reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Klienci

Nowe regulacje dotyczące faktur VAT

Aktualizacja: 21.01.2011

W styczniu 2011 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 9 grudnia 2010 roku, które przewiduje m.in. możliwość przechowywania faktur formie elektronicznej poza terytorium kraju. »

Własność urządzeń przesyłowych

Aktualizacja: 07.01.2011

Zgodnie z art. 49 kc urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych nieruchomości, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa. »

Spełnienie świadczenia przez osobę trzecią

Aktualizacja: 17.12.2010

Pomimo tego, że najczęściej dane zobowiązanie jest stosunkiem pomiędzy dwoma konkretnymi osobami – kodeks cywilny reguluje sytuację, w których osoba trzecia może spełnić świadczenie zamiast dłużnika. Istotne jest bowiem to, aby wierzyciel otrzymał swoje świadczenie – nie zaś kto je spełnia. »

Gospodarstwo rolne a grunty rolne

Aktualizacja: 14.12.2010

Pomimo tego, że w języku potocznym pojęcia te są stosowane zamiennie – na gruncie prawa cywilnego nie można postawić pomiędzy nimi znaku równości. »

Najem okazjonalny pomaga pozbyć się uciążliwego lokatora

Aktualizacja: 03.12.2010

Wprowadzenie nowej formy najmu – najmu okazjonalnego służy zwiększeniu ochrony praw właściciela. Przed nowelizacją właściciel był praktycznie bezsilny w walce z lokatorami, którzy mimo rozwiązania stosunku najmu nie chcą wyprowadzić się z mieszkania stanowiącego własność wynajmującego. »

Koniec z paleniem w miejscach publicznych

Aktualizacja: 17.11.2010

W dniu 15 listopada 2010 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych wprowadzająca całkowity zakaz palenia w większości miejsc publicznych. Nowelizacja ma na celu rozszerzenie obszarów objętych zakazem palenia tytoniu na większość miejsc publicznych oraz wprowadza jednolite sankcji za ich nieprzestrzeganie, a także dotyczy zakazu reklamy wyrobów tytoniowych. »

Poradnik Praw Pacjenta

Aktualizacja: 10.11.2010

Podnoszenie wiedzy pacjentów z zakresu przysługujących im praw pozwala na podnoszenie standardów świadczenia opieki zdrowotnej. Im pacjent będzie lepiej poinformowany, tym chętniej będzie współpracował z personelem medycznym. »

Charakterystyka służebności osobistych

Aktualizacja: 08.11.2010

Służebności osobiste to rodzaj ograniczonych praw rzeczowych polegający na obciążeniu nieruchomości na rzecz oznaczonej osoby fizycznej prawem, którego treść odpowiada treści służebności gruntowej. Związek służebności osobistych z przepisami regulującymi służebności gruntowe jest więc bardzo ścisły. »

Ochrona danych osobowych w UE

Aktualizacja: 05.11.2010

Komisja Europejska przedstawia strategię poprawy skuteczności unijnych przepisów dotyczących ochrony danych. »

Czym tak naprawdę jest umowa dożywocia?

Aktualizacja: 22.10.2010

Wiele osób słyszało zapewne kiedyś o umowie dożywocia, lecz tak naprawdę czemu i komu ma służyć? Jakie skutki odnosi wobec osób ją zawierających? Poniższy artykuł charakteryzuje występującą w prawie polskim możliwość przeniesienia własności nieruchomości w zamian za określone świadczenia. »

Administrator hipoteki-nowa instytucja

Aktualizacja: 22.10.2010

Zupełnie nowa instytucja, która będzie obowiązywać od 20 lutego 2011 r. w nowym brzmieniu Ustawy o księgach wieczystych i hipotece. »

Wyodrębnienie lokalu krok po kroku

Aktualizacja: 14.10.2010

Wniosek lokatora i podjęcie uchwały w przedmiocie określenia przedmiotu odrębnej własności lokali spółdzielni mieszkaniowej. »

Sposoby na chaos w dokumentach

Aktualizacja: 06.10.2010

Bałagan w dokumentach nie tylko utrudnia pracę i pochłania czas. Postronni obserwatorzy uważają, że osoba pracująca w takich warunkach jest niezorganizowana, niekompetentna, nie potrafi wyznaczyć sobie priorytetów, więc lepiej nie powierzać jej zadań wymagających dotrzymania terminów. »

Dopłaty dla rolników z obszarów zagrożonych

Aktualizacja: 30.09.2010

Pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa bardzo sprawnie obsługują wnioski o przyznanie wsparcia na prowadzenie działalności na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (tzw. dopłaty ONW). »

Nowa linia kredytowa na działalność rolniczą

Aktualizacja: 30.09.2010

Od dni 1 października 2010 roku można składać w Bankach współpracujących z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o kredyt na realizację inwestycji w gospodarstwach rolnych z częściową spłatą kapitału kredytu. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Papliński

Analityk ds. projektów konsultingowych w PKF Consult

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama