracy. ZNP postuluje odpłatność za każdą godzinę zajęć realizowanych z uczniami lub na ich rzecz, w tym zajęć opiekuńczych i wychowawczych, uwzględniających potrzeby i zainteresowania uczniów.

Podstawa prawna:

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw - etap legislacyjny: Sejm;

Ustawa  z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2014 r. poz. 191 z późn. zm.).

Polecamy serwis: Oświata

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama