REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusz Poręczeń Unijnych umożliwia samorządom i przedsiębiorcom zabezpieczenie spłaty kredytu

Marta Szwedkowicz

REKLAMA

REKLAMA

Jednostki samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorcy będący podwykonawcami projektu inwestycyjnego współfinansowanego ze środków unijnych mogą ubiegać się o poręczenie lub gwarancję spłaty kredytów z Funduszu Poręczeń Unijnych.

Poręczenie lub gwarancja ze środków Funduszu Poręczeń Unijnych (FPU) jest formą zabezpieczenia spłaty kredytu, które jednostka samorządu terytorialnego albo przedsiębiorca może otrzymać, ubiegając się o kredyt na realizację przedsięwzięcia współfinansowanego przez Unię Europejską. O takie poręczenie mogą ubiegać się również podwykonawcy tych projektów.

REKLAMA

Wysokość poręczenia

Kwota poręczenia lub gwarancji ze środków Funduszu Poręczeń Unijnych, którym zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), nie może przekroczyć 80 proc. wartości kredytu oraz kwoty 5 mln euro. Okres poręczenia lub gwarancji nie może być dłuższy niż sam okres kredytu, powiększony o trzy miesiące, jednak wystąpić o nie można na każdym etapie realizacji przedsięwzięcia. Jako zabezpieczenie najczęściej przyjmowany jest weksel własny in blanco. W przypadku braku dofinansowania z Unii Europejskiej poręczenie lub gwarancję spłaty kredytu ze środków FPU można zastąpić poręczeniem lub gwarancją na warunkach Krajowego Funduszu Poręczeń Kredytowych.

Poręczenie spłaty kredytu w portfelu kredytowym

Istnieje możliwość skorzystania z prostszej i łatwiejszej procedury uzyskania poręczenia spłaty kredytu w tzw. portfelu kredytowym. Możliwość taka dotyczy poręczenia maksymalnie do wysokości 80 proc. kredytu i do kwoty 500 tys. euro. Osiem banków kredytujących, na podstawie odrębnej umowy zawartej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, podejmuje samodzielnie decyzję o przyznaniu poręczenia w ramach przyznanego limitu. Takie poręczenie wydawane jest na cały okres objęty kredytem, wydłużony o trzy miesiące. Korzystając z tego produktu jednostki samorządu terytorialnego, a także ich związki, mogą uzyskać poręczenie do 5 mln euro. Jedynym zabezpieczeniem poręczenia spłaty kredytu w tej procedurze jest weksel własny in blanco.

Koszt poręczenia

Od poręczenia pobierana jest jednorazowa opłata prowizyjna od 0,5 do 1,5 proc., uzależniona od okresu poręczenia i naliczana od kwoty objętej poręczeniem. W celu zmniejszenia kosztów uzyskania kredytu i opłaty prowizyjnej od poręczenia, które ponosi klient, BGK ustalił z bankami udzielającymi kredytu korzystną dla klienta zasadę jej naliczania. Wysokość prowizji jest więc uzależniona od wysokości marży kredytowej; tak więc im niższa marża, tym niższa opłata. Obniżka może sięgnąć nawet 70 proc. opłaty za poręczenie.

BANKI MAJĄCE UMOWĘ Z BGK

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Banki kredytujące, które udzielają poręczeń spłaty kredytu w portfelu kredytowym:

• Bank Gospodarki Żywnościowej

• Bank DnB Nord Polska

• Bank Polskiej Spółdzielczości

• Gospodarczy Bank Wielkopolski

• ING Bank Śląski

• Krakowski Bank Spółdzielczy

• Mazowiecki Bank Regionalny

• PKO Bank Polski

Więcej informacji o Funduszu Poręczeń Unijnych:

www.fpu.bgk.pl

Infolinia: 0 801 66 76 55

kontakt: fpu@bgk.com.pl

MARTA SZWEDKOWICZ

specjalista w Banku Gospodarstwa Krajowego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Znasz portal Diety NFZ? Korzysta z niego już prawie 870 tys. osób

  Portal diety.nfz.gov.pl to baza bezpłatnych przepisów na zdrowe i proste w przygotowaniu dania do samodzielnego przygotowania. Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że z planów żywieniowych korzysta już blisko 870 tys. osób. 

  Min. rolnictwa Cz. Siekierski: Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane

  Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w dniu 27 lutego 2024 r. w czasie posiedzenia unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), powiedział: – Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane. Komisja Europejska musi zrozumieć protestujących rolników. Rolnicy mówią: nic o nas, bez nas. List przewodniczącego Norberta Linsa pokazuje, że Parlament Europejski też oczekuje szybkich działań.

  Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

  Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

  Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

  Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

  REKLAMA

  KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

  Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  REKLAMA

  Uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela stawek]. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  REKLAMA