| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Klienci

Podpisanie dokumentu cudzym imieniem i nazwiskiem

Aktualizacja: 11.03.2011

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że podpisując dowód odbioru listu poleconego z poczty czy paczki cudzym imieniem i nazwiskiem popełnia przestępstwo opisane w art. 270 kk. »

Udostępnienie informacji obejmujących tajemnicę państwową i ich przesłanki

Aktualizacja: 09.03.2011

Organy procesowe, w celu ustalenia istotnych okoliczności sprawy, mają możliwość dostępu do danych objętych tajemnicą, w tym i informacji bankowych. Dostęp do takich informacji nie jest jednak swobodny, muszą być spełnione prawem wymagane przesłanki aby dane mogły zostać udostępnione. »

Nowe uprawnienia Straży Miejskiej

Aktualizacja: 11.03.2011

Od 1 marca 2011 roku obowiązuje rozszerzony zakres wykroczeń, za które Strażnicy Miejscy i Gminni mogą nakładać mandaty karne. Nowe uprawnienia odciążą przede wszystkim funkcjonariuszy Policji oraz sądy. »

Mniejszy zasiłek pogrzebowy

Aktualizacja: 03.03.2011

W ramach oszczędności Rząd postanowił zmniejszyć prawie o połowę zasiłek pogrzebowy. Ma to przynieść budżetowi państwa milionowe oszczędności w ciągu roku. Dla obywateli oznacza to, że więcej do pogrzebu dołożą z własnej kieszeni, być może pozytywnym efektem zmian będzie obniżenie cen usług przez zakłady pogrzebowe. »

Wyższy VAT na produkty dla dzieci

Aktualizacja: 07.03.2011

Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że aktualna obniżona stawka VAT obowiązująca w Polsce na ubrania i obuwie dziecięce jest niezgodna z prawem europejskim i nakazał jej podniesienie do 23%. »

Zmiany w ustawie o działalności gospodarczej

Aktualizacja: 17.02.2011

Przyjęty 15 lutego 2011 roku przez Radę Ministrów projekt kolejnej zmiany ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (sdg) oraz niektórych innych ustaw z nią powiązanych, tylko nieznacznie różni się od wersji przekazanej do konsultacji z przedsiębiorcami w listopadzie 2010 r. »

Co zrobić ze starym sprzętem?

Aktualizacja: 15.02.2011

Unijna dyrektywa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym ma na celu ograniczenie ilości zużytego sprzętu. Zgodnie z intencją Parlamentu Europejskiego i przegłosowanymi poprawkami, klienci będą mogli zostawić w sklepie dowolne zużyte urządzenia. »

Jak odzyskać nakłady poczynione na nie swój grunt?

Aktualizacja: 15.02.2011

W mozaice i zawiłościach szybko zmieniających się stosunków gospodarczych i prawnych, niejednokrotnie dochodzi do sytuacji korzystania z rzeczy, do której w rzeczywistości nie mamy tytułu prawnego. W momencie, gdy fakt taki wyjdzie na jaw, należy liczyć się z jednej strony z koniecznością wynagrodzenia właścicielowi rzeczy okresu bezumownego korzystania. Z drugiej jednak, ustawodawca umożliwia nam w takiej sytuacji dochodzenie roszczeń od właściciela za nakłady, które z własnej kieszeni poczyniliśmy na rzecz. »

Nowa ustawa o kierujących pojazdami

Aktualizacja: 14.02.2011

Przepisy znajdujące się w projekcie nowej ustawy uwzględniły wprowadzone rozwiązania, które sprawdziły się do tej pory. Nowe regulacje są efektem konsultacji społecznych i bazują także na doświadczeniach krajów europejskich o wyższym stopniu rozwoju motoryzacji. »

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Aktualizacja: 04.02.2011

Podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest uregulowany ustawą z 9 września 2000 roku podatek od niezawodowego obrotu majątkiem, polegającego na zbywaniu różnorodnych dóbr; usług jak i towarów. Jest to podatek o charakterze samorządowym, do którego poboru właściwy rzeczowo jest naczelnik urzędu skarbowego. »

Projekt ustawy o państwowych instytucjach filmowych przyjęty

Aktualizacja: 01.02.2011

Rada Ministrów przyjęła Projekt ustawy o zmianie ustawy o państwowych instytucjach filmowych, przedłożony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. »

Ceny leków wkrótce wzrosną?

Aktualizacja: 01.02.2011

Z analizy przeprowadzonej przez Case-Doradcy na zlecenia PKPP Lewiatan wynika, że jeśli ustawa refundacyjna wejdzie w życie w kształcie zaproponowanym w projekcie, dopłaty pacjentów do leków wzrosną w 2012 r. o 18%. »

NIK sprawdziła Parki Narodowe

Aktualizacja: 01.02.2011

Dyrektorzy parków narodowych nie zadbali o uregulowanie stanu prawnego zarządzanych przez siebie terytoriów. Rozbieżności dotyczą m.in. określenia powierzchni terenów objętych ochroną. Bałagan w statusach prawnych gruntów może grozić niespodziewanymi roszczeniami wobec Skarbu Państwa. »

Odliczenia od podatku- internet i bilety

Aktualizacja: 31.01.2011

Zbliża się czas rozliczeń podatkowych, czas więc zastanowić się, jakie odliczenia nam przysługują i są dla nas najkorzystniejsze. Od podatku można sobie odliczyć np. kwotę wydatkowaną na korzystanie z sieci Internet w miejscu zamieszkania. »

Nowe regulacje dotyczące faktur VAT

Aktualizacja: 21.01.2011

W styczniu 2011 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 9 grudnia 2010 roku, które przewiduje m.in. możliwość przechowywania faktur formie elektronicznej poza terytorium kraju. »

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od samorzad.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK