| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Klienci

Czy weksel in blanco można umorzyć?

Aktualizacja: 21.05.2011

Weksel in blanco, jest to blankiet wekslowy zaopatrzony bądź w sam tylko podpis wystawcy weksla, bądź także w niektóre elementy weksla. Podpis na wekslu musi być złożony w zamiarze zaciągnięcia zobowiązania wekslowego. Sąd Najwyższy odpowiadał na pytanie, czy weksel taki można umorzyć i w jakich okolicznościach. »

Nowe uprawnienia zamawiających niezgodne z Konstytucją?

Aktualizacja: 20.04.2011

W dniu 13 kwietnia 2011 roku Prezydent podpisał uchwaloną przez Sejm 25 lutego 2011 r. ustawę o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych (p.z.p.). Choć nowelizacja polega na dodaniu zaledwie jednego punktu – 1a – do dotychczasowego art. 24 ust. 1 , to już na etapie prac parlamentarnych budziła wiele kontrowersji. »

Kiedy należą się odsetki?

Aktualizacja: 18.04.2011

Kodeks cywilny nie przewiduje generalnego obowiązku płacenia odsetek z tytułu zadłużenia pieniężnego. Obowiązek ich zapłaty musi mieć podstawę bądź w czynności prawnej (z reguły w umowie), bądź w ustawie, bądź też w orzeczeniu sądu lub w decyzji innego właściwego organu. »

Ustawy reformujące uczelnie wyższe podpisane

Aktualizacja: 18.04.2011

Opłaty za drugi kierunek studiów, ograniczenie wieloetatowości pracowników uczelni oraz większa swoboda w tworzeniu kierunków studiów - m.in. takie przepisy wprowadzają nowelizacje ustaw reformujących szkolnictwo wyższe, które we wtorek podpisał prezydent Bronisław Komorowski. »

Kara za opóźnienie w rozliczeniach z fiskusem

Aktualizacja: 14.04.2011

Podatnicy na złożenie PIT-u za ubiegły rok mają czas tylko do końca kwietnia. Deklarację można zanieść do urzędu skarbowego osobiście, wysłać pocztą, złożyć ją elektronicznie z podpisem elektronicznym lub bez. Co jednak grozi nam gdy uchybimy terminowi i nie złożymy zeznania podatkowego do końca kwietnia? »

Opiekun prawny osoby niepełnosprawnej ma prawo do ulgi prorodzinnej

Aktualizacja: 10.04.2011

Opiekun prawny osoby niepełnosprawnej ma prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej w rozliczeniu za 2010 rok. Warunkiem koniecznym dokonania odliczenia jest obowiązek alimentacyjny wobec takiej osoby. »

Likwidacja NIP dla osób bez działalności gospodarczej

Aktualizacja: 30.03.2011

Od dnia 1 stycznia 2012 r. osoby fizyczne objęte rejestrem PESEL, które nie prowadzą działalności gospodarczej lub nie są zarejestrowanymi podatnikami podatku VAT, nie będą posiadały Numeru Identyfikacji Podatkowej (NIP). »

Opłaty elektroniczne na autostradach

Aktualizacja: 29.03.2011

W dniu 1 lipca 2011 roku ruszy system poboru opłaty elektronicznej. Będzie ona pobierana za przejazd wybranymi autostradami, drogami ekspresowymi i odcinkami dróg krajowych. Na początku będzie to 1565 km dróg zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. »

Rekompensaty dla deportowanych-Prezydent podpisał ustawę

Aktualizacja: 25.03.2011

Osoby, które były deportowane w czasie wojny do przymusowej pracy w granicach państwa polskiego sprzed 1 września 1939 roku będą miały prawo ubiegania się o rekompensatę. »

Energooszczędny potencjał administracji publicznej

Aktualizacja: 24.03.2011

Ustawa o efektywności energetycznej uchwalona 11 marca 2011 roku wprowadza dokładną wartość energii, jaką należy zaoszczędzić w 2016 roku. »

Nowe rozporządzenie w sprawie dróg krajowych

Aktualizacja: 24.03.2011

Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej, przedłożone przez ministra infrastruktury. »

Nowe przepisy antydyskryminacyjne

Aktualizacja: 18.03.2011

Komisja Europejska zamknęła trzy osobne postępowania przeciwko Polsce w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, dotyczące różnych aspektów prawodawstwa UE w dziedzinie równości. »

Pies bez smyczy i kagańca?

Aktualizacja: 16.03.2011

Każdy właściciel psa powinien zastanowić się jakie są konsekwencje puszczania podczas spaceru psa bez smyczy i kagańca. »

Usługi świadczone przez psychologa zwolnione od podatku

Aktualizacja: 16.03.2011

Dotychczas wszelkie usługi psychologiczne korzystały ze zwolnienia z VAT na podstawie decyzji PKWiU. W ramach dostosowania regulacji polskiej ustawy o VAT do wymogów unijnych usługi świadczone przez psychologa będą nadal objęte zwolnieniem lecz w innym charakterze i zakresie. »

Zakaz palenia w praktyce

Aktualizacja: 11.03.2011

Od ponad czterech miesięcy w Polsce funkcjonuje zakaz palenia w miejscach publicznych. Zobacz jak w praktyce został przyjęty zakaz-jaki jest do niego stosunek pracowników lokali gastronomicznych, oraz samych klientów. »

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

E-sprawozdania

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy sp.k.

Ekspert w dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »