REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MF: Kiedy urzędnicy podatkowi z różnych państw UE mogą prowadzić wspólne kontrole Polaków

MF: Kiedy urzędnicy podatkowi z różnych państw UE mogą prowadzić wspólne kontrole Polaków
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Urzędnicy podatkowi z różnych państw UE będą mogli prowadzić wspólne kontrole; także na terytorium Polski, o ile polska administracja odpowie na taki wniosek pozytywnie - poinformował Marcin Lachowicz z resortu finansów.

Urzędnicy podatkowi z różnych państw UE będą mogli prowadzić wspólne kontrole; także na terytorium Polski, o ile polska administracja odpowie na taki wniosek pozytywnie - poinformował Marcin Lachowicz z resortu finansów.

REKLAMA

Wspólne kontrole w UE 

„Przewidziane w dyrektywie wspólne kontrole to kolejne narzędzie współpracy administracyjnej pomiędzy państwami członkowskimi w obszarze wymiany informacji o podatkach bezpośrednich. Współpraca w ramach wspólnych kontroli będzie polegała na wspólnym prowadzeniu niektórych czynności przez urzędników administracji podatkowych różnych państw członkowskich” – powiedział dyrektor Departamentu Polityki Podatkowej w Ministerstwie Finansów Marcin Lachowicz.

Ustawa o wymianie informacji podatkowych

REKLAMA

Przepisy dotyczące wspólnych kontroli znalazły się w projekcie ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, nad którym pracuje Ministerstwo Finansów. Ustawa ma za zadanie implementować do polskiego prawa dyrektywę DAC7, dotyczącą współpracy administracyjnej pomiędzy państwami członkowskimi w dziedzinie opodatkowania.

„To nie jest nowa forma kontrolowania przedsiębiorców czy nowa forma postępowania lub działania administracji skarbowej. Dotychczasowe krajowe procedury pozostają te same – po prostu dyrektywa umożliwia administracjom skarbowym kilku krajów prowadzenie niektórych czynności wspólnie. Wspólna kontrola jest inicjowana przez uzasadniony wniosek innego państwa, o ile na ten wniosek polska administracja odpowie pozytywnie. Jeśli odpowiedź będzie pozytywna, wówczas wszczynane są odpowiednie krajowe procedury i następuje wymiana informacji między administracjami z aktywnym udziałem urzędników innych państw członkowskich” – wyjaśnił Marcin Lachowicz.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważne! Wymiana informacji w ramach wspólnych kontroli może dotyczyć każdego z podatnika.

Czynności sprawdzające, to mogą być postępowania podatkowe, kontrole podatkowe czy kontrole celno-skarbowe

„Chodzi o wymianę informacji i wspólne przeprowadzanie czynności przez administracje skarbowe państw członkowskich w toku każdej z procedur, jakie są przewidziane w prawie podatkowym danego państwa – w Polsce to mogą być czynności sprawdzające, to mogą być postępowania podatkowe, kontrole podatkowe czy kontrole celno-skarbowe. Wspólne prowadzenie czynności z urzędnikami innego państwa członkowskiego będzie mogło odbywać się na terytorium Polski, ale to rozwiązanie daje Polsce prawo do wnioskowania do innych krajów o podobne działanie, jeśli zajdzie taka konieczność. Tego typu współpraca jest już obecnie prowadzona na podstawie dyrektywy, a nowe narzędzie współpracy administracyjnej +wspólne kontrole+ zapewni dodatkowo podatnikom możliwość otrzymania raportu końcowego z uruchomionej współpracy” – dodał dyrektor Departamentu Polityki Podatkowej w Ministerstwie Finansów.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

  1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

  600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

  Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

  Min. Leszczyna: szczepienia HPV dzieci w szkołach w obecności rodzica; w soboty lub po obiedzie

  Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała 12 kwietnia 2024 r., że szczepienie przeciw HPV w szkole byłoby świadczeniem medycznym. W związku z tym w jego trakcie będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie, żeby rodzice, którzy pracują, mogli towarzyszyć dzieciom - wyjaśniła.

  Rząd: Będą nowe progi finansowe dla stypendium. Problem ze studentami Collegium Humanum

  1,9 mld zł zapisano na wsparcie studentów w budżecie na rok 2024 – poinformował w piątek szef resortu nauki Dariusz Wieczorek. Tym samym zwiększono środki finansowe na wsparcie studentów o 24 proc.

  REKLAMA

  Urzędy przypominają: Skorzystaj z ePUAP. Jeszcze tylko 18 dni na złożenie wniosku o dodatek osłonowy

  Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2024 r. Wnioski złożone po tej dacie pozostawia się bez rozpatrzenia. 

  Planujesz majówkę za granicą? Nie zapomnij o EKUZ!

  Majówka 2024. Dlaczego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przyda się na wyjeździe? W jakich miejscach można z niej skorzystać i jak ją wyrobić? 

  Co zostanie po ludzkości? Można się zdziwić

  Geolog prof. Jan Zalasiewicz inicjator ustanowienia epoki zwanej antropocenem w rozmowie z PAP opowiada, o tym jak zmieniała się Ziemia, jaki wpływ na planetę ma człowiek i co po nas zostanie. 

  Resort rolnictwa: Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku

  Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku - wynika z informacji przekazanej dzisiaj przez wiceministra rolnictwa Jacka Czerniaka.

  REKLAMA

  Ramowe plany nauczania: Edukacja obywatelska zamiast HiT-u i obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Projekt rozporządzenia skierowany do konsultacji

  W roku szkolnym 2024/2025 zmienią się ramowe plany nauczania. Zamiast historii i teraźniejszości zostanie wprowadzony nowy przedmiot - edukacja obywatelska. Uczniowie szkół podstawowych będą mieli zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.

  Wojciechowski: Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; przewiduje to projekt rozporządzenia, który popierają wszystkie kraje - poinformował dzisiaj unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Zniesiony ma być m.in. obowiązek ugorowania. Zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  REKLAMA