REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Godziny karciane – nowe przepisy od 1 września 2016 r.

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Nauczyciel./ Fot. Fotolia
Nauczyciel./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Godziny karciane od 1 września 2016 r. mają zostać zlikwidowane. Nauczyciele nadal będą jednak prowadzili dodatkowe zajęcia z uczniami. O wymiarze tych lekcji zdecyduje dyrektor szkoły.

Ministerstwo Edukacji Narodowej proponuje zmiany w Karcie Nauczyciela. Projekt nowelizacji został przyjęty przez Sejm. Zakłada on m.in. zmiany w sposobie prowadzenia oraz dokumentowania dodatkowych zajęć z uczniami.

REKLAMA

Nowe przepisy, dotyczące „godzin karcianych” mają wejść w życie 1 września 2016 r.

Polecamy produkt: Karta Nauczyciela z komentarzem (PDF)

Nowelizacja ma dotyczyć ok. 435 tys. etatów nauczycieli.

REKLAMA

Obecne przepisy nakładają na nauczycieli obowiązek przepracowania w ramach 40-godzinnego tygodniowego czasu pracy tzw. „godzin karcianych”. Ich ilość jest określona w art. 42 ust. 2 pkt 2 lit. a i b ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela. Wymiar 2 godzin w tygodniu obowiązuje pełnozatrudnionych nauczycieli w szkołach podstawowych oraz gimnazjalnych. W szkołach ponadgimnazjalnych jest to jedna godzina tygodniowo. Za prowadzone w ten sposób zajęcia nauczyciele nie otrzymują dodatkowego wynagrodzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak podkreśla MEN, dotychczasowe przepisy często w praktyce prowadziły do sytuacji, w której nauczyciele zastępowali w pracy wychowawców w świetlicach. Celem nowelizacji jest zatem „racjonalizacja czasu pracy nauczycieli i dostosowanie go do realnych potrzeb uczniów konkretnej szkoły, jak również odbiurokratyzowanie pracy nauczycieli”.

Po zmianach, o tym, jakie zajęcia powinny być prowadzone i w jakim wymiarze, będzie decydował dyrektor szkoły, biorąc pod uwagę potrzeby szkoły oraz zainteresowania uczniów. W ten sposób MEN chce wyeliminować praktykę organizowania w szkołach zbędnych zajęć.

Nowe przepisy stanowią zatem powrót do stanu prawnego przez 1 września 2009 r. Wówczas organizację zajęć opiekuńczych i wychowawczych adekwatną do potrzeb i zainteresowań uczniów zapewniał dyrektor szkoły.

Zgodnie z projektem zajęcia mają być rejestrowane oraz rozliczane w okresach tygodniowych odpowiednio w dziennikach lekcyjnych lub dziennikach zajęć. Obecnie "godziny karciane" są rejestrowane i rozliczane w okresach półrocznych w dziennikach zajęć pozalekcyjnych.

„Godziny karciane” często są przedmiotem krytyki ze strony nauczycieli. Związek Nauczycielstwa Polskiego propozycję likwidacji obowiązku realizowania i ewidencjonowania przedmiotowych zajęć przyjął z aprobatą. Zdaniem ZNP nowelizacja nie rozwiązuje jednak problemu związanego z bezpłatnym prowadzeniem zajęć. Związek podkreśla, iż brak regulacji, dotyczącej liczby realizowanych przez nauczyciela zajęć wynikających z zadań statutowych szkoły może prowadzić do nierównomiernego rozłożenia obowiązku pracy wśród nauczycieli, a nawet do przekraczania tygodniowej normy czasu pracy. ZNP postuluje odpłatność za każdą godzinę zajęć realizowanych z uczniami lub na ich rzecz, w tym zajęć opiekuńczych i wychowawczych, uwzględniających potrzeby i zainteresowania uczniów.

Podstawa prawna:

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw - etap legislacyjny: Sejm;

Ustawa  z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2014 r. poz. 191 z późn. zm.).

Polecamy serwis: Oświata

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    REKLAMA