reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Klienci

Informatyzacja urzędów

Aktualizacja: 13.01.2010

Dla zapewnienia sprawnego funkcjonowania, instytucje publiczne i samorządowe korzystają ze specjalnych systemów komputerowych. Jeden z najlepszych takich pakietów w Polsce oferuje spółka REKORD z Bielska-Białej (woj. śląskie). Za swój Zintegrowany System Informatyczny RATUSZ otrzymała Złote Godło w konkursie Forum Jakości QI 2008. »

Brak e-dokumentów uniemożliwia elektroniczne załatwianie spraw

Aktualizacja: 13.01.2010

Brak opublikowanych wzorów dokumentów elektronicznych uniemożliwia systemowi ePUAP spełnienie swojego celu - przyjmowania przez samorządy i urzędy centralne podań oraz wniosków od obywateli w formie elektronicznej. Na kilka tysięcy wzorów w Centralnym Repozytorium Dokumentów (CRD) zostało opublikowanych na razie pięć. Urzędy centralne bardzo powoli pracują nad formularzami, samorządy natomiast często nawet nie mają świadomości o tym obowiązku.  »

Zintegrowany system informatyczny poprawia pracę urzędów publicznych

Aktualizacja: 13.01.2010

Zdalne usługi dla obywateli są możliwe pod warunkiem wewnętrznego uporządkowania urzędu (wewnętrzny system zarządzania dokumentacją) i informatyzacji jego funkcji. W przypadku niespełnienia tego warunku urząd może jedynie świadczyć usługi informacyjne (BIP). »

Oświadczenia obywateli zamiast zaświadczeń urzędów

Aktualizacja: 13.01.2010

Obowiązywać będzie pisemne lub ustne oświadczenie petenta o stanie prawnym. Wprowadzone zostanie domniemanie zgody organu administracji. Urzędy powinny przyjmować, że obywatel jest uczciwy - twierdzą eksperci. »

Jak konsultować z mieszkańcami zmiany granic gminy

Aktualizacja: 13.01.2010

Kto określa zasady przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami w sprawie zmiany obszaru gminy? Jak powinna być sformułowana opinia rady gminy w sprawie zmian granic? Jakie są zasady postępowania z mieniem przekazywanym w związku ze zmianami obszarów gmin? »

Jakie możliwości administracji publicznej daje platforma e-PUAP

Aktualizacja: 13.01.2010

Jakie warunki sprzętowe, software'owe i personalne musi spełnić urząd, aby móc w pełni korzystać z e-PUAP? Jakie warunki musi spełnić użytkownik - klient urzędu, by móc korzystać z usług urzędu za pośrednictwem tej platformy? »

Dokumentów poświadczających prawo własności można szukać w archiwach i bibliotekach

Aktualizacja: 13.01.2010

  Gdzie można poszukiwać dokumentów w czasie regulowania stanu prawnego nieruchomości? »

Zasady udostępniania informacji przetworzonej

Aktualizacja: 13.01.2010

Zagwarantowany jest bardzo szeroki dostęp do informacji publicznej. Są jednak pewne ograniczenia. Jedno z nich dotyczy udostępnienia informacji przetworzonej. Udostępnienie takiej informacji wiąże się z koniecznością przeprowadzenia odpowiednich analiz, zestawień, wyciągów i usuwania danych chronionych prawem. »

Za mało parkingów dla niepełnosprawnych

Aktualizacja: 13.01.2010

Tylko połowa ministerstw i urzędów centralnych posiada parkingi z miejscami postojowymi dla osób niepełnosprawnych. »

E-deklaracje może przesłać pełnomocnik

Aktualizacja: 13.01.2010

Osoby fizyczne mogą przesłać PIT drogą elektroniczną sami lub upoważnić do tego doradcę podatkowego. W obu przypadkach muszą uzyskać najpierw zaświadczenie ZAS-E. »

Za paszport małoletni zapłacą 50 proc. mniej

Aktualizacja: 13.01.2010

Obecność dziecka przy składaniu wniosku o wydanie dla niego paszportu nie będzie już wymagana. »

Jak stworzyć i prowadzić stronę internetową urzędu

Aktualizacja: 13.01.2010

BIP to system przekazywania obywatelom informacji za pomocą serwisów www. Natomiast internetowa witryna urzędu to coś więcej - ma przede wszystkim ułatwiać komunikację urzędu z obywatelami. »

Jak przygotować urząd administracji samorządowej do informatyzacji

Aktualizacja: 25.05.2010

Jakie warunki trzeba spełnić, by rozpocząć informatyzację obejmującą dostęp do dokumentów na serwerze, elektroniczny obieg dokumentów, elektroniczną skrzynkę podawczą? Jakim sprzętem trzeba dysponować? Jakie przygotowanie muszą przejść urzędnicy, aby efektywnie użytkować wspomniane systemy? »

Państwo ponosi odpowiedzialność za zaniedbania urzędników

Aktualizacja: 13.01.2010

Do państw, które zobowiązały się do przestrzegania Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, należy zorganizowanie swoich służb i przygotowanie urzędników w sposób umożliwiający spełnienie jej wymagań. Tym bardziej dotyczy to dziedziny tak intymnej i wrażliwej, jak sposób postępowania ze zwłokami osoby bliskiej, kiedy wymagany jest szczególnie duży stopień staranności i ostrożności. »

E-podpis zabezpiecza przed fałszerzami

Aktualizacja: 13.01.2010

Podpis elektroniczny jest traktowany w obrocie prawnym tak, jak własnoręczny. Wiadomości opatrzone e-podpisem mogą odczytać tylko ich odbiorcy. E-dokumentów nie można podrobić i zmienić daty ich nadania. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama