REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Godziny karciane – nowe przepisy od 1 września 2016 r.

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Nauczyciel./ Fot. Fotolia
Nauczyciel./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Godziny karciane od 1 września 2016 r. mają zostać zlikwidowane. Nauczyciele nadal będą jednak prowadzili dodatkowe zajęcia z uczniami. O wymiarze tych lekcji zdecyduje dyrektor szkoły.

Ministerstwo Edukacji Narodowej proponuje zmiany w Karcie Nauczyciela. Projekt nowelizacji został przyjęty przez Sejm. Zakłada on m.in. zmiany w sposobie prowadzenia oraz dokumentowania dodatkowych zajęć z uczniami.

REKLAMA

Nowe przepisy, dotyczące „godzin karcianych” mają wejść w życie 1 września 2016 r.

Polecamy produkt: Karta Nauczyciela z komentarzem (PDF)

Nowelizacja ma dotyczyć ok. 435 tys. etatów nauczycieli.

REKLAMA

Obecne przepisy nakładają na nauczycieli obowiązek przepracowania w ramach 40-godzinnego tygodniowego czasu pracy tzw. „godzin karcianych”. Ich ilość jest określona w art. 42 ust. 2 pkt 2 lit. a i b ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela. Wymiar 2 godzin w tygodniu obowiązuje pełnozatrudnionych nauczycieli w szkołach podstawowych oraz gimnazjalnych. W szkołach ponadgimnazjalnych jest to jedna godzina tygodniowo. Za prowadzone w ten sposób zajęcia nauczyciele nie otrzymują dodatkowego wynagrodzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak podkreśla MEN, dotychczasowe przepisy często w praktyce prowadziły do sytuacji, w której nauczyciele zastępowali w pracy wychowawców w świetlicach. Celem nowelizacji jest zatem „racjonalizacja czasu pracy nauczycieli i dostosowanie go do realnych potrzeb uczniów konkretnej szkoły, jak również odbiurokratyzowanie pracy nauczycieli”.

Po zmianach, o tym, jakie zajęcia powinny być prowadzone i w jakim wymiarze, będzie decydował dyrektor szkoły, biorąc pod uwagę potrzeby szkoły oraz zainteresowania uczniów. W ten sposób MEN chce wyeliminować praktykę organizowania w szkołach zbędnych zajęć.

Nowe przepisy stanowią zatem powrót do stanu prawnego przez 1 września 2009 r. Wówczas organizację zajęć opiekuńczych i wychowawczych adekwatną do potrzeb i zainteresowań uczniów zapewniał dyrektor szkoły.

Zgodnie z projektem zajęcia mają być rejestrowane oraz rozliczane w okresach tygodniowych odpowiednio w dziennikach lekcyjnych lub dziennikach zajęć. Obecnie "godziny karciane" są rejestrowane i rozliczane w okresach półrocznych w dziennikach zajęć pozalekcyjnych.

„Godziny karciane” często są przedmiotem krytyki ze strony nauczycieli. Związek Nauczycielstwa Polskiego propozycję likwidacji obowiązku realizowania i ewidencjonowania przedmiotowych zajęć przyjął z aprobatą. Zdaniem ZNP nowelizacja nie rozwiązuje jednak problemu związanego z bezpłatnym prowadzeniem zajęć. Związek podkreśla, iż brak regulacji, dotyczącej liczby realizowanych przez nauczyciela zajęć wynikających z zadań statutowych szkoły może prowadzić do nierównomiernego rozłożenia obowiązku pracy wśród nauczycieli, a nawet do przekraczania tygodniowej normy czasu pracy. ZNP postuluje odpłatność za każdą godzinę zajęć realizowanych z uczniami lub na ich rzecz, w tym zajęć opiekuńczych i wychowawczych, uwzględniających potrzeby i zainteresowania uczniów.

Podstawa prawna:

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw - etap legislacyjny: Sejm;

Ustawa  z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2014 r. poz. 191 z późn. zm.).

Polecamy serwis: Oświata

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Procesje Bożego Ciała 2024 r. – utrudnienia w ruchu

Już w ten czwartek 30 maja obchodzimy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli potocznie Boże Ciało. W związku z tym świętem w Polsce będą odbywały się liczne procesje a wraz z nimi utrudnienia w ruchu. 

Sprawozdanie z wykonania budżetu za 2023 rok przyjęte

Sprawozdanie z wykonania budżetu za 2023 rok zostało przyjęte przez rząd. Dochody budżetu państwa wyniosły 574, 0 mld zł, przy wydatkach na poziomie 659,6 mld zł. Natomiast deficyt budżetu państwa zamknął się w kwocie 85,6 mld zł.

Nowy program dla szkół. Chodzi o wycieczki. Zgłoszenia od 19 czerwca. Im szybciej tym lepiej

Barbara Nowacka, Minister Edukacji, ogłosiła start programu "Podróż z klasą", skierowanego do szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Program ten umożliwi szkołom uzyskanie pełnego dofinansowania na wycieczki szkolne. Zgłoszenia będą przyjmowane od 19 czerwca.

Min. edukacji Barbara Nowacka: 100% dofinansowania do wycieczek szkolnych. Kto pierwszy ten lepszy [Wnioski od 19 VI]

Podróż z klasą to nowy program dofinansowania 100% wycieczek szkolnych "Podróż z klasą". Zapowiedziała go min. edukacji Barbara Nowacka.

REKLAMA

Świadczenie kompensacyjne 2024 r. – ile wynosi, wniosek, dla kogo?

Świadczenie kompensacyjne w 2024 r. Kompensówki są odpowiednikiem emerytur pomostowych, w marcu tego roku pobierało je 40,2 tys. osób, przeciętna wysokość świadczenia wynosiła 5518,13 zł. Dla kogo jest to świadczenie? Jak wnioskować o przyznanie świadczenia kompensacyjnego?

Andrzej Domański: Zamierzamy oprzeć zasilanie finansowane samorządów na ich dochodach własnych – z PIT i CIT

Minister finansów Andrzej Domański powiedział: "Zamierzamy oprzeć zasilanie finansowane samorządów na ich dochodach własnych – z PIT i CIT; będą one naliczane na podstawie precyzyjnego algorytmu".  Reforma finansów samorządów ma wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

Szwajcaria w Pigułce: czerwona kolejka, sery i szwajcarska precyzja

Szwajcaria, położona w sercu Europy, to kraj, który fascynuje swoją różnorodnością i pięknem. Znana z malowniczych krajobrazów, wysokiej jakości życia oraz stabilności politycznej i ekonomicznej, Szwajcaria przyciąga turystów z całego świata. W artykule przyjrzymy się bliżej temu niezwykłemu krajowi, jego charakterystycznym cechom, językom, walucie, najpiękniejszym miejscom oraz jednej z najbardziej spektakularnych tras kolejowych na świecie – Bernina Express.

4100 zł do 7700 zł (dotychczas 2400– 4200 zł), maksymalne w wysokości od 6100 zł do 10 300 zł (dotychczas 3900–8600 zł). Podwyżki dla tej grupy pracowników jednostek budżetowych

4100 zł do 7700 zł (dotychczas 2400– 4200 zł), maksymalne w wysokości od 6100 zł do 10 300 zł (dotychczas 3900–8600 zł). Chodzi o podwyżki wynagrodzenia dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach budżetowych działających w zakresie rolnictwa (Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Warszawie i okręgowych stacjach chemiczno-rolniczych oraz Krajowym Centrum Hodowli Zwierząt).

REKLAMA

Bon energetyczny 300-1200 zł. Jakie są progi dochodowe? Kiedy złożyć wniosek?

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od progu dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 r. Wniosek o wypłatę bonu energetycznego należy złożyć w terminie od dnia 1 sierpnia 2024 r. do dnia 30 września 2024 r.

Susza rolnicza na terenie 14 województw

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa opracował raport Klimatyczny Bilans Wodny od 21 marca do 20 maja 2024. Wynika z niego, że na terenie 14 województw występuje susza rolnicza. 

REKLAMA