REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyty ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego

Ewa Kozłowska

REKLAMA

REKLAMA

Bank Gospodarstwa Krajowego udziela kredytów ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego na finansowanie przedsięwzięć jednostek samorządu terytorialnego - gmin ich związków, powiatów i województw.

Kredyty ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) udzielane są na realizację projektów komunalnych w sektorach infrastruktury, ochrony środowiska, edukacji, zdrowia oraz rozwoju gospodarki opartej na wiedzy. Mogą służyć między innymi finansowaniu inwestycji drogowych, modernizacji budynków edukacyjnych, zakupu pomocy naukowych, szkolenia zawodowego, jak również modernizacji placówek medycznych oraz rozwoju nowych technologii informacyjnych.

REKLAMA

Szczególnie atrakcyjna jest oferta kredytów z linii EBI oferowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) dla trzech województw z zachodniej Polski, w tym dla gmin i powiatów z województwa dolnośląskiego.

REKLAMA

Uprawnione jednostki samorządu terytorialnego z województwa dolnośląskiego mają możliwość skorzystania z kredytu EBI z grantem Komisji Europejskiej w ramach Instrumentu Infrastruktury Komunalnej tzw. grantu MIF. Środki z tego instrumentu skierowane są na wsparcie przygranicznych gmin, podejmujących realizację małych projektów, których koszt inwestycji wynosi od 40 tys. euro do 5 mln euro. Współfinansowaniem mogą być objęte projekty dotyczące infrastruktury środowiska, transportu, zdrowia i edukacji. Maksymalna kwota takiego kredytu nie może przekroczyć 2,5 mln euro, a okres kredytowania wynosi od 4 do 15 lat, z możliwością pięcioletniej karencji w spłacie kapitału.

Z dofinansowania EBI i grantu Komisji Europejskiej mogą skorzystać projekty, które uzyskały dotację z funduszy unijnych, jak i projekty niezwiązane z funduszami unijnymi, ale ujęte w strategii rozwoju regionalnego.

Kredytobiorcy mogą otrzymać grant MIF w wysokości do 10 proc. kwoty udzielonego kredytu ze środków EBI. Jego realizacja polega na obniżeniu kwoty kredytu przypadającego do spłaty o kwotę przyznanego grantu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do skorzystania z grantu MIF zostały już zakwalifikowane przez EBI projekty realizowane przez gminę Jemielno, gminę Podgórzyn i Powiat Złotoryję z województwa dolnośląskiego.

REKLAMA

W przypadku większych projektów, niekwalifikujących się do otrzymania grantu Komisji Europejskiej (o koszcie inwestycji do 25 mln euro) jednostki samorządu terytorialnego mogą ubiegać się o dofinansowanie realizowanego przedsięwzięcia środkami z kredytu EBI.

BGK może kredytować z linii EBI do 50 proc. kosztów przedsięwzięcia inwestycyjnego. Przy projektach korzystających z funduszy Unii Europejskiej łączny udział kredytu i innych środków unijnych nie może przekroczyć 90 proc. kosztów inwestycji. Maksymalna kwota takiego kredytu wynosi 12,5 mln euro, a okres kredytowania wynosi od 4 do 15 lat, z możliwą karencją w spłacie kapitału do pięciu lat.

Kredyty z linii EBI udzielane są zgodnie z przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych.

Kredytowane przedsięwzięcia muszą spełniać wymogi przepisów z zakresu ochrony środowiska i być realizowane zgodnie z przepisami dotyczącymi zamówień publicznych.

WIĘCEJ INFORMACJI:

Szczegółowa oferta dotycząca kredytów ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz wykaz placówek banku znajdują się na stronie internetowej www.bgk.com.pl

EWA KOZŁOWSKA

ekspert Banku Gospodarstwa Krajowego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA