Zwolnienie z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla rodzin wielodzietnych
REKLAMA
REKLAMA
Regionalna Izba Obrachunkowa w Zielonej Górze wskazuje, iż przed nowelizacją ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2013 r., poz. 1399, z późn. zm.) z dnia 28 listopada 2014 r. rada gminy, określając warunki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, mogła różnicować stawki opłat, wprowadzać zwolnienia przedmiotowe, ustanawiać dopłaty dla właścicieli nieruchomości spełniających ustalone przez gminę kryteria lub określić szczegółowo zasady ustalania tych opłat. Przepis w tym brzmieniu nie dopuszczał jednak wprowadzania zwolnień podmiotowych, jakimi są zwolnienia dla rodzin wielodzietnych. Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z 28 listopada 2013 r. orzekł niezgodność z Konstytucją przepisu art. 6k ust. 4 w zakresie, w jakim upoważnia radę gminy do wprowadzenia zwolnień przedmiotowych oraz dopłat. Zgodnie w wyrokiem warunki przyznawania dopłat i zwolnień powinny zostać określone w kacie prawnym o randze ustawowej. Stąd w nowelizacji ustawy art. 6k ust. 4 otrzymał nowe brzmienie – jako kryterium zwolnienia z całości lub części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wprowadzono kryterium dochodowe, określane na podstawie ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.
REKLAMA
Zobacz również: Opłaty śmieciowe - wyjaśnienia RIO w Lublinie
Gmina może przyjąć dwie metody ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, tzn.:
- od liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość dla nieruchomości zamieszkałych przez jedną do czterech osób (ilość mieszkańców x stawka);
- oraz od gospodarstwa domowego dla nieruchomości zamieszkałych przez pięć i więcej osób (stawka ryczałtowa)
co w efekcie pozwoli na wprowadzenie niższych opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla rodzin wielodzietnych.
Źródło: Wyjaśnienie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Zielonej Górze z dnia 14 maja 2015 r., RIO.V.076.7.2015
Polecamy wideoszkolenie: Zmiany w VAT 2015/2016 dla jsfp
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.