NIK sprawdziła Parki Narodowe
05 lut 2011
Dyrektorzy parków narodowych nie zadbali o uregulowanie stanu prawnego zarządzanych przez siebie terytoriów. Rozbieżności dotyczą m.in. określenia powierzchni terenów objętych ochroną. Bałagan w statusach prawnych gruntów może grozić niespodziewanymi roszczeniami wobec Skarbu Państwa.
Ceny leków wkrótce wzrosną?
04 lut 2011
Z analizy przeprowadzonej przez Case-Doradcy na zlecenia PKPP Lewiatan wynika, że jeśli ustawa refundacyjna wejdzie w życie w kształcie zaproponowanym w projekcie, dopłaty pacjentów do leków wzrosną w 2012 r. o 18%.
Projekt ustawy o państwowych instytucjach filmowych przyjęty
02 lut 2011
Rada Ministrów przyjęła Projekt ustawy o zmianie ustawy o państwowych instytucjach filmowych, przedłożony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
Odliczenia od podatku- internet i bilety
29 sty 2011
Zbliża się czas rozliczeń podatkowych, czas więc zastanowić się, jakie odliczenia nam przysługują i są dla nas najkorzystniejsze. Od podatku można sobie odliczyć np. kwotę wydatkowaną na korzystanie z sieci Internet w miejscu zamieszkania.
Solaria pod lupą UOKiK
28 sty 2011
Większość sprawdzanych urządzeń do opalania stwarzała zagrożenie dla użytkowników-wynika z raportu UOKiK, opracowanego na podstawie badań przeprowadzonych przez Inspekcję Handlową.
Nowe regulacje dotyczące faktur VAT
25 sty 2011
W styczniu 2011 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 9 grudnia 2010 roku, które przewiduje m.in. możliwość przechowywania faktur formie elektronicznej poza terytorium kraju.
Własność urządzeń przesyłowych
15 sty 2011
Zgodnie z art. 49 kc urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych nieruchomości, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa.
Spełnienie świadczenia przez osobę trzecią
25 gru 2010
Pomimo tego, że najczęściej dane zobowiązanie jest stosunkiem pomiędzy dwoma konkretnymi osobami – kodeks cywilny reguluje sytuację, w których osoba trzecia może spełnić świadczenie zamiast dłużnika. Istotne jest bowiem to, aby wierzyciel otrzymał swoje świadczenie – nie zaś kto je spełnia.
Gospodarstwo rolne a grunty rolne
13 gru 2010
Pomimo tego, że w języku potocznym pojęcia te są stosowane zamiennie – na gruncie prawa cywilnego nie można postawić pomiędzy nimi znaku równości.
Najem okazjonalny pomaga pozbyć się uciążliwego lokatora
08 gru 2010
Wprowadzenie nowej formy najmu – najmu okazjonalnego służy zwiększeniu ochrony praw właściciela. Przed nowelizacją właściciel był praktycznie bezsilny w walce z lokatorami, którzy mimo rozwiązania stosunku najmu nie chcą wyprowadzić się z mieszkania stanowiącego własność wynajmującego.
Koniec z paleniem w miejscach publicznych
23 lis 2010
W dniu 15 listopada 2010 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych wprowadzająca całkowity zakaz palenia w większości miejsc publicznych. Nowelizacja ma na celu rozszerzenie obszarów objętych zakazem palenia tytoniu na większość miejsc publicznych oraz wprowadza jednolite sankcji za ich nieprzestrzeganie, a także dotyczy zakazu reklamy wyrobów tytoniowych.
Poradnik Praw Pacjenta
15 lis 2010
Podnoszenie wiedzy pacjentów z zakresu przysługujących im praw pozwala na podnoszenie standardów świadczenia opieki zdrowotnej. Im pacjent będzie lepiej poinformowany, tym chętniej będzie współpracował z personelem medycznym.
Charakterystyka służebności osobistych
13 lis 2010
Służebności osobiste to rodzaj ograniczonych praw rzeczowych polegający na obciążeniu nieruchomości na rzecz oznaczonej osoby fizycznej prawem, którego treść odpowiada treści służebności gruntowej. Związek służebności osobistych z przepisami regulującymi służebności gruntowe jest więc bardzo ścisły.
Ochrona danych osobowych w UE
09 lis 2010
Komisja Europejska przedstawia strategię poprawy skuteczności unijnych przepisów dotyczących ochrony danych.
Czym tak naprawdę jest umowa dożywocia?
26 paź 2010
Wiele osób słyszało zapewne kiedyś o umowie dożywocia, lecz tak naprawdę czemu i komu ma służyć? Jakie skutki odnosi wobec osób ją zawierających? Poniższy artykuł charakteryzuje występującą w prawie polskim możliwość przeniesienia własności nieruchomości w zamian za określone świadczenia.
Administrator hipoteki-nowa instytucja
24 paź 2010
Zupełnie nowa instytucja, która będzie obowiązywać od 20 lutego 2011 r. w nowym brzmieniu Ustawy o księgach wieczystych i hipotece.
Wyodrębnienie lokalu krok po kroku
18 paź 2010
Wniosek lokatora i podjęcie uchwały w przedmiocie określenia przedmiotu odrębnej własności lokali spółdzielni mieszkaniowej.
Sposoby na chaos w dokumentach
07 paź 2010
Bałagan w dokumentach nie tylko utrudnia pracę i pochłania czas. Postronni obserwatorzy uważają, że osoba pracująca w takich warunkach jest niezorganizowana, niekompetentna, nie potrafi wyznaczyć sobie priorytetów, więc lepiej nie powierzać jej zadań wymagających dotrzymania terminów.
Dopłaty dla rolników z obszarów zagrożonych
03 paź 2010
Pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa bardzo sprawnie obsługują wnioski o przyznanie wsparcia na prowadzenie działalności na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (tzw. dopłaty ONW).
Nowa linia kredytowa na działalność rolniczą
01 paź 2010
Od dni 1 października 2010 roku można składać w Bankach współpracujących z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o kredyt na realizację inwestycji w gospodarstwach rolnych z częściową spłatą kapitału kredytu.
Kiedy można wejść na prywatny grunt?
17 wrz 2010
Czy pracownicy Zakładu Energetycznego mogą wejść na grunt celem wykonania prac naprawczych i konserwujących przy urządzeniach przesyłowych w sytuacji gdy nieruchomość nie jest obciążona służebnością przesyłu?
Powodzianie dostaną pieniądze
17 wrz 2010
W dniu 30 września 2010 roku rozpocznie się nabór wniosków o udzielenie wsparcia na odbudowę gospodarstw zniszczonych przez powodzie
Niezbędnik czynności kancelaryjnych
17 wrz 2010
W procedurach biurowych ważną pozycję stanowią czynności kancelaryjne, które są uregulowane wewnętrznymi przepisami, zawartymi w formie instrukcji kancelaryjnej.
Biuro rady - odpowiednik sekretariatu
14 wrz 2010
W każdym urzędzie należącym do administracji samorządowej znajdziemy bliską sekretariatowi komórkę organizacyjną zwaną biurem rady, powołaną przez wójta (w rozumieniu: wójt, burmistrz, prezydent) na mocy regulaminu organizacyjnego.
Adresowanie kopert
10 wrz 2010
Chciałabym prosić o informację dotyczącą prowadzenia korespondencji biurowej. Nigdzie nie znalazłam wskazówek dotyczących adresowania kopert. Wzór rozmieszczenia adresu oczywiście ustala Poczta Polska, mam jednak wątpliwości co do treści. Spotkałam się z dwiema szkołami:1. Umieszczać dane o tytule zawodowym i naukowym adresata – „bo tak jest uprzejmie”;2. Nie umieszczać – „pisze pani do osoby, nie stanowiska, adres ma być przejrzysty, więc długa tytulatura powinna zostać skrócona, ponadto nie każdy chce, aby goniec/listonosz znał jego funkcję zawodową”.Jaki standard zastosować, aby korespondencja mojej firmy była w każdym drobiazgu profesjonalna?Maja, e-mail
Wspólnota mieszkaniowa a odpowiedzialność za zobowiązania
07 wrz 2010
Wspólnotę mieszkaniową tworzy ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości. Zobacz jakie są jej zadania i odpowiedzialność za zaciągnięte zobowiązania.
Nowy dostęp do prawa Unii Europejskiej
31 sie 2010
Nowy europejski portal e-justice ma ułatwić obywatelom Unii Europejskiej dostęp do wymiaru sprawiedliwości i ma zawierać 27 porządków prawnych w 22 oficjalnych językach Unii Europejskiej.
Pomoc dla rolników poszkodowanych przez powodzie i inne klęski żywiołowe
20 sie 2010
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wprowadziło szereg różnego rodzaju form pomocy dla rolników dotkniętych przez tegoroczne powodzie, obsunięcia ziemi i huragany.
Pieniądze dla rolników prowadzących dodatkową działalność gospodarczą
12 sie 2010
W dniu 24 sierpnia 2010 roku rusza nabór wniosków o wsparcie finansowe dla rolników prowadzących dodatkową działalność gospodarczą.
Wsparcie dla młodych rolników
06 sie 2010
Dobre wiadomości dla "młodych rolników". Od 17 sierpnia 2010 roku mogą oni składać w ARiMR wnioski o wsparcie.
Sporządzanie pism informacyjnych
26 lip 2010
W praktyce administracyjnej występują pisma, które mają na celu
przekazanie informacji wytworzonej w toku pracy biurowej. Do obowiązków
sekretarki należy sporządzanie takich pism. Ich skuteczność w dużej
mierze zależy od formy i treści.
Jaki jest zakres ochrony wizerunku osoby?
20 lip 2010
Wizerunek osoby – a więc jej wygląd, podlega szczególnej ochronie prawnej. Wizerunek stanowi bowiem dobro osobiste, które chroni nie tylko kodeks cywilny, ale również ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Zmiana treści służebności gruntowej
08 lip 2010
Obciążenie nieruchomości służebnością gruntową – a więc prawem, które zezwala właścicielowi innej nieruchomości na korzystanie z naszej nieruchomości w określonym zakresie – nie oznacza jeszcze, że nasza nieruchomość będzie dożywotnio obciążona takim prawem. Ustawodawca przewidział bowiem okoliczności, które mogą spowodować zmianę treści służebności gruntowej.
Wysyłanie przesyłek i paczek pocztowych
14 cze 2010
Jednym z podstawowych zadań kancelarii i sekretariatów jest wysyłanie przesyłek. Przesyłki listowe, przesyłki na nośniku CD/DVD oraz paczki dostarczane są do odbiorców za pośrednictwem poczty i firm kurierskich. Jak przygotować przesyłkę do wysłania? Na co zwracać uwagę przy wyborze dostawcy usług pocztowych? Spróbujemy znaleźć odpowiedź na te pytania.
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny
23 kwi 2010
Na terenie naszego kraju funkcjonuje instytucja mająca za zadanie wypłacanie odszkodowań poszkodowanym i uprawnionym w sytuacjach, gdy szkodę spowoduje sprawca niezidentyfikowany lub nieubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej, tj. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Skutki przyczynienia się poszkodowanego do powstania szkody
07 kwi 2010
Na zakres odpowiedzialności zobowiązanego do naprawienia szkody wpływ wywiera zachowanie się poszkodowanego, którym przyczynił się on do jej powstania lub zwiększenia. Jeżeli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza stopnia winy obu stron.
Spis inwentarza
26 mar 2010
Spis inwentarza to czynności zmierzająca do spisania przedmiotów wchodzących w skład spadku oraz ustalenia ich wartości.
Prawo do grobu
23 mar 2010
Grób to nie tylko miejsce spoczynku bliskiej nam osoby. Prawo do grobu może być również przedmiotem sporu sądowego. Sporny charakter tego prawa przysporzył orzecznictwu sądów wielu problemów z rozstrzygnięciem sporu co do miejsca pochówku.
Dziura w drodze - odpowiedzialność zarządcy
18 mar 2010
Dochodzenie odszkodowania od zarządcy drogi w wyniku uszkodzenia pojazdu na dziurze to temat medialnie modny. Większość poradników prasowych jednak znacząco upraszcza ten temat wskazując, że w zasadzie wykazanie wysokości szkody rozwiązuje problem.
Skarga konstytucyjna
15 mar 2010
Skarga konstytucyjna to środek prawny przewidziany w polskim prawie jako impuls do usuwania z systemu prawa norm prawnych niezgodnych z Konstytucją. Jest to jednak szczególny środek przysługujący każdemu, czyje konstytucyjne wolności lub prawa zostały naruszone.
Skarga do Międzynarodowego Trybunału Praw Człowieka
15 mar 2010
Każdy obywatel Polski, w oparciu o Europejską Konwencję Praw Człowieka, ma możliwość złożenia indywidualnej skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który powstał w 1998 roku, zastępując dotychczasową działalność Europejskiej Komisji Praw Człowieka.
Dowód osobisty i aktualizacja danych
11 mar 2010
Dowód osobisty muszą mieć obywatele polscy, którzy ukończyli osiemnasty rok życia. Również osoby, które ukończyły 15 lat, jeżeli pozostają w stosunku pracy lub nie zamieszkują wspólnie z osobami, pod których władzą rodzicielską lub opieką się znajdują, albo nie pozostają pod władzą rodzicielską lub opieką.
Problemy z wypłacaniem zasiłków przez gminy
11 mar 2010
Od stycznia do gmin z wnioskami o wypłatę świadczeń zgłasza się o kilkanaście procent więcej zainteresowanych, niż dotychczas.
Prawo jazdy na quad i skuter
18 lut 2010
Na niektórych pojazdach mechanicznych można poruszać się po drogach publicznych bez prawa jazdy. Jednakże nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami ma na celu zmianę obecnego stanu.
Kto może być członkiem spółdzielni
18 lut 2010
Istnieją trzy możliwości zostania członkiem spółdzielni. Nowi członkowie przyjmowani są poprzez złożenie pisemnej deklaracji.
Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich
16 lut 2010
Do Ombudsmana skargi na niewłaściwą działalność instytucji i organów Unii Europejskiej składać mogą jej obywatele.
Nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów
21 sty 2010
Podpisana przez Prezydenta nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów zakłada m.in., że od 1 stycznia 2010 r. właściciele mieszkań, którzy zdecydują się je wynająć, zapłacą 8,5 proc. podatek ryczałtowy od przychodów z najmu.
Wezwanie przez ogran gminy
15 sty 2010
Organ administracji publicznej może wzywać osoby do udziału w podejmowanych czynnościach i do złożenia wyjaśnień lub zeznań jeżeli jest to niezbędne dla rozstrzygnięcia sprawy lub dla wykonywania czynności urzędowych.
Jak można uzyskać zezwolenie na przeprowadzenie imprezy masowej
13 sty 2010
Impreza masowa to impreza sportowa, artystyczna, rozrywkowa, na której może być obecne nie mniej niż 1000 osób w wypadku imprez na otwartym powietrzu i 300 osób w wypadku budynków.
Organizowanie zbiórki publicznej
13 sty 2010
Jeśli chcemy zorganizować zbiórkę publiczną, musimy wówczas ubiegać się o pozwolenie urzędu gminy. Prowadzenie zbiórki bez zezwolenia stanowi wykroczenie.