reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Podatki i opłaty > Zerowa stawka VAT na dostawę komputerów stacjonarnych dla szkół jest niezgodna z prawem UE

Zerowa stawka VAT na dostawę komputerów stacjonarnych dla szkół jest niezgodna z prawem UE

Preferencyjna 0-proc. stawka VAT na dostawy do szkół komputerów stacjonarnych jest niezgodna z unijnym prawem – podkreślają eksperci. W tej sytuacji nie ma raczej co liczyć, że Ministerstwo Finansów obniży stawkę VAT na dostawę komputerów przenośnych, np. laptopów i tabletów, która w tej chwili opodatkowana jest podstawową, 23-procentowa stawką.

Wśród wymienionego w ustawie o VAT sprzętu komputerowego nie ma używanych coraz częściej komputerów przenośnych, czyli: laptopów, netbooków, palmtopów i tabletów. Oznacza to, że dostawa do szkół takich urządzeń podlega opodatkowaniu stawką podstawową VAT (23 proc.).

- Dyrektywa unijna nie zezwala na wprowadzanie zerowej stawki na dostawy tego typu towarów - mówi w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Roman Namysłowski, menedżer w dziale doradztwa podatkowego firmy Ernst & Young. - Co więcej, już dzisiejsze przepisy dotyczące zerowej stawki dla sprzętu stacjonarnego, drukarek i skanerów są niezgodne z prawem unijnym.

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, dostawy części sprzętu komputerowego dla szkół i placówek oświatowych oraz dla organizacji humanitarnych, charytatywnych lub edukacyjnych w celu dalszego bezpłatnego przekazania placówkom oświatowym są opodatkowane 0-proc. stawką VAT.

Dotyczy to dostaw m.in. serwerów, monitorów, komputerów stacjonarnych, urządzeń komputerowych do pism Braille'a dla osób niewidomych i niedowidzących oraz urządzeń do transmisji danych cyfrowych (w tym koncentratorów i switche sieciowych, ruterów i modemów).

Jak podkreśla ekspert Ernst & Young, na etapie wprowadzania tych przepisów do ustawy zgłaszane były uwagi, co do ich zgodności z prawem unijnym. Mimo to ustawa w takim kształcie przeszła ścieżkę legislacyjną.

W takiej sytuacji nie dziwi stanowisko Ministerstwa Finansów, które nie zgodziło się na wprowadzenie preferencyjnej stawki podatku na dostawę komputerów przenośnych.

- Polska mogłaby być przez UE wezwana do zmiany tych przepisów, do usunięcia naruszenia pod groźbą zaskarżenia do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości - podkreśla Roman Namysłowski. - Każde założenia do zmian w ustawie muszą być zgodne z prawem UE, aby można było pracować nad dalszymi zmianami w przepisach.

To już nie pierwszy przypadek, kiedy korzystna i pożyteczna dla społeczeństwa regulacja prawna okazuje się być niezgodna z prawem unijnym.

- W sprawie dostawy komputerów przenośnych do szkół mamy sytuację taką, jak w przypadku ubranek dziecięcych, gdzie też były słuszne wątpliwości, co do zgodności tych przepisów z prawem UE, że przepis jest korzystny dla podatników, dla społeczeństwa, natomiast jest niestety niezgodny z przepisami dyrektywy UE - dodaje ekspert Ernst & Young. - Sytuacja, że na dostawę komputerów przenośnych dla szkół obowiązuje podstawowa, a nie preferencyjna stawka podatku VAT, może spowodować rezygnację z planów zakupu odpowiedniego sprzętu dla uczniów.

Przygotowane przez Ministerstwo Finansów propozycje zmian w ustawie o VAT zostawiają sprawy opodatkowania dostaw sprzętu komputerowego bez zmian. Zdaniem eksperta firmy Ernst & Young, to dobry czas, żeby na forum unijnym zawalczyć o korzystne dla szkół i uczniów przepisy.

- To jest sprawa dla Ministerstwa Finansów i odpowiednich negocjacji na poziomie europejskim, gdzie od dłuższego czasu podejmowane są próby wprowadzenia jednolitych na poziomie europejskim przepisów dotyczących obniżonych stawek. Być może to jest moment, kiedy Polska powinna tak, jak przy ubrankach dziecięcych, tak również przy sprzęcie komputerowym, zabrać głos w tej sprawie i powiedzieć, że w tego rodzaju sytuacjach powinna obowiązywać obniżona stawka - proponuje Roman Namysłowski.

reklama

Czytaj także

Źródło:

Newseria.pl
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama