REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowość na rynku kształcenia - bezpieczeństwo publiczne

Zientek-Varga Jolanta
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od kilku lat rośnie zapotrzebowanie na dobrze wyszkoloną kadrę specjalizującą się w tematyce porządku publicznego. Odpowiedzią na to jest nowy kierunek studiów – administracja bezpieczeństwa publicznego. Ma go w programie coraz więcej szkół wyższych.

Kierunek bezpieczeństwo publiczne cieszy się coraz większym zainteresowaniem urzędników, którzy szukają możliwości zdobycia specjalizacji w tej dziedzinie. Studenci uczelni o takim profilu nauki zapoznają się z przepisami regulującymi działalność Policji, straży miejskiej oraz innych służb odpowiedzialnych za utrzymanie porządku publicznego. Zdobywają wiedzę z zakresu bezpieczeństwa w komunikacji powszechnej i transporcie, ochrony osób i mienia; zapoznają się z zasadami funkcjonowania administracji w zarządzaniu kryzysowym. Absolwenci mogą podjąć (lub kontynuować) pracę na różnych poziomach administracji samorządowej i rządowej, a także w Policji, Państwowej Straży Pożarnej, strażach miejskiej i gminnej, formacjach ochrony osób i mienia, Żandarmerii Wojskowej czy Straży Granicznej.

REKLAMA

Bogata oferta

REKLAMA

W wielu polskich uczelniach na wydziałach administracji lub administracji i zarządzania można podjąć trzyletnie studia licencjackie na kierunku administracja bezpieczeństwa publicznego. Co ważne, oprócz wiedzy związanej bezpośrednio z szeroko rozumianym bezpieczeństwem publicznym, studiujący poznają zagadnienia z zakresu prawa wykroczeń i kryminologii potrzebne do pracy w Policji czy organach nadzoru bezpieczeństwa publicznego. Tak kształci Wyższa Szkoła Nauk Społecznych i Technicznych w Radomiu.

Z kolei Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu uczy dodatkowo prawa konstytucyjnego, pracy, handlowego, administracyjnego i celnego, a ponadto bezpieczeństwa w komunikacji powszechnej i transporcie. Znaczącą grupę przedmiotów kierunku administracja bezpieczeństwa publicznego stanowią prawo wykroczeń i kryminologia. W programie studiów są m.in.: ustrój organów ochrony porządku publicznego i polityka bezpieczeństwa państwa.

REKLAMA

Odrębną ścieżkę kształcenia związaną z bezpieczeństwem publicznym ma Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Znaczącą grupę przedmiotów stanowią tam prawo wykroczeń i kryminologia, co przydaje się osobom podejmującym pracę w Policji czy organach nadzoru bezpieczeństwa publicznego, a także we wszystkich innych służbach odpowiedzialnych za zbiorowe bezpieczeństwo.

Natomiast Wyższa Szkoła Pedagogiki i Administracji w Poznaniu proponuje specjalność bezpieczeństwo publiczne z detektywistyką, w tym specjalizację – bezpieczeństwo i porządek publiczny. Zajęcia obejmują zagadnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego, działań prewencyjnych w systemie bezpieczeństwa i porządku publicznego, wykorzystania osiągnięć kryminologii i kryminalistyki w bezpieczeństwie publicznym, zbiorowego (masowego) zagrożenia bezpieczeństwa publicznego, zarządzania w sytuacjach kryzysowych oraz etyki zawodowej pracownika służb bezpieczeństwa publicznego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Otwarcie na Europę

Ciekawą ofertę ma Bydgoska Szkoła Wyższa. W ramach specjalizacji z zakresu bezpieczeństwa publicznego prowadzone są zajęcia z nauk społecznych, zwłaszcza prawa i administracji, oraz podstawowej wiedzy ekonomicznej. Studenci zdobywają umiejętność wykorzystania wiedzy w pracy zawodowej z zachowaniem zasad etycznych, są przygotowani do pracy urzędniczej w różnych rodzajach administracji publicznej – rządowej i samorządowej, a także stosowania prawa w instytucjach niepublicznych. Absolwenci uczelni potrafią samodzielnie podjąć i prowadzić działalność gospodarczą, wykazując się znajomością prawa i umiejętnością jego stosowania w praktyce.

Poznają zagadnienia z dziedziny kryminalistyki, sposoby popełniania przestępstw i metodykę śledczą oraz w sferze kryminologii. Zdobywają kwalifikacje i praktyczne umiejętności stosowania prawa i postępowania w sprawie wykroczeń oraz wiedzę z zakresu zarządzania kryzysowego, problemów bezpieczeństwa międzynarodowego ze szczególnym uwzględnieniem polityki bezpieczeństwa UE i NATO.

Na przygotowanie absolwentów z wiedzy o polityce bezpieczeństwa UE i NATO nastawiona jest także Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie, która dodatkowo poszerza studia o znajomość zagadnień związanych z bezpieczeństwem publicznym o zagrożenia ekologiczne w Europie. Na kierunku administracja bezpieczeństwa publicznego wśród przedmiotów specjalistycznych znajdują się ponadto:

• regulacje funkcjonowania służb mundurowych,

• kryminalistyka z elementami kryminologii,

• zarządzanie kryzysowe,

• przestępstwa i wykroczenia gospodarcze,

• wspólnotowa polityka bezpieczeństwa,

• prawne podstawy bezpieczeństwa publicznego,

• europejski system praw człowieka,

• prawo celne i procedury celne.

Absolwent może być urzędnikiem w różnych rodzajach administracji publicznej. Zna przepisy o działalności służb odpowiedzialnych za utrzymanie porządku publicznego, zasady funkcjonowania administracji w zarządzaniu kryzysowym, może pracować w Policji czy organach nadzoru bezpieczeństwa publicznego. Ma kwalifikacje i praktyczne umiejętności stosowania prawa i postępowania w sprawie wykroczeń oraz wiedzę z zakresu zarządzania kryzysowego, problemów bezpieczeństwa międzynarodowego, bezpieczeństwa w komunikacji powszechnej i transporcie, ochrony osób i mienia.

 

Z kolei Wyższa Szkoła Zarządzania Personelem w Warszawie na zaocznych studiach I stopnia administracji i bezpieczeństwa publicznego oferuje interdyscyplinarne studia, obejmujące podstawowe zagadnienia z dziedziny bezpieczeństwa, socjologii, prawa i administracji oraz bezpieczeństwa publicznego. Studenci zdobywają praktyczną wiedzę z zakresu zarządzania organizacją, postrzegania i podejmowania decyzji w ramach reagowania kryzysowego. Są przygotowani do pracy w strukturach administracji rządowej w wydziałach i zespołach zarządzania kryzysowego, instytucjach samorządowych różnego szczebla, wojewódzkich sztabach wojskowych, jednostkach straży pożarnej, formacjach obrony cywilnej kraju, w strukturach bezpieczeństwa dużych jednostek organizacyjnych. Uczelnia promuje absolwentów na rynku pracy, doradza i pomaga zaplanować karierę.

Bezpieczeństwo narodowe

Społeczna Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania w Warszawie ofertę związaną z bezpieczeństwem publicznym nazywa specjalnością bezpieczeństwo narodowe. Podczas trzyletnich studiów słuchacze otrzymują wiedzę z tego zakresu. Tematy zajęć dotyczą bezpieczeństwa narodowego oraz międzynarodowego, terroryzmu, a także zarządzania kryzysowego, kryminalistyki i prawa. Studia przygotowano dla osób, które są zatrudnione lub planują podjąć pracę w służbach mundurowych i administracji publicznej. Wśród przedmiotów, obok ogólnych, np. filozofii czy geografii, jest wiele związanych z bezpieczeństwem: teoria bezpieczeństwa, prawne podstawy bezpieczeństwa, polityka bezpieczeństwa, systemy bezpieczeństwa narodowego czy międzynarodowe stosunki wojskowe. Bloki specjalizacyjne obejmują:

• bezpieczeństwo narodowe i publiczne,

• ochronę informacji niejawnych, osobowych i biznesowych,

• ochronę osób i mienia,

• pożarnictwo i organizację ratownictwa oraz

• zarządzanie kryzysowe i obronę cywilną.

Studia podyplomowe

Osoby z wykształceniem wyższym, które chcą się specjalizować w zakresie bezpieczeństwa publicznego, mogą skorzystać z oferty Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku – Podyplomowych Studiów Bezpieczeństwa Publicznego. Studia powstały głównie z myślą o pracownikach i kandydatach na pracowników instytucji bezpieczeństwa publicznego i ochrony porządku: straży miejskich, Policji, straży pożarnej, służb celnych, PKP-SOK, Straży Granicznej oraz jednostek administracji publicznej odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i reagowanie w sytuacjach kryzysowych.

Studia wyposażają w kompetencje specjalistyczne i osobiste niezbędne do wykonywania zadań w wydziałach i zespołach zarządzania kryzysowego, instytucjach samorządowych różnego szczebla, wojewódzkich sztabach wojskowych, formacjach obrony cywilnej kraju, w strukturach bezpieczeństwa różnych jednostek organizacyjnych. Zajęcia obejmują m.in. system i politykę bezpieczeństwa RP, politykę bezpieczeństwa, bezpieczeństwo informacji, psychologię konfliktu, język perswazji w sytuacji kryzysowej (techniki NLP), organizację i zabezpieczanie imprez masowych, negocjacje i mediacje, ochronę danych i własności intelektualnej oraz przemysłowej, udział Sił Zbrojnych w reagowaniu kryzysowym, krajowy system ratowniczo-gaśniczy, terminologię angielską bezpieczeństwa.

To tylko kilka przykładów studiów kształcących z zakresu administracji bezpieczeństwa publicznego. Władze wielu uczelni już wiedzą, że w tę specjalizację warto inwestować.

Jolanta Zientek-Varga

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak wybierać bezpieczną żywność?

Czy kryje się pod hasłem bezpieczna żywność? Czy potrafimy ją wybierać? Jaki jest związek między nauką o bezpieczeństwie żywności a żywnością, którą spożywamy każdego dnia?

Prezes CPK: nie można otworzyć nowego lotniska za wcześnie - gdy rozbudowane Okęcie i Modlin będą miały niewykorzystaną przepustowość

Nie możemy otworzyć nowego lotniska za wcześnie, gdy Okęcie i Modlin wciąż będą miały niewykorzystaną, a uzyskaną dzięki nowym inwestycjom przepustowość - powiedział "Rzeczpospolitej" prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki.

Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

REKLAMA

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

REKLAMA

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

REKLAMA