reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Klienci > Jakie możliwości administracji publicznej daje platforma e-PUAP

Jakie możliwości administracji publicznej daje platforma e-PUAP

Jakie warunki sprzętowe, software'owe i personalne musi spełnić urząd, aby móc w pełni korzystać z e-PUAP? Jakie warunki musi spełnić użytkownik - klient urzędu, by móc korzystać z usług urzędu za pośrednictwem tej platformy?


DARIUSZ DAGIEL

dyrektor Departamentu Informatyzacji w MSWiA

Ustawa z 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym - art. 58 ust. 2 (Dz.U. z 2001 r. nr 130, poz.1450 ze zm.) - ustanawia 1 maja 2008 r. terminem, kiedy organy władzy publicznej umożliwią odbiorcom usług certyfikacyjnych wnoszenie podań i wniosków oraz innych czynności w postaci elektronicznej. Platforma e-PUAP umożliwia wypełnienie obowiązku, o którym mowa, oferując funkcjonalność bezpłatnej elektronicznej skrzynki podawczej. Proponowane rozwiązanie nie obliguje instytucji publicznych do skorzystania z platformy. Jednak może ona okazać się dużym ułatwieniem w dostosowaniu urzędów do wymogów zawartych w ustawie o podpisie elektronicznym oraz być alternatywą dla komercyjnych skrzynek podawczych oferowanych przez firmy informatyczne. Platforma e-PUAP dopiero udostępnia swoje funkcje, w związku z czym doświadczenia są na bieżąco zbierane i w chwili obecnej dotyczą raczej komunikacji o charakterze organizacyjnym i technicznym działania systemu.

Urząd, aby korzystać z platformy e-PUAP, musi posiadać dostęp do sieci internet oraz przeglądarkę www. Natomiast do współpracy z platformą e-PUAP osoba powinna posiadać umiejętności pracy z komputerem oraz podstawową wiedzę techniczną. Nie ma specjalnych wymagań co do warunków sprzętowych, specyficznych dla e-PUAP. Platforma ta została oparta na otwartych standardach komunikacyjnych. Szczegóły co do standardów można znaleźć w dokumentacji publikowanej na platformie e-PUAP: www.epuap.gov.pl i na stronie projektu: www.e-puap.mswia.gov.pl.

Korzystanie z platformy e-PUAP jest dobrowolne. Urząd może skorzystać ze wszystkich funkcjonalności udostępnionych na e-PUAP, tzn. możliwe jest skorzystanie ze skrzynki podawczej, definiowanie kolejnych usług oraz korzystanie z usług innych urzędów. Decyzja należy do urzędu, z których usług będzie korzystał.

14 kwietnia tego roku na platformie e-PUAP (www.epuap.gov.pl) udostępniono instrukcję zakładania elektronicznej skrzynki podawczej przez zainteresowane podmioty.

Skrzynka podawcza e-PUAP będzie oferowała instytucji publicznej następujące możliwości, spełniające wymogi prawne, w tym:

• wystawienie urzędowego poświadczenia odbioru (zgodnego z rozporządzeniem prezesa Rady Ministrów z 29 września 2005 r. w sprawie warunków organizacyjno-technicznych doręczania dokumentów elektronicznych podmiotom publicznym (Dz.U. nr 200, poz. 1651);

• archiwizacja urzędowego poświadczenia odbioru;

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Olga Borkowska

Aplikant adwokacki, specjalista z zakresu postępowania cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama