REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie możliwości administracji publicznej daje platforma e-PUAP

_ POL
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jakie warunki sprzętowe, software'owe i personalne musi spełnić urząd, aby móc w pełni korzystać z e-PUAP? Jakie warunki musi spełnić użytkownik - klient urzędu, by móc korzystać z usług urzędu za pośrednictwem tej platformy?

DARIUSZ DAGIEL

REKLAMA

dyrektor Departamentu Informatyzacji w MSWiA

REKLAMA

Ustawa z 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym - art. 58 ust. 2 (Dz.U. z 2001 r. nr 130, poz.1450 ze zm.) - ustanawia 1 maja 2008 r. terminem, kiedy organy władzy publicznej umożliwią odbiorcom usług certyfikacyjnych wnoszenie podań i wniosków oraz innych czynności w postaci elektronicznej. Platforma e-PUAP umożliwia wypełnienie obowiązku, o którym mowa, oferując funkcjonalność bezpłatnej elektronicznej skrzynki podawczej. Proponowane rozwiązanie nie obliguje instytucji publicznych do skorzystania z platformy. Jednak może ona okazać się dużym ułatwieniem w dostosowaniu urzędów do wymogów zawartych w ustawie o podpisie elektronicznym oraz być alternatywą dla komercyjnych skrzynek podawczych oferowanych przez firmy informatyczne. Platforma e-PUAP dopiero udostępnia swoje funkcje, w związku z czym doświadczenia są na bieżąco zbierane i w chwili obecnej dotyczą raczej komunikacji o charakterze organizacyjnym i technicznym działania systemu.

Urząd, aby korzystać z platformy e-PUAP, musi posiadać dostęp do sieci internet oraz przeglądarkę www. Natomiast do współpracy z platformą e-PUAP osoba powinna posiadać umiejętności pracy z komputerem oraz podstawową wiedzę techniczną. Nie ma specjalnych wymagań co do warunków sprzętowych, specyficznych dla e-PUAP. Platforma ta została oparta na otwartych standardach komunikacyjnych. Szczegóły co do standardów można znaleźć w dokumentacji publikowanej na platformie e-PUAP: www.epuap.gov.pl i na stronie projektu: www.e-puap.mswia.gov.pl.

Korzystanie z platformy e-PUAP jest dobrowolne. Urząd może skorzystać ze wszystkich funkcjonalności udostępnionych na e-PUAP, tzn. możliwe jest skorzystanie ze skrzynki podawczej, definiowanie kolejnych usług oraz korzystanie z usług innych urzędów. Decyzja należy do urzędu, z których usług będzie korzystał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

14 kwietnia tego roku na platformie e-PUAP (www.epuap.gov.pl) udostępniono instrukcję zakładania elektronicznej skrzynki podawczej przez zainteresowane podmioty.

Skrzynka podawcza e-PUAP będzie oferowała instytucji publicznej następujące możliwości, spełniające wymogi prawne, w tym:

• wystawienie urzędowego poświadczenia odbioru (zgodnego z rozporządzeniem prezesa Rady Ministrów z 29 września 2005 r. w sprawie warunków organizacyjno-technicznych doręczania dokumentów elektronicznych podmiotom publicznym (Dz.U. nr 200, poz. 1651);

• archiwizacja urzędowego poświadczenia odbioru;

• współpraca ze sprzętowymi modułami bezpieczeństwa - HSM, spełniającymi wymogi techniczne określone w prawie;

• obsługa dokumentów elektronicznych zgodnie z minimalnymi wymaganiami określonymi w rozporządzeniu Rady Ministrów z 11 października 2005 r. w sprawie minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych (Dz.U. nr 212, poz. 1766);

• dostęp dla usługobiorcy (osoby składającej dokument w skrzynce) przez internet (przeglądarka internetowa);

• przyjmowanie dokumentów zgodnych z wzorem dokumentu określonym przez instytucję publiczną będącą właścicielem skrzynki;

• formularz do wypełnienia standardowego wzoru dokumentu;

• możliwość skonfigurowania przez instytucję publiczną własnego, dedykowanego formularza do wypełniania własnego dokumentu;

• możliwość przekazania gotowego dokumentu w postaci XML;

• możliwość obsługi przez instytucję publiczną skrzynki podawczej przy użyciu przeglądarki www (przeglądanie i pobieranie dokumentów);

• możliwość automatycznego przekazywania dokumentów z e-PUAP do systemów instytucji publicznej za pośrednictwem Web Services (działanie w trybie synchronicznym wymaga od instytucji publicznej zapewnienia wysokiej dostępności własnych systemów).

POL

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Dla nauczycieli: co najmniej 15% podwyżki, 500 zł dodatku za wychowawstwo, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, godzinach ponadwymiarowych. ZNP i NSZZ Solidarność do MEN: sprawy do pilnego załatwienia

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA