reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Podatki i opłaty > Opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi - zmiany w 2015 roku

Opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi - zmiany w 2015 roku

Nowe przepisy dotyczące gospodarowania odpadami komunalnymi wprowadzają możliwość zwolnienia właścicieli nieruchomości w całości lub części z opłat za wywóz śmieci. Co najważniejsze opłaty za odpady nie będą podlegały zaokrągleniu.

Nowe przepisy o ustawie z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach dotyczą kwot opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, które nie będą podlegać zaokrągleniu. Do tej pory problem ten dotyczył wielu rodzin, bowiem kwoty które miały być jednakowe dla wszystkich, w rzeczywistości nie były, np. dwuosobowa rodzina za wywóz śmieci płaciła 15 zł (2x7,50zł), natomiast trzyosobowa rodzina zamiast 22,50 zł płaciła po zaokrągleniu 23 zł.

Najbardziej aktualna na rynku książka dotycząca klasyfikacji budżetowej

Przepisy wprowadzają także sytuację, gdy w danym miesiącu na danej nieruchomości mieszkaniec zamieszkuje przez jedynie część miesiąca, opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi w miesiącu, w którym nastąpiła zmiana, uiszcza się w gminie, w której dotychczas zamieszkiwał, a w nowym miejscu zamieszkania – począwszy od miesiąca następnego, po którym nastąpiła zmiana.

Zobacz również: Podatki i opłaty lokalne w 2015 roku

Zmiana przepisów dotyczy także sytuacji, w których gmina może określić wyższe stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli odpady komunalne nie są w sposób selektywny zbierane i odbierane. Mimo to gminy mogą również określić sposób oraz wysokość cen za usługi dodatkowe. Obowiązujące przepisy uchyliły przepis stanowiący podstawę wprowadzenia zwolnień przedmiotowych oraz ustanowienia dopłat. W zamian, nowelizacja pozwala radzie gminy w drodze uchwały zwolnić w całości lub w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości, w których dochód nie przekracza kwoty uprawniającej do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej np. osoba samotnie gospodarująca, której dochód nie przekracza kwoty 461 zł, osoba w rodzinie, w której dochód na osobę nie przekracza kwoty 316 zł lub też rodzina, której dochód nie przekracza sumy kwot kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.

Ustawodawca wprowadził zmianę dotyczącą częstotliwości wywożenia odpadów komunalnych, wskazując, iż w okresie od kwietnia do października częstotliwość odbierania zmieszanych odpadów komunalnych nie może być rzadsza niż raz na tydzień z budynków wielolokalowych i nie rzadsza niż raz na dwa tygodnie z domów jednorodzinnych, zaś w przypadku gmin wiejskich częstotliwość ta może być rzadsza.

Zmiany weszły w życie 1 lutego 2015 roku.

Polecamy serwis: Podatki i opłaty lokalne

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria prawna LEXBRIDGE

Kancelaria LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. jest obecna na rynku od 2006 roku. Zespół kancelarii prowadzi sprawy przedsiębiorców i osób indywidualnych. Znaczną część jego aktywności obejmują spory sądowe prowadzone w sądach powszechnych na obszarze całej Polski i we wszystkich instancjach. Kancelaria reprezentuje również Klientów w postępowaniach przed Sądem Najwyższym i sądami administracyjnymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama