REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyty ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego

Ewa Kozłowska

REKLAMA

REKLAMA

Bank Gospodarstwa Krajowego udziela kredytów ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego na finansowanie przedsięwzięć jednostek samorządu terytorialnego - gmin ich związków, powiatów i województw.

Kredyty ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) udzielane są na realizację projektów komunalnych w sektorach infrastruktury, ochrony środowiska, edukacji, zdrowia oraz rozwoju gospodarki opartej na wiedzy. Mogą służyć między innymi finansowaniu inwestycji drogowych, modernizacji budynków edukacyjnych, zakupu pomocy naukowych, szkolenia zawodowego, jak również modernizacji placówek medycznych oraz rozwoju nowych technologii informacyjnych.

REKLAMA

Szczególnie atrakcyjna jest oferta kredytów z linii EBI oferowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) dla trzech województw z zachodniej Polski, w tym dla gmin i powiatów z województwa dolnośląskiego.

REKLAMA

Uprawnione jednostki samorządu terytorialnego z województwa dolnośląskiego mają możliwość skorzystania z kredytu EBI z grantem Komisji Europejskiej w ramach Instrumentu Infrastruktury Komunalnej tzw. grantu MIF. Środki z tego instrumentu skierowane są na wsparcie przygranicznych gmin, podejmujących realizację małych projektów, których koszt inwestycji wynosi od 40 tys. euro do 5 mln euro. Współfinansowaniem mogą być objęte projekty dotyczące infrastruktury środowiska, transportu, zdrowia i edukacji. Maksymalna kwota takiego kredytu nie może przekroczyć 2,5 mln euro, a okres kredytowania wynosi od 4 do 15 lat, z możliwością pięcioletniej karencji w spłacie kapitału.

Z dofinansowania EBI i grantu Komisji Europejskiej mogą skorzystać projekty, które uzyskały dotację z funduszy unijnych, jak i projekty niezwiązane z funduszami unijnymi, ale ujęte w strategii rozwoju regionalnego.

Kredytobiorcy mogą otrzymać grant MIF w wysokości do 10 proc. kwoty udzielonego kredytu ze środków EBI. Jego realizacja polega na obniżeniu kwoty kredytu przypadającego do spłaty o kwotę przyznanego grantu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do skorzystania z grantu MIF zostały już zakwalifikowane przez EBI projekty realizowane przez gminę Jemielno, gminę Podgórzyn i Powiat Złotoryję z województwa dolnośląskiego.

REKLAMA

W przypadku większych projektów, niekwalifikujących się do otrzymania grantu Komisji Europejskiej (o koszcie inwestycji do 25 mln euro) jednostki samorządu terytorialnego mogą ubiegać się o dofinansowanie realizowanego przedsięwzięcia środkami z kredytu EBI.

BGK może kredytować z linii EBI do 50 proc. kosztów przedsięwzięcia inwestycyjnego. Przy projektach korzystających z funduszy Unii Europejskiej łączny udział kredytu i innych środków unijnych nie może przekroczyć 90 proc. kosztów inwestycji. Maksymalna kwota takiego kredytu wynosi 12,5 mln euro, a okres kredytowania wynosi od 4 do 15 lat, z możliwą karencją w spłacie kapitału do pięciu lat.

Kredyty z linii EBI udzielane są zgodnie z przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych.

Kredytowane przedsięwzięcia muszą spełniać wymogi przepisów z zakresu ochrony środowiska i być realizowane zgodnie z przepisami dotyczącymi zamówień publicznych.

WIĘCEJ INFORMACJI:

Szczegółowa oferta dotycząca kredytów ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz wykaz placówek banku znajdują się na stronie internetowej www.bgk.com.pl

EWA KOZŁOWSKA

ekspert Banku Gospodarstwa Krajowego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Donald Tusk powołał Anitę Noskowską-Piątkowską na stanowisko Szefa Służby Cywilnej

  Jest nowy Szef Służby Cywilnej. Premier powołał na to stanowisko Anitę Noskowską-Piątkowską.

  Otyłość to poważna, przewlekła choroba. Matka wszystkich chorób. Jak ją skutecznie leczyć? Są leki, trzeba zmienić styl życia, w ostateczności operacja bariatryczna

  Na całym świecie 4 marca jest obchodzony Światowy Dzień Otyłości. Z tej okazji wczoraj na konferencji w centrum prasowym PAP prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości (PTLO) prof. Lucyna Ostrowska podkreśliła, że otyłość to choroba, nie defekt kosmetyczny. "Jest to choroba, którą widać, ale która jest niestety przezroczysta, ponieważ wciąż mamy niedodiagnozowaną tę chorobę i niedostatecznie leczoną" - powiedziała. W wywiadzie dla PAP endokrynolog prof. Wojciech Bik powiedział, że choroba otyłościowa jest matką wszystkich chorób i możemy mówić o epidemii. Jego zdaniem leczenie otyłości należy zacząć od modyfikacji stylu życia. W leczeniu otyłości są też sprawdzone leki inkretynowe, które modulują wydzielanie insuliny i pobudzają uczucie sytości. 

  Darmowe badania w 18 szpitalach i placówkach medycznych Województwa Małopolskiego. Kraków, Tarnów, Zakopane i inne miasta

  Badania wzroku, piersi, poziomu cukru we krwi, echo serca, EKG czy USG – to niektóre z darmowych badań, jakie będzie można wykonać w 18 wojewódzkich szpitalach i placówkach medycznych w niemal wszystkie soboty marca (oprócz ostatniej) - poinformował w czwartek Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Na Małopolan czekają również konlsultacje z lekarzami specjalistami i fizjoterapeutami. Z porad będzie można skorzystać bezpłatnie i bez skierowania. 

  Maksymalnie 20 uczniów w klasie, bezpłatne korepetycje i darmowe posiłki w szkołach (z opcją wegetariańską i wegańską). Obietnice dla Warszawy kandydatki Lewicy

  Magdalena Biejat, kandydatka Lewicy na prezydenta Warszawy obiecuje zmniejszenie liczebności klas do 20 osób, bezpłatne korepetycje i posiłki w szkołach oraz uspokojenie ruchu ulicznego wokół szkół.

  REKLAMA

  Faktyczne usunięcie z listy lektur szkolnych „Pana Tadeusza"? [O zmianach w podstawie programowej proponowanych przez resort B. Nowackiej]

  W szkole podstawowej jest tylko fragment „Pana Tadeusza”, a w szkole średniej to nie jest lektura obowiązkowa.

  33,5 mld euro na inwestycje w polskich regionach w latach 2021–2027. Trwa Europejski Kongres Samorządów (komunikat MFiPR)

  Samorządy mają do dyspozycji na lata 2021–2027 kwotę 33,5 mld euro, co jest olbrzymim wsparciem inwestycji w polskich regionach. Trwa spotkanie przedstawicieli samorządów z udziałem wiceministra Protasa.

  W powietrzu nad Rzymem krążą... narkotyki

  W powietrzu nad Wiecznym Miastem krąży już nie tylko smog. Eksperci włoskiego Komitetu Badań Naukowych stwierdzili duże stężenie kokainy i innych narkotyków. W ciągu dekady zawartość wzrosła aż o 60 procent!

  Jakie są zasady refundacji leków? Kto może wypisać receptę?

  Koszty leczenia bywają naprawdę wysokie. Wiedzą o tym zwłaszcza pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe i wymagający stałego przyjmowania leków. Zmniejszenie kosztów kuracji, miedzy innymi poprzez refundację leków, to jedno z kluczowych zadań ministra zdrowia. Kiedy możliwa jest refundacja leków?

  REKLAMA

  Podwyżki dla strażaków PSP 2024 - przeciętnie więcej o 1472 zł miesięcznie. Nowa tabela grup uposażenia zasadniczego. Zmiany w tabelach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia strażaków PSP o 20%. Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie strażaka PSP wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1472 zł.

  Podwyżki w Policji 2024. Nowa tabela dodatku za stopień. [projekt rozporządzenia] Przeciętne miesięczne uposażenie (z nagrodą roczną) wzrasta o 1472 zł od 1 stycznia

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia policjantów o 20% tj. o 1.359 zł od 1 stycznia 2024 r. w zakresie wzrostu uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym, poprzez ustanowienie nowych stawek dodatku za stopień.  Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie policjanta wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1.472 zł.

  REKLAMA