reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Rachunkowość budżetowa > Fundusz Poręczeń Unijnych umożliwia samorządom i przedsiębiorcom zabezpieczenie spłaty kredytu

Fundusz Poręczeń Unijnych umożliwia samorządom i przedsiębiorcom zabezpieczenie spłaty kredytu

Jednostki samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorcy będący podwykonawcami projektu inwestycyjnego współfinansowanego ze środków unijnych mogą ubiegać się o poręczenie lub gwarancję spłaty kredytów z Funduszu Poręczeń Unijnych.


Poręczenie lub gwarancja ze środków Funduszu Poręczeń Unijnych (FPU) jest formą zabezpieczenia spłaty kredytu, które jednostka samorządu terytorialnego albo przedsiębiorca może otrzymać, ubiegając się o kredyt na realizację przedsięwzięcia współfinansowanego przez Unię Europejską. O takie poręczenie mogą ubiegać się również podwykonawcy tych projektów.

Wysokość poręczenia

Kwota poręczenia lub gwarancji ze środków Funduszu Poręczeń Unijnych, którym zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), nie może przekroczyć 80 proc. wartości kredytu oraz kwoty 5 mln euro. Okres poręczenia lub gwarancji nie może być dłuższy niż sam okres kredytu, powiększony o trzy miesiące, jednak wystąpić o nie można na każdym etapie realizacji przedsięwzięcia. Jako zabezpieczenie najczęściej przyjmowany jest weksel własny in blanco. W przypadku braku dofinansowania z Unii Europejskiej poręczenie lub gwarancję spłaty kredytu ze środków FPU można zastąpić poręczeniem lub gwarancją na warunkach Krajowego Funduszu Poręczeń Kredytowych.

Poręczenie spłaty kredytu w portfelu kredytowym

Istnieje możliwość skorzystania z prostszej i łatwiejszej procedury uzyskania poręczenia spłaty kredytu w tzw. portfelu kredytowym. Możliwość taka dotyczy poręczenia maksymalnie do wysokości 80 proc. kredytu i do kwoty 500 tys. euro. Osiem banków kredytujących, na podstawie odrębnej umowy zawartej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, podejmuje samodzielnie decyzję o przyznaniu poręczenia w ramach przyznanego limitu. Takie poręczenie wydawane jest na cały okres objęty kredytem, wydłużony o trzy miesiące. Korzystając z tego produktu jednostki samorządu terytorialnego, a także ich związki, mogą uzyskać poręczenie do 5 mln euro. Jedynym zabezpieczeniem poręczenia spłaty kredytu w tej procedurze jest weksel własny in blanco.

Koszt poręczenia

Od poręczenia pobierana jest jednorazowa opłata prowizyjna od 0,5 do 1,5 proc., uzależniona od okresu poręczenia i naliczana od kwoty objętej poręczeniem. W celu zmniejszenia kosztów uzyskania kredytu i opłaty prowizyjnej od poręczenia, które ponosi klient, BGK ustalił z bankami udzielającymi kredytu korzystną dla klienta zasadę jej naliczania. Wysokość prowizji jest więc uzależniona od wysokości marży kredytowej; tak więc im niższa marża, tym niższa opłata. Obniżka może sięgnąć nawet 70 proc. opłaty za poręczenie.

BANKI MAJĄCE UMOWĘ Z BGK

Banki kredytujące, które udzielają poręczeń spłaty kredytu w portfelu kredytowym:

• Bank Gospodarki Żywnościowej

• Bank DnB Nord Polska

• Bank Polskiej Spółdzielczości

• Gospodarczy Bank Wielkopolski

• ING Bank Śląski

• Krakowski Bank Spółdzielczy

• Mazowiecki Bank Regionalny

• PKO Bank Polski

Więcej informacji o Funduszu Poręczeń Unijnych:

www.fpu.bgk.pl

Infolinia: 0 801 66 76 55

kontakt: fpu@bgk.com.pl

MARTA SZWEDKOWICZ

specjalista w Banku Gospodarstwa Krajowego

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDEPENDENT TAX ADVISERS Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.

Doradcy podatkowi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama